اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 38801 مورخ:[1399-03-18 20:39:01]
آسایش شهروندان تنکابنی زیر چرخ خودروهای نمایشگاه‌داران اتومبیل

آسایش شهروندان تنکابنی زیر چرخ خودروهای نمایشگاه‌داران اتومبیل

پارک خودروهای نمایشگاه‌داران در پیاده‌راه‌های شهر تنکابن یک معضل قدیمی است که علاوه بر سلب آسایش شهروندان ، به نماد بی قانونی تبدیل شده و متاسفانه تاکنونه هیچ اقدامی جهت برخورد با قانون شکنان صورت نگرفته است.

به گزارش مازند اصناف؛ انسان در زمان پیاده روی به دلیل توجه به محیط ، ارتباط بیشتری با فضای اطراف خود برقرار می‌کند و به همین دلیل عناصر شهری در مسیرهای پیاده از اهمیت بالایی برخوردار هستند و همین امر باعث می‌شود تا افراد پیاده در حرکت آرام همراه با گفت و گو و خرید، تأثیر بیشتری از محیط و هویت آن بپذیرند.

امروزه ایجاد پیاده راه ها بر امنیت ذهنی و حرکتی شهروندان تاثیر بسزایی دارد و باعث ایجاد نشاط و سرزندگی در جامعه می شود اما همین پیاده راه به دلیل برخی تخلف ها و اعمال خلاف قانون برخی شهروندان می تواند آسایش دیگران را به چالش بکشد.

در بسیاری از شهرها شاهد پارک خودروها توسط برخی شهروندان قانون گریز در پیاده راه ها هستیم و یک رهگذر به محض دیدن چنین صحنه ای مجبور است ادامه مسیر خود را در خیابان پیگیری نماید که خطرات زیادی به همراه دارد.

در تنکابن نیز معضل پارک خودرو در پیاده راه ها به وفور دیده می شود ، اما مهمتر از همه پارک خودروهای نمایشگاه های اتومبیل است که در سال های اخیر به معضلی جدی برای شهروندان تبدیل شده و تاکنون هیچ اقدامی هم جهت برخورد با آنها صورت نگرفته است.

یک شهروند تنکابنی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : پیاده راه ها باید یک مسیر باز و همواری باشند تا عابرین با خیال آسوده در آن تردد کنند و هیچ مانعی هم نباید در سر راه آنها وجود داشته باشد.

فاطمه رسولی افزود : متاسفانه در بسیاری از پیاده راه های شهر تنکابن شاهد سد معبرهایی هستیم که از سوی مغازه دارها صورت می گیرد و از مهم ترین آنها پارک خودروهای نمایشگاه های اتومبیل است که عملا مسیر پیاده راه را مسدود کرده اند.

وی با بیان اینکه این معضل در پیاده راه های خیابان جمهوری و بلوار شهید شیرودی به وفور مشاهده می شود ، اظهار داشت : متاسفانه نمایشگاه داران این دو خیابان به جای آنکه خودروهای خود را در داخل نمایشگاه پارک کنند اقدام به پارک خودروها در پیاده راه ها می کنند و وقتی هم اعتراضی می کنیم با پاسخ تند و بی ادبانه آنها مواجه می شویم.

رسولی خاطر نشان کرد : بارها به شهرداری و اتحادیه مربوطه رفته ام و اعتراض خود را اعلام نموده ام اما تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است .

به گفته این شهروند تنکابنی ، در بسیاری از موارد با کوچکترین بی قانونی در اسرع وقت برخورد می شود ، اما با سد معبر در پیاده راه که مظهر بی قانونی است و حقوق شهروندان را پایمال کرده هیچ برخوردی صورت نمی گیرد.

وی خواستار رسیدگی فوری و برخورد قانونی با متجاوزان به حریم پیاده راه ها و بویژه نمایشگاه داران شد.

خبرنگار ایرنا درباره علت برخورد نکردن مسئولان با این معضل شهری به یکی از مصوبه های قدیمی شورای هماهنگی ترافیک شهرستان تنکابن برخورد کرد که در آن به صراحت اعلام شده بود که اداره صنعت ، معدن و تجارت باید نسبت به برخورد با نمایشگاه دارانی که خودروهای خود را در پیاده راه ها پارک می کنند اقدام نماید ، اما مسئولان پاسخ به این پرسش را که چرا این مصوبه تاکنون اجرایی نشده است ، به جلسه خرداد ماه ۹۹ شورای ترافیک شهرستان موکول کردند و اتفاقا این موضوع به یکی از بحث برانگیز ترین موضوع این جلسه تبدیل شد.

معاون امور هماهنگی فرمانداری ویژه شهرستان تنکابن که بشدت از اجرایی نشدن این مصوبه شاکی بود ، گفت : متاسفانه این مصوبه نزدیک به ۲ سال است که در شورای ترافیک شهرستان مطرح شده اما تاکنون اجرایی نشده و نباید این روند همچنان ادامه داشته باشد.

حسن باقری خطاب به مسئولان حاضر در جلسه هماهنگی شورای ترافیک افزود : اگر مشکلات ترافیکی شهرستان غیر از افراد این شورا قابل حل است به ما بگویید و اگر هم دست خودمان است بنشینیم و آنها را برطرف نماییم.

وی اظهار داشت : اگر انتقادی از یک مدیر شهرستانی می شود نباید آن را به یک موضوع شخصی تبدیل کرد بلکه باید در جهت رفع ایرادها و ضعف ها تلاش نمود.

باقری با بیان اینکه مسئولان نباید به دنبال نقطه ضعف های یکدیگر باشند ، خاطرنشان کرد : اینکه یک مصوبه لازم الاجرا پس از ۲ سال همچنان خاک می خورد اصلا قابل قبول نیست و باید هر چه سریع تر آن را اجرایی نمود.

 

برخورد با متخلفان وظیفه نیروی انتظامی است

رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت تتکابن گفت : بر اساس قانون اسقاط شرایط و صلاحیت فردی ، اگر نمایشگاه داران اتومبیل از پارکینگ خود استفاده نکنند یا صلاحیت آن را نداشته باشند نیروی انتظامی که مرجع استعلام ها است می تواند این موضوع را اعلام نماید تا در اسرع وقت اقدامات قانونی صورت گیرد.

حیدرعلی محجوب افزود : پس از اینکه نیروی انتظامی عدم صلاحیت نمایشگاه داران متخلف را به این اداره گزارش داد ، این موضوع بلافاصله به نمایشگاه دار ابلاغ می شود.

وی اظهار داشت : اگر ظرف مدت یک ماه تغییرات لازم از سوی نمایشگاه داران متخلف صورت نگرفت و به تعهدات خود عمل نکردند پروانه کسب آنها باطل و مکان پلمپ خواهد شد.

رییس پلیس راهور ناجا تنکابن نیز با استناد به قانون اسقاط شرایط و صلاحیت فردی گفت : بر اساس همین قانون از فردا  با نمایشگاه داران متخلف برخورد می کنیم و امیدواریم سایر دستگاه ها نیز در این زمینه کمک کنند.

محسن پاشا زانوسی با بیان اینکه برای آرامش مردم با تمام توان تلاش می کنیم ، افزود : بزودی ۱۰ نمایشگاه اتومبیلی که در این زمینه تخلف دارند تعیین تکلیف می شوند و گزارش آن در جلسه بعدی شورای ترافیک ارائه خواهد شد.

 

ضرورت تقویت شورای هماهنگی ترافیک

فرماندار ویژه شهرستان تنکابن  با تاکید بر لازم الاجرا بودن مصوبات شورای ترافیک گفت :‌  متاسفانه در بحث ترافیک هر دستگاهی کار خودش را انجام می دهد و اصلا کار شورایی صورت نمی گیرد و همین مسئله باعث شده تا بسیاری از مصوبات آن اجرایی نشود.

سید امیر حسینی جو با اشاره به مشکلات ایجاد شده توسط نمایشگاه داران اتومبیل ، اظهار داشت : اگر از روز نخست که مجوز فعالیت نمایشگاه ها داده می شد بر ضرورت ایجاد پارکینگ تاکید می شد شاید امروز این اتفاقات نمی افتاد.

وی خاطر نشان کرد : در شرایط فعلی وضعیت موجود برای نمایشگاه داران حقی ایجاد کرده و جمع کردن آن کار بسیار سختی خواهد بود.

فرماندار تنکابن با بیان اینکه باید یک بازه زمانی مشخص برای رفع این معضل مشخص شود ، تصریح کرد : باید دستگاه های اجرایی مربوطه بر اساس قانون ورود کنند و این مصوبه را در یک بازه زمانی مشخص اجرایی نمایند و در غیر این صورا از دستور جلسه خارج خواهد شد./ایرنا

انتهای پیام/

» برچسب ها : , آسایش , شهروندان , تنکابن , زیر , چرخ , خودروهای , نمایشگاه‌داران , اتومبیل , مازندران , آسایش , شهروندان , تنکابن , زیر , چرخ , خودروهای , نمایشگاه‌داران , اتومبیل , مازندرانمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا