اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 38030 مورخ:[1398-11-04 19:04:01]
آخرین جزییات مرگ مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله/علت در دست بررسی است

آخرین جزییات مرگ مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله/علت در دست بررسی است

مدیرکل محیط زیست، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران و مدیرکل دامپزشکی مازندران به تشریح اقدامات انجام شده درباره مرگ پرندگان مهاجر پرداختند و اظهارنظر قطعی را منوط به بررسی کارشناسی عنوان کردند.

به گزارش مازند اصناف؛ حسینعلی ابراهیمی کارنامی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: طی روز جاری با مشارکت دامپزشکی، بیش از 500 قطعه لاشه پرندگان مهاجر از تالاب میانکاله جمع آوری و دفن بهداشتی شد.

وی با بیان اینکه مابقی پرندگان تلف شده طی روز آتی جمع آوری خواهد شد؛ افزود: هنوز آمار دقیقی از تعداد تلفات پرندگان وجود ندارد و باید ببینیم طی روز آتی این تلفات همچنان ادامه دارد یا خیر.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در پاسخ به این سوال که آیا علت این مرگ مشکوک پرندگان مشخص شده یا خیر و آیا این واقعه، زیست سایر آبزیان این تالاب را به مخاطره خواهد انداخت یا خیر؛ خاطرنشان کرد: در حال حاضر نمی‌شود پاسخ دقیقی به این سوالات داد و دامپزشکی در حال بررسی است و متعاقبا اعلام خواهد شد.

ابراهیمی بیان کرد: اقدامات سریع و هوشمندانه محیط زیست و دامپزشکی که در نوع خود کم سابقه بود است، در کنترل شیوع این واقعه بسیار موثر است.

وی ادامه داد: با توجه به وقوع تلفات غیرعادی در پرندگان مهاجر آبزی در تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان، عملیات جمع آوری لاشه‌ها، دفن بهداشتی و نمونه گیری برای بررسی علت یا علل تلفات با همکاری اداره کل دامپزشکی استان ادامه دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران تصریح کرد: شکارچیان شرق استان  تا مشخص شدن علت دقیق تلفات از ورود به عرصه‌های تالابی و شکار پرندگان مهاجر جدا خودداری کنند و شکار تا پنج‌شنبه هفته آتی ممنوع است.

به گفته وی، گونه‌های تلفات شده شامل چنگر معمولی، کشیم بزرگ، فلامینگو و اردک سرحنایی تا این تاریخ است.


 

 بیشتر پرندگان تلف شده چنگر هستند

در همین رابطه، آهنگری فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران درباره جزئیات بیشتر تلفات پرندگان، گفت: نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد شکار پرندگان اعلام کنیم.

وی با اعلام اینکه بیشتر پرندگان تلف شده چنگر هست، افزود: بیشتر تلفات اعلام شده در سواحل گلوگاه است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران علت تلف شدن پرندگان را پس از بررسی‌ها دقیق از سوی دامپزشکی اعلام کرده است، گفت: اطلاع‌رسانی در این ارتباط بر عهده دامپزشکی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این مقدار تلفات پرندگان سابقه داشته است، بیان کرد: ۱۵ سال پیش مرگ این تعداد پرنده گزارش شده بود اما در حال حاضر در این ارتباط حضور ذهن ندارم.

غیرعادی بودن تلفات 

رضوانی مدیرکل دامپزشکی مازندران هم در ارتباط با اقدامات انجام شده، گفت: نمونه‌برداری در دو نقطه از شهرستان گلوگاه و بهشهر انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به غیرعادی بودن تلفات، بعید می‌دانم که آنفولانزا باشد، تلفات آنفولانزا در خارج از سالن به صورت جمعی اتفاق نمی‌افتد.

مدیرکل دامپزشکی مازندران اضافه کرد: از نمونه‌برداری انجام شده و نتیجه عصر اطلاع‌رسانی می‌شود..

منبع: فارس و بلاغ

انتهای پیام/


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا