اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 37851 مورخ:[1398-10-03 14:43:01]
 قانون پیش فروش املاک اجرایی نشده است
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران مازندران:

قانون پیش فروش املاک اجرایی نشده است

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران مازندران گفت: به دلیل عدم همکاری شهرداری‌ها، قانون پیش فروش اجرا نشده و متروک مانده است.

به گزارش مازند اصناف؛ میرنجف موسوی گرمستانی شامگاه دوشنبه در نشست با خبرنگاران با اشاره به قدمت ۸۰ ساله این کانون اظهار داشت: مهندسی دفاتر از جمله فعالیت‌های صورت گرفته توسط کانون بوده است.

وی تقسیم اسناد دولتی را از دیگر طرح‌ها برشمرد و گفت: حدود هفت هزار و ۳۰۰ دفترخانه در کشور و ۳۴۰ دفترخانه در استان مشغول خدمت رسانی به مردم هستند.

وی گفت: ۳۴۰ سردفتر و ۳۴۰ دفتریار در استان فعالیت دارند و در مجموع ۴۰ هزار نفر در دفترخانه‌های کشور مشغول فعالیت و کار هستند.

موسوی گرمستانی با گرامیداشت روز سردفتر ادامه داد: کانون مازندران درنظر دارد همایش روز سردفتران و دفتریاران را پنجم دی ماه در بابلسر برگزار کند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران مازندران با اظهار اینکه مردم با چالش‌هایی در زمینه اجرای برخی قوانین مانند پیش فروش املاک مواجه هستند گفت: قانون پیش فروش از زمان تصویب تاکنون اجرایی نشده است.

وی افزود: به دلیل عدم اجرای قانون پیش فروش مردم با مشکلاتی مواجه شدند زیرا تنظیم سند رسمی پیش فروش مستلزم صدور شناسنامه فنی برای هر واحد از سوی شهرداری است و به دلیل عدم همکاری شهرداری‌ها، این قانون متروک مانده است.

موسوی گرمستانی یاداور شد: اگر قانون پیش فروش به درستی انجام و ثبت شود خریدار با خیال راحت اقدام به خرید ملک خواهد کرد و ما نیز اصرار داریم قانون پیش فروش با صدور شناسنامه فنی اجرا شود زیرا منفعت عمومی دارد و سبب قضازدایی می‌شود.

سید موسی ساداتی کردخیلی عضو هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران مازندران نیز با بیان اینکه دفاتر اسناد رسمی اموال انسان را ثبت می‌کنند گفت: بیش از ۴۰ درصد پرونده‌های حقوقی در محاکم ناشی از اسناد عادی است.

وی با اظهار اینکه بیش از ۶۰ درصد املاک در استان مازندران فاقد سند مالکیت است گفت: بیشتر این املاک دارای سند عادی هستند درحالی در طرح کاداستر مصوب شد که تمامی املاک سنددار شوند ولی تاکنون ۲۰ درصد انجام شده است./مهر

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا