اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 39021 مورخ:[1399-04-15 11:50:01]
اجرایی شدن شهرک صنایع دستی و گردشگری رامسر در پیچ و خم بروکراسی اداری

اجرایی شدن شهرک صنایع دستی و گردشگری رامسر در پیچ و خم بروکراسی اداری

احداث نخستین شهرک صنایع دستی و گردشگری کشور در رامسر با وجود ظرفیت بالای این صنعت در استان، در کش و قوس کمیسیون‌ها و بروکراسی اداری گرفتار شده است.

به گزارش مازند اصناف؛ احداث نخستین شهرک صنایع دستی و گردشگری کشور در هفتم آذر ماه سال ۹۴ توسط روابط عمومی شرکت شهرک های صنعتی مازندران به نقل از مدیر عامل این شهرک رسانه ای شد و بر اساس اعلام این روابط عمومی سازمان صنایع کوچک وشهرک‌های صنعتی ایران، مجوز احداث و راه‌اندازی شهرک تخصصی گردشگری در شهرستان رامسر را صادر کرده است.

روابط عمومی این شرکت به نقل از مدیر عامل شرکت صنعتی مازندران  نوشت:‌ ایجاد شهرک صنعتی تخصصی صنایع‌دستی و گردشگری نقش مهم در درآمد و اشتغال‌زایی دارد و می‌تواند به رفع مشکلات اقتصادی و بیکاری و ایجاد توسعه و رونق شهرستان رامسر و استان کمک کند ضمن اینکه رامسر به خاطر داشتن جاذبه‌ها و قابلیت‌های فراوان بهترین مکان برای معرفی خوشه صنایع‌دستی و گردشگری به شمار می رود.

در مرداد سال ۹۸ هم در جلسه ای که با حضور مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی، به همراه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری غرب مازندران - نوشهر و فرماندار رامسر در این فرمانداری برگزار شد اعلام شد که این طرح در زمینی به گستره ۲۲ هکتار در منطقه گاو رمک رامسر احداث می شود.

این در حالیست که با  گذشت حدود یک سال از این نشست و برغم انکه در این نشست گفته شد این طرح حمایت مدیران عالی استان و شهرستان را برای تامین زیرساخت های مورد نیاز به همراه خواهد داشت  مسکوت ماند و هیچ تحرکی برای شروع به کار در این منطقه دیده نشد.

 

 

شهرک صنایع دستی امتیازی بی نظیر برای درامدزایی رامسر

رییس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری رامسر ایجاد چنین زیرساختی در این شهرستان را به عنوان اتفاقی بزرگ به ویژه در حوزه برندسازی صنایع دستی برشمرد و افزود: مشابه این زیرساخت در شهری مانند اصفهان ایجاد شده و صنایع دستی در این شهر به برند تبدیل شده است.

نادر سحر خیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ،‌ افزود: در منطقه گاو رمک که محل ساخت این شهرک صنعتی پیش بینی شده  چند بار مورد بازدید قرار گرفت و این منطقه به دلیل جاذبه های طبیعی و منحصر به فرد می توانست محل مناسبی برای حضور بیشمار مسافران و گردشگران باشد ضمن اینکه وجود خانه های قدیمی در این منطقه باعث رونق بوم گردی می شود.

به گفته وی ،  زمانی که زیرساخت بوم گردی در فضایی فراهم باشد به معنی ان است که صنایع دستی، بازی های بومی محلی، تولیدات گردشگری، استند اپ ها، نواوری ها می تواند به صورت یک مجموعه در این ۲۲ هکتار رقم بخورد که به اعتقاد من چنین اتفاقی برای شکوفایی و تحول گردشگری، برندسازی صنایع دستی امتیاز بی نظیر است.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری رامسر با بیان انکه به دنبال سرمایه گذار واقعی برای بهره برداری از این فضا هستیم افزود: با چند سرمایه گذار  در این زمینه مکاتباتی انجام شد تا بتوان سرمایه گذاری که با توان مالی بتواند این مجموعه را راه اندازی کند ضمن اینکه برخی از سرمایه گذاران نمی خواهند هیچ هزینه ای انجام دهند و تنها به دنبال اطمینان خاطر از نحوه واگذاری زمین و مدت زمان واگذاری برای شروع این فعالیت هستند.

سحرخیز با بیان اینکه در این زیرساخت گردشگری به دلیل انکه از عوامل بومی منطقه استفاده می شود درامدزایی و اشتغالزایی چشمگیری برای بومیان منطقه به همراه خواهد داشت ،  افزود: به عنوان مثال منطقه لات محله رامسر تعداد زیادی بافنده خانم صنایع دستی برای عرضه محصولات خود در کنار خیابان حضور دارند چنانچه همین بافنده ها در مجموعه شهرک صنعتی قرار گیرند مانند یک موزه عمل می کند و محل توزیع خوبی برای عرضه محصولات باشند.

وی با بیان انکه کار گردشگری تنها به عهده بومیان منطقه است و سرمایه گذار تنها متولی ان است در خصوص سرمایه گذاری بومی هم توضیح داد: تا این لحظه از بومیان منطقه کسی برای سرمایه گذاری به ما مراجعه نکرده ضمن انکه مدیر عامل شهرک صنعتی در این مورد تصمیم گیرنده است، ضمن انکه برای ما مهم ان است که توانایی مالی شرکت به اثبات برسد و چنانچه شرکتی با توان مالی کم این پروژه را شروع کند و به سرانجام نرساند ضرر بزرگی متوجه شهرستان می شود.

 

 

مدارک درخواست زمین ناقص بود

رییس اداره منایع طبیعی شهرستان رامسر هم در خصوص واگذاری زمین به شرکت شهرک های صنعتی مازندران توضیح داد: واگذاری زمین به این صورت است که منابع طبیعی زمین را در اختیار امور اراضی جهادکشاورزی قرار می دهد و آنها بر اساس قوانین عرصه را  به شرکت حقیقی و یا حقوقی واگذار می کند.

حمید رضا رحیمیان در گفت و با خبرنگار ایرنا افزود:  شرکت شهرک های صنعتی در گذشته مقدار ۵ هکتار زمین  از مستثنیات منطقه خریداری کرده است و برای باقیمانده زمین مورد نیاز برای ایجاد شهرک صنایع دستی قرار بود مدارک و مستندات لازم را برای طرح در کمیسیون منابع طبیعی برای واگذاری زمین منابع ملی در موعد مقرر به صورت ناقص تحویل شد.

وی با بیان اینکه عدم نهایی شدن واگذاری زمین به این شرکت به نقص مدارک بوده است ،‌  توضیح داد: شرکت شهرک های صنعتی مازندران می بایست در موعد مقرر مدارک مورد نیاز را به کمسیون مربوطه ارائه می کردند که اینطور نشد و از ان زمان جلسه کمیسیون برای این منظور تشکیل نشد و در صورت ارائه مدارک لازم کمیسیون تشکیل جلسه خواهد داد.

رحیمیان تاکید کرد که با این وجود هیچ مشکلی برای واگذاری زمین از سوی  منابع طبیعی وجود ندارد به شرط اینکه مدارک لازم برای طی مراحل قانونی و تصویب در کمیسیون مربوطه به منابع طبیعی ارسال شود.

 

 

کندی واگذاری زمین به دلیل مجوز استقرار تجهیزات زباله سوز

مدیر عامل شهرک های صنعتی مازندران با بیان اینکه ایده ساخت شهرک صنایع دستی و گردشگری ابتدا از سوی شرکت شهرک های صنعتی مازندران مطرح شد و در ادامه مصوبه احداث ان نیز از سوی هیت وزیران اخذ شد توضیح داد : از ابتدا معتقد بودیم این زمین به دلیل موقعیت منحصر بفرد و جاذبه ها طبیعی منطقه می تواند به عنوان مکانی برای ایجاد شهرک صنایع دستی انتخاب شود.

سید مصطفی موسوی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : برای احداث شهرکت صنایع دستی به دنبال این بودیم تا علاوه بر حفظ محیط زیست و جذابیت های منطقه ، طرحی پیاده شود تا هیچگونه آسیبی به محیط زیست منطقه وارد نشود و اقدامات لازم پیرامون این موضوع انجام شود.

وی در خصوص چرایی مسکوت ماندن این طرح از زمان صدور مجوز و دلایل اخلال در روند اجرای ان توضیح داد: در زمان یکی از فرمانداران سابق در شهرستان رامسر مکاتباتی، بدون اطلاع ما و بدون انکه رونوشتی برای ما ارسال شود با رییس وقت منابع طبیعی غرب استان مازندران نوشهر صورت می گیرد تا در این منطقه تجهیزات زباله سوز ایجاد کنند.

به گفته وی در ان زمان به دلیل انکه زمین مورد نیاز برای استقرار تاسیسات زباله سوز را نداشتند و می خواستند تصمیماتی در این مورد بگیرند به این نتیجه رسیدند این منطقه و حتی بخشی از زمین شهرک را برای این کار اختصاص بدهند، بنابراین بدون اطلاع ما و بدون انکه رونوشتی برای ما ارسال شوداز سوی مدیریت وقت منابع طبیعی غرب استان نامه ای مبنی بر اینکه این واگذاری ابطال شود در  سیستم انها ثبت می شود.

وی افزود:در حالیکه این اقدام غیر قانونی بود زیرا واگذاری زمین از سوی یک فرد انجام نمی شود که در ادامه فردی بخواهد ان را ابطال کند ضمن انکه مجوز احداث شهرک صنعتی مصوبه هیت دولت و همچنین مصوبه وزارت صمت به عنوان شهرک تخصصی صنایع دستی و گردشگری دارا بود که با این حال این نامه بدون اطلاع ما و پنهانی درسیستم گذاشته شد و همین امر در روند کار اخلال ایجاد می کند.

موسوی  گفت: زمانی که با مدیر کل میراث فرهنگی وقت و حتی معاون میراث فرهنگی کشور جلسه داشتیم، با چند سرمایه گذار نیز برای سرمایه گذاری هماهنگ کردیم که ناگهان در روند اجرای کار با چنین نامه ای خللی ایجاد شد و با این وجود نیروهای امور اراضی و شهرک های صنعتی حدود  یک سال گذشته به دنبال رفع این مشکل هستند تا روند واگذاری زمین از سوی منابع طبیعی طبق ضوابط قانونی انجام شود.

وی ادامه داد پس از اطلاع از این اقدام با هرگونه استقرار زباله سوز در این منطقه مخالفت کردیم  ولی با این حال شرکت شهرک های صنعتی با عزم راسخ و جدی به دنبال تاسیس شهرک صنایع دستی و گردشگری در رامسر است و امیدواریم پس از تصویب در کمیسیون مربوطه روند اجرایی واگذاری زمین با سرعت بیشتری انجام شود.

مدیر عامل شهرک های صنعتی مازندران توضیح داد چنانجه مشکل پیش امده در منابع طبیعی غرب مازندران رفع شود،  در اولین فرصت فراخوان جذب سرمایه گذار با مجوز  سازمان میراث فرهنگی و گردشگری  در دستور کار قرار خواهد گرفت و مشکلی برای استقرار سرمایه گذاران وجود نداد.

موسوی اظهار امیدواری کرد که با همکاری جهادکشاورزی و منابع طبیعی این مشکل هر چه زودتر برطرف شود.

شهرستان ۸۰ هزار نفری رامسر یکی از پر بازدیدترین شهرهای مازندران به شمار می رود به طوریکه در فصل های گردشگری  از حدود ۱۵ میلیون مسافر و گردشگر میزبانی می کند.به دلیل برخورداری از ویژگی های طبیعی ، صنایع دستی،گردشگری سلامت و میراث تاریخی این شهرستان مجموعه ای کامل از  اهداف سفر را برای مسافران و گردشگران فراهم  کرده است./ایرنا

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا