اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 37907 مورخ:[1398-10-15 14:08:01]
انتقاد فعالان پوشاک از کارهای متناقض ستاد مبارزه با قاچاق کالا
دبیر اتحادیه تولید و صادرات پوشاک مطرح کرد

انتقاد فعالان پوشاک از کارهای متناقض ستاد مبارزه با قاچاق کالا

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با بیان اینکه چرا در آمار قاچاق پوشاک تناقض وجود دارد، گفت: ستاد مبارزه با قاچاق آمار غیرمنطقی و خلاف واقع از کاهش قاچاق پوشاک اعلام می کند.

به گزارش مازند اصناف؛ سعید غدیری با اشاره به اینکه  از دو سال گذشته که بحث مبارزه با قاچاق پوشاک به‌صورت جدی مطرح شده، اظهار داشت: دو دستورالعمل ثبت نمایندگی برندهای خارجی پوشاک و کدهای شناسه کالا و کد رهگیری صادر شد. در آن مقطع برندهای خارجی علاوه بر اینکه بازار اصلی را هدف قرار داده‌ بودند در مجتمع‌های بزرگ مستقر و سهم بالایی از بازار را در اختیار داشتند که برخورد با آنها می‌توانست بازار را از حالت صرف قاچاق خارج و فضای ناامنی را برای مابقی قاچاقچیان پوشاک
فراهم کند.

وی با بیان اینکه بر همین اساس برنامه‌ریزی شد به‌صورت مرحله‌ای نخست با برندهای بزرگ خارجی پوشاک مقابله شود، افزود: از بهمن‌ماه سال 97 ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بحث عملیاتی شدن این موضوع را آغاز و باعث شد بخشی از بازار پوشاک برای این برندهای محرز قاچاق ناامن شود.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک تصریح کرد: البته در ابتدای اجرای این طرح، فضایی مبنی بر ناامن شدن بازار پوشاک مطرح شد که ستاد مبارزه با قاچاق و بخش خصوصی با حمایت از آن، مانع سنگ‌اندازی‌ها شدند.

غدیری با اشاره به اینکه سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفته بود اجرایی شدن دستورالعمل مقابله با برندهای محرز قاچاق باعث شد تا میزان قاچاق 100 میلیون دلار کاهش پیدا کند، گفت: به اعتقاد ما این امر طبیعی است زیرا مرحله اول اجرای دستورالعمل مقابله با برندهای محرز بود و هنوز به سطح بازار و فروشگاه‌ها نرسیده است.

به گفته وی، در سال 1396 حجم قاچاق در بخش پوشاک حدود دو و نیم میلیارد دلار بود که در سال 97 با احتساب کاهش 100 میلیون دلاری میزان قاچاق به دو میلیارد و 400 میلیون دلار رسیده است اما اخیراً سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفته است حجم کاهش قاچاق بیش از این ارقام است و قاچاق به یک میلیارد و  800 میلیون دلار رسیده است.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک تصریح کرد: این مقام در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تیرماه امسال اعلام کرده بود 100 میلیون دلار کاهش قاچاق اتفاق افتاده و در سال 97  نیز میزان قاچاق به یک میلیارد و 800 میلیون دلار رسیده است. در سال 98 هم هنوز آمار به جمع‌بندی نرسیده اما به‌طور حتم حجم قاچاق کاهش یافته است. ما از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انتظار داریم آمار و اطلاعات را دقیق‌تر اعلام کند. مگر در سطح عرضه و بازار چه اتفاقی افتاده که حجم قاچاق تا این میزان کاهش یافته است؟ چرا در آمار تناقض وجود دارد؟/تسنیم

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا