اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 38905 مورخ:[1399-04-04 03:44:01]
رنگ باختن پروتکل‌های بهداشتی در صنوف مازندران

رنگ باختن پروتکل‌های بهداشتی در صنوف مازندران

از سرگیری فعالیت صنوف در مازندران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تنها به همان روزهای نخستین آغاز فعالیت این صنوف خلاصه شد و این روزها کمتر موارد بهداشتی رعایت می‌شود.

به گزارش مازند اصناف؛ بنا به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا از ۲۳ فروردین امسال مشاغل کم خطر اجازه فعالیت گرفتند و بدین نحو فعالیت این رسته از بخش اقتصادی جامعه شروع شد .

مسئولان درصدد اجرای کامل پروتکل های بهداشتی در بخش های مختلف از جمله بازارها و صنوف برای مهار بیماری کرونا هستند و برای این منظور ابزارهای مورد نیاز قانونی از قبیل تذکر ، جریمه و پلمب را دستور کار خود قرار داده اند . 

پس از بروز بیماری کرونا بنا به تصمیم و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا پروتکل های بهداشتی صنوف مختلف تدوین و ابلاغ شد که از آن جمله استفاده از ماسک ، دستکش ، مواد ضدعفونی کننده ، کاور و کانتر جداسازی میان فروشندگان و خریداران ، عدم ورود مشتریان به داخل مغازه ها و انتخاب وسایل و ارائه آنها از سوی فروشندگان از جمله این موارد و پروتکل های بهداشتی بود . 

رعایت این موارد در ابتدای از سرگیری فعالیت صنوف با دقت و شدت بیشتری انجام می شد و اما اکنون بعد از گذشت ۲ ماه از آغاز فعالیت ها آنچنان این مسائل اجرا نمی شود این در حالیست که بنا به اعلام گزارش مسولان بهداشتی تعداد مبتلایان به کرونا افزایش دارد .

خلیل زاهدی ،  شهروند قائمشهری به بی توجه شدن مغازه داران در رعایت پروتکل های بهداشتی اشاره کرد و گفت : تا همین ۲ ماه قبل و آغاز فعالیت صنوف غالب فروشنده ها به این نکات توجه می کردند .

وی افزود: به طور مثال برای خرید میوه از مغازه سرکوچه فروشنده با استفاده از دستکش خودش میوه ها را ورچین و داخل نایلون می کرد، اما دیگر از این رویه خبری نیست و وقتی به مغازه اش می روم در جوابم برای گرفتن میوه می گوید خودتون بردارید.

وی گفت: رفتارهای اینچنینی این مساله را به ذهن افراد خطور می کند که شاید کرونا رفته و ما خبر نداریم .

بنا به اعلام سازمان صنعت ، معدن و تجارت و اتاق اصناف مازندران بیش از ۱۶۰ هزار واحد صنفی در این استان فعالیت می کنند یعنی این واحدها از اتحادیه های مربوطه خود مجوز برای فعالیت گرفته اند . 

آزاده که در صف یکی از  نانوایی های قائمشهر  ایستاده است از کم شدن رعایت پروتکل های بهداشتی می گوید .

او گفت: مسولان بهداشتی تاکید زیادی دارند که از پول نقد استفاده نکنید ولی چند وقت اخیر برای خودم بارها پیش آمده که مغازه دار در ازای خریدهایم از گرفتن کارت بانکی خودداری کرد .

وی افزود : با وجود اینکه کارت بانکی به همراه داشتم مجبور شدم برای پرداخت هزینه خریدهایم پول نقد بپردازم و باقی مانده پول را به خانه ببرم .

وی ادامه داد : در حالیکه همیشه گفتند پول نقد عامل انتقال ویروس است مجبور شدم چند بار اسکناس ها را بشورم و ضدعفونی بکنم .

تقی دیگر شهروند مازندرانی از عدم رعایت فاصله گذاری ها در صنوف به عنوان مساله دیگر نام برد که در مراکز خرید رعایت نمی شود .

او گفت :چند روز گذشته برای خرید به فروشگاهی در خیابان فرهنگ ساری رفتم و ابتدا منتظر ماندم تا مشتریان خارج شوند و رعایت حضور کم افراد در یک محیط بسته را بکنم.

وی افزود : فروشنده در قبال این حرکت به من گفت: "کرونا خبری نیست نترسید" .

وی ادامه داد : در حالی این فروشنده چنین حرفی را گفت که در مغازه ۳۰ متری اش حدود ۱۰ مشتری بود و این یعنی همان عدم رعایت نکات بهداشتی و ترجیح دادم‌ برای حفظ جان به مغازه کم‌ترددتر بروم.

گستردگی فعالیت ها و کمبود نیرو 

جانشین بازرسی و نظارت سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مازندران با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۰۴ هزار مورد بازرسی از اصناف استان انجام شد ، گفت : در این مدت ۳ هزار و ۹۵۰ فقره پرونده عدم رعایت نکات بهداشتی تشکیل شد . 

محمدحسین احمدی افزود : از این تعداد ۲ هزار و ۲۶۵ واحد صنفی بدلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی پلمب شدند . 

وی همچنین تعداد تذکر به واحدهای صنفی در این خصوص را ۱۶ هزار و ۹۲ مورد اعلام کرد و گفت : در این مدت ۱۲ هزار و ۷۹۷ مورد بازرسی از داروخانه ها و مراکز عرضه لوازم بهداشتی مازندران انجام شد که ۱۱۹ مورد پلمب شد و ۳۵۷ فقره پرونده تشکیل شد . 

جانشین بازرسی سازمان صنعت مازندران با اشاره به اینکه برای صنوف مختلف پروتکل های بهداشتی بمنظور کنترل بیماری کرونا ابلاغ شد ، افزود : از آن جمله استفاده از ماسک ، دستکش  توسط فروشندگان و ایجاد کانتر و کاور نایلونی برای رعایت فاصله میان مشتریان و فروشندگان است که گشت های بازرسی کنترل این موارد بهداشتی را انجام می دهند .

احمدی با اشاره به محدود بودن تعداد بازرسان بازار در مازندران اضافه کرد : این بازرسان در راستای اجرای برنامه ها و سیاست های ابلاغی وزارتخانه به صورت مستمر در فعالیت هستند و حتی در زمان اوج کرونا درخواست نیرو از ادارات به عنوان بازرس داشتیم .

وی گفت : با توجه به فعالیت ۱۶۰ هزار صنف در مازندران و کمبود نیروی بازرس نمی توان برای هر صنفی یک بازرس تمام وقت استفاده کرد .

کم توجهی صنوف به پروتکل های بهداشتی

به گفته جانشین بازرسی سازمان صنعت مازندران در حال حاضر رعایت پروتکل های بهداشتی در صنوف کم شده است و برغم تمام مشغله های کاری بازرسان نظارت های خود را پیاده می کنند اما صنوف خود نیز باید نسبت به رعایت این‌ نکات پایبند باشند .

وی گفت : بازرسان علاوه بر انجام بازرسی های بهداشتی می بایست سیاست های دیگر همچون بازرسی بر روی قیمت کالاها را نیز رصد بکنند که این هم مزید بر دیگر کارهای آنها شده است .

در همین حال متولیان بهداشت و درمان مازندران همواره از مردم و بخش های فعال جامعه می خواهند که نکات و پروتکل های بهداشتی را رعایت بکنند تا بتوانند زنجیره قطع بیماری کرونا را از بین ببرند . 

معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران قطع زنجیره بیماری کرونا را ماحصل اجرای سه ضلع طلایی مراقبت های پیشگیرانه اعلام کرد و گفت : استفاده از ماسک ، رعایت فاصله ۲ متری و استفاده از محلول های ضدعفونی کننده دست ها می تواند در کنترل این بیماری تاثیر بسزایی بگذارد.

حامد روحانی زاده افزود : تا زمانیکه همه افراد جامعه نسبت به این اصول حساسیت نداشته باشند نمی توان با اعمال این شرایط توسط یکسری افراد ، جامعه را عاری از این بیماری بکنیم . 

وی ادامه داد : با توجه به شرایط فعلی کرونا و زنجیره بهم پیوسته عوامل گسترش بیماری ، این نوع رفتار مسئولانه مردم و جامعه می تواند باعث شود تا در کنترل آن موفق یا ناموفق شد و به نظر می رسد رعایت نکات توصیه شده در این برهه زمانی مرزهای با مجوز و بدون مجوز را شکسته است و همگان باید در  این زمینه یاری رسان باشند.

روحانی زاده وضعیت فعلی ابتلا به کرونا در مازندران را زرد اعلام کرد و گفت : در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی لازم وضعیت خوبی نخواهیم داشت .

معاون پدافند غیر عامل استانداری مازندران نیز از احتمال بازگشت محدودیت های کرونایی در صورت تداوم روند بی توجهی به پروتکل های بهداشتی خبر داد .

حسینعلی محمدی گفت : گشت ها و بازدیدها از مناطق مختلف نشان می دهد که مردم همچون اوایل بروز این بیماری ، نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند .

وی افزود : درباره صنوف بخصوص صنوفی که با مردم بیشتری سرو کار دارند عدم رعایت نکات بهداشتی باعث می شود که دوباره محدودیت های گذشته اعمال شود و این بازگشت به محدودیت ها منوط به رفتار صنوف است./ایرنا

انتهای پیام/

» برچسب ها :



مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا