اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 38414 مورخ:[1398-12-27 02:54:01]
اقساط کسر شده، به حساب مردم بازگردانده شود
اولتیماتوم همتی به بانک‌ها:

اقساط کسر شده، به حساب مردم بازگردانده شود

همتی از بانک ها خواست که اقساط برداشتی تسهیلات قرض الحسنه را به حساب مشتریان برگردانند و این اقدام را تخلف دانست.

به گزارش مازند اصناف؛ عبدالناصر همتی در برنامه تیتر امشب به تشریح برنامه ها و اقدامات بانک مرکزی در زمان شیوع کرونا پرداخت و اظهار داشت: مجموعه تصمیماتی در دولت و بانک مرکزی گرفته شد تا تسهیلاتی برای افرادی که کسب و کارشان از شیوع کرونا دچار مشکل شده اند، در نظر گرفته شود. در مرحله اول تصمیم گرفته شد اقساط تسهیلات دریافتی کسب و کارهای تعیین شده، سه ماه عقب بیافتد.

وی با بیان اینکه افرادی که فکر می کنند جزو مصادیق کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا هستند به شعب مراجعه نکنند، آنها هم مشمول می شوند، تصریح کرد: برای تسهیلات قرض الحسنه نیز اعلام کردیم که تا سه ماه نیازی به پرداخت اقساط نیست.

همتی گفت: برخی از بانک ها از حساب های مشتریان  اقساط تسهیلات قرض الحسنه را برداشت کرده اند که خوب نیست؛ اگر برداشت شده باشد بانک ها موظف به بازگشت اقساط هستند و این تخلف است.

وی از بانک ها خواست با مردم همکاری کنند و ادامه داد: از مدیران عامل بانک ها خواهش می کنم به شعب تاکید کنند که با مردم همراهی کنند و اقساط تسهیلات قرض الحسنه و کسب و کارهای مشمول تعویق سه ماهه را برداشت نکنند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره چک های برگشتی هم اعلام کرد: با اصلاح قانون چک پیش بینی شد که اگر فردی یک چک برگشتی داشته باشد از خدمات بانکی محروم شود؛ با این حال اما به دلیل شرایط خاص کشور و مشکلاتی که برخی کسب و کارها از شیوع کرونا پیدا کرده اند مصوب کردیم افرادی که از اول اسفند تا 31 اردیبهشت چک شان برگشت بخورد تا سه ماه بعد می توانند از خدمات بانکی استفاده کنند و محروم نمی شوند.

وی درباره محدودیت گردش اسکناس در بانک ها گفت: مقرر شده تا هر بانک شعب مخصوص برای دریافت و پرداخت اسکناس تعیین کنند ولی با این وجود هنوز برخی از بانک ها مشکل دارند؛ از مردم خواهش میکنیم به بانک ها مراجعه نکنند.

همتی در خصوص استفاده بیشتر مردم از خدمات الکترونیک بانکی افزود: قبل و بعد از اینکه کرونا شیوع بیشتری پیدا کرد تصمیماتی گرفته شد. قبلا کارت به کارت 3 میلیون تومان بود که سقف آن به 10 میلیون تومان افزایش یافت که این تصمیم در تراکنش های غیرحضوری تاثیر داشت و دوم اینکه کسانی که بخواهند کارت هدیه بدهند سقف تا دو میلیون تومان بالا رفت و سوم هم اینکه عابربانک ها را گفتیم تا 500 هزار تومان بتوانند برداشت کنند و اجازه دادیم که مردم زیاد به شعبه برای دریافت پول مراجعه نکنند.

وی با اشاره به اینکه تراکنش های اینترنتی و خارج از شعبه به شدت افزایش یافته است، بیان داشت: در واقع تراکنش های خرید اینترنتی در ماه های اخیر با افزایش، به 99 میلیون تراکنش اینترنتی در بهمن ماه رسید. از زمانی که رمز پویا معرفی شد حدود 55 درصد جرایم کاهش یافت و برخی پرونده های فعلی نیز از قبل مانده است. همچنین متوسط تراکنش های انتقال وجه از 450 هزارتومان به 620 هزارتومان رسید و مردم از روش های غیرحضوری استفاده کردند و سامانه های بانک مرکزی نیز در این حجم خدمات ارائه کرد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در حال حاضر، اگر شخص حقیقی بخواهد بالای 100 میلیون تومان حواله داشته باشد باید به شعبه برود و البته تعداد آن محدود است. یا فرض کنید کسی بخواهد سپرده بگذارد، این دو هفته را نیز صبر کند. کسی کلی پول آورده بود و خواسته بود بانک بگیرد و چک بانکی به وی بدهد و این به همکاران بانکی ما ظلم است و خیلی از کارها را می توان عقب انداخت. شبکه بانکی الکترونیکی توان دارد که همه این کارها را انجام دهد.

همتی با قدردانی از همکاران نظام بانکی تصریح کرد: فداکاری بالایی می خواهد که در این شرایط در شعب بانک ها به مردم سرویس دهند آنهم درحالی که احتمال ابتلای ویروس کرونا در محیط شلوغ و پرتردد شعب بانکی بالاست.

وی درباره درخواست ایران از صندوق بین المللی پول برای دریافت تسهیلات 5 میلیارد دلاری افزود: این حق ایران است و 60 سال از آن استفاده نکرده است؛ پول ما سال هاست در صندوق وجود دارد؛ چرا ما نباید از تسهیلاتی که خودشان اعلام کرده اند به کشورها می دهند، استفاده نکنیم؟ ما در خواست را مطرح کردیم تا صداقت آنها را بسنجیم؛ الان زمان تحقق ادعاهایی است که آنها دارند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: درحال مذاکره برای چگونگی دریافت و پرداخت این تسهیلات در شرایط تحریم هستیم؛ ما هیچ مشکل ارزی نداریم از ابتدای سال تا کنون 39.2 میلیارد دلار تامین ارزی انجام دادیم و 5 میلیارد دلار رقمی نیست در مقابل این تامین اعتبار! تا الان البته هیچ واکنش منفی از طرف صندوق بین المللی پول برای درخواست تسهیلات ایران دریافت نکرده ایم.

وی با بیان اینکه فشار تحریم های آمریکا باعث شده تا ایران در مخارج ارزی خود احتیاط را سرلوحه قرار دهد، تصریح کرد: با این حال ما حقی برای دریافت وام از صندوق بین المللی پول داریم و چرا از این حق استفاده نکنیم؟ ما برای تجهیزات و دارو برای کمک به کسانی که کسب و کارهای آنها آسیب دیده است، می توانیم از این وام استفاده کنیم. رستوران ها و هتل های مختلف آسیب دیده اند. استمهال تسهیلات برای بانک ها هم هزینه دارد.

همتی گفت: از ابتدای امسال 14.8 میلیارد دلار کالاهای اساسی نهاده ها و دارو وارد کرده ایم. هفته پیش و دیروز دیدید که شایعاتی درباره قرنطینه تهران مطرح شد که باعث شد مردم خرید کنند ولی باز هم دیدید که فروشگاه ها پر بود. این درحالی است که در کشورهای دیگر فروشگاه ها خالی شده اند.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید براینکه دو سال است که تحت شدیدترین تحریم ها قرار داریم افزود: ولی توانسته ایم نزدیک 15 میلیارد دلار برای واردات تامین کنیم. صادرکنندگان غیرنفتی نیز از ابتدای امسال 24.4 میلیارد دلار ارز عرضه کرده اند که رکورد خوبی در شرایط تحریمی و زمانی است که به درآمدهای نفتی دسترسی نداریم.

وی با اشاره به تزریق دو مرتبه ای ارز در اسفندماه در سامانه نیما، تصریح کرد: در اسفندماه بانک مرکزی و صادرکنندگان غیرنفتی 1.5 میلیارد دلار ارز عرضه کرده اند و مشکلی در تامین ارز نداریم.ده ها میلیارد دلار از منابع ارزی کشور توسط بانک های خارجی به خاطر تحریم آمریکا مسدود شده است و ما تلاش داریم تا از کانال های مختلف و با رایزنی های مختلف آنها را آزاد کنیم.

همتی درباره علت اصلی افزایش قیمت ارز در هفته های اخیر گفت: در امریکا احساس کردند کرونا آمده تمام اقتصادشان ریخت بهم؛ الان بانک مرکزی امریکا 500 میلیارد دلار وارد بازار کرد و نرخ بهره را به صفر رساند ولی هیچ اتفاقی در جهت بهبود رخ نداد؛ البته در مثل مناقشه نیست و نمی خواهم توجیه کنم.

وی افزود: حوادث مختلف در سال 98 یک بحرانی برای ما بود از سیل تا گرانی بنزین و کرونا و ... ؛ تمام اتفاقات بدی که ممکن است رخ دهد تماماً باهم در سال 98 رخ داد! با این حال قیمت ارز چقدر می توانست نوسان داشته باشد؟!

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تورم 35 درصدی گفت: نرخ ارز امروز نسبت به ابتدای سال 15 درصد تورم دارد؛ با این حال اما قیمت ارز، قیمت ذاتی ارز نیست. خیلی از افرادی که ارز بالا خریداری کرده اند، اقدام به خالی فروشی کرده اند، اینها با کاهش شدید طلا تلاش دارند زیان خود را با افزایش فردایی قیمت ارز، جبران کنند. ضمن اینکه مشکلات در صادرات و ... ناشی از کرونا به این فضا دامن زده است.

همتی تصریح کرد: به مردم صادقانه می گویم ذخایر ارزی بخصوص در حوزه اسکناس فوق العاده است ولی ما وارد بازی دلال ها نمی شویم؛ چطور است که در دو هفته گذشته نرخ ارز در تامین ارز وارداتی کاهنده است ولی در بازار آزاد افزایشی؟ تقاضایی در بازار آزاد نداریم بنابراین چطور می توان این قیمت ها واقعی باشد؟ آنهم درحالی که عمده خریدار ارز در بازار آزاد بانک مرکزی است؛ ما ارز را از مردم می خریم که روی دستشان مانده است تا ضرر نکنند.

وی همچنین به وضعیت رشد اقتصادی و حمایت از تولید اشاره کرد و  گفت: رهبر معظم انقلاب سال 98 را سال رونق تولید نام گذاری کردند و در حالی که رشد اقتصادی نفتی و غیرنفتی ما در ابتدای امسال منفی بود در فصل سوم امسال، رشد اقتصادی با نفت 1.3 درصد و بدون نفت 3.3 درصد مثبت شد. ضمن اینکه رشد اقتصادی در مجموع 9 ماهه امسال با نفت 6.7 درصد منفی و بدون نفت 1.3 درصد مثبت شده است.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: بعد از پایان اسفندماه می توان درباره تاثیر کرونا بر رشد اقتصادی اظهارنظر کرد ولی تلاش مسئولان آن است که تاثیر رشد اقتصادی با نفت را به حداقل ممکن رساند.

به گفته وی، عملکرد بخش های مختلف مانند کشاورزی، صنعت و معدن و خدمات نشان داد که آنچه رسانه های خارجی می گفتند که رشد اقتصادی ایران با نفت منفی 10 درصد خواهد بود، صحت ندارد./راه دانا

 

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا