اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 38077 مورخ:[1398-11-14 13:57:01]
آغاز مرحله دوم ثبت‌نام طرح ملی مسکن در اسفند ۹۸

آغاز مرحله دوم ثبت‌نام طرح ملی مسکن در اسفند ۹۸

وزیر راه و شهرسازی از آغاز مرحله دوم ثبت‌نام طرح ملی مسکن طی اسفند ۹۸ خبر داد و گفت: هیچ طرحی برای ساخت خانه‌های کوچک مقیاس نداریم.

به گزارش مازند اصناف؛ محمد اسلامی با بیان این که از بدو پیروزی انقلاب تا کنون اقدام‌های گوناگونی توسط دولت‌های مختلف در حوزه ساخت مسکن انجام شده است، اظهار کرد: همواره نهضت عرضه مسکن برای اقشار گوناگون جامعه به ویژه اقشار کم در آمد جریان داشته است. هم‌اکنون به دلیل مشکلاتی که در حوزه اقتصادی برای کشور به وجود آمده، قدرت خرید مردم به مخاطره افتاده است. اتفاقاتی که در حوزه اقتصاد رخ می‌دهد منابعی را به سمت بازار زمین و مسکن روان می‌کند و تلاطم به وجود آمده قدرت خرید را کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به این که بر اساس آمار نسبت برابری نفوذ به واحد مسکونی، یک نسبت برابر است، تصریح کرد:این در حالی است که اکنون شاهد افراد فاقد مسکن هستیم که با وجود خانه‌های موجود و عرضه شده در دوره‌های گوناگون استطاعت خرید این خانه‌ها را ندارند؛ بنابراین در این دوره، نکته مهم برای ما این بود که سیاست‌هایی اتخاذ واقدام‌هایی را شروع کنیم که بتوانیم تولید مسکن را به یک جریان پایدار تبدیل کنیم تا جوانانی که ازدواج کرده اند و قشر متوسط و پایین‌تر جامعه که ما آن‌ها را حدود ۴۰۰ هزار نفر برآورده کرده ایم، بتوانند در یک روند طبیعی قرار بگیرند و با پشتیبانی از جریان تولید هم ما و هم شهروندان به یک اطمینان برسیم و مردم امیدوار باشند که می‌توانند مسکن خود را از این طریق تامین کنند.

وی یادآور شد: طبق قانون ساماندهی زمین و مسکن چند شیوه صریح و واضح داریم که تکلیف ما را برای استفاده از زمین مشخص کرده است. بر این اساس برای قشر محروم جامعه که تحت پوشش سازمان‌های حمایتی هستند و نیز برای خیرین خانه ساز زمین رایگان است. از ابتدای انقلاب نیز اعتباراتی برای این منظور تخصیص داده شده است و الان نیز ادامه دارد. عملکرد این حوزه هم متناسب با شرایطی که در کشور وجود داشته همواره قابل دفاع بوده و پرچمدار این موضوع نیز بنیاد مسکن است. طی این سال‌ها کمیته اصل امام، ستاد اجرایی، بسیج سازندگی، قرار گاه‌های محرومیت زدایی و خیرین همه در کنار هم به این جریان پیوسته اند، اما محور همه این نهاد‌ها بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که به شکل پیوسته هم در روستا‌ها و هم در شهر‌های کوچک این موضوع را پیگیری می‌کند.

وی با اشاره به نوع دوم زمین گفت: نوع دیگر زمین‌ها که در قانون ساماندهی زمین و مسکن به آن اشاره شده است، زمین‌های ۹۹ ساله است که در طرح مسکن مهر شاهد استفاده از این نوع زمین‌ها بودیم. اکنون نیز در طرح اقدام ملی مسکن نیز برای قشر‌های آسیب پذیر و نیز دهک‌های ۳ و ۴ از این فرمول استفاده می‌شود. نوع سوم زمین در قالب قرارداد‌های مشارکتی است که در اختیار سازندگان بخش خصوصی قرار می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ارسال پیامک به واجدان طرح ملی مسکن از امروز بر اساس حروف الفبا گفت: در طرح مذکور از هر سه نوع زمین استفاده می‌کنیم. برای قشر محروم یک هدف گذاری ۲۰۰ هزار واحدی داریم. علاوه بر این در این طرح فرمول واگذاری زمین‌های ۹۹ ساله نیز در نظر گرفته شده است.

اسلامی یاداور شد: چنانچه عده‌ای در مرحله اول موفق به ثبت نام نشدند می‌توانند در مرحله بعد که احتمالاً اسفند ماه خواهد بود ثبت نام خود را انجام دهند. طرح ملی مسکن در تهرانسر لغو نشده و ساخت و ساز در این منطقه از تهران ادامه دارد. تهرانسر جزو قرارداد‌های مشارکتی است و ثبت نام مجدد در این طرح بعد از این که پروژه کمی پیش برود، آغاز خواهد شد.

وی تاکید کرد: میانگین واحد‌های طرح ملی مسکن ۷۵ تا ۱۲۵ مترمربع است و واحد کمتر از ۷۵ متری نداریم، ضمن این‌که هیچ طرحی هم برای خانه‌های ۲۵ و ۳۰ متری وجود ندارد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از تحویل ۱۰ هزار مسکن مهر پردیس طی هفته جاری خبر داد./تسنیم

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا