اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 37739 مورخ:[1398-08-30 09:49:01]
نان گران نمی‌شود/ کافی بودن ذخیره شکر و روغن

نان گران نمی‌شود/ کافی بودن ذخیره شکر و روغن

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران گفت: در حال حاضر در ۱۲ استان کشور افزایش قیمت نان صورت گرفت، اما طبق دستور ستاد تنظیم بازار در مازندران بررسی‌های کارشناسی مبنی بر افزایش قیمت نان که از اولویت‌های مورد نیاز خبازان استان انجام شد ولی در شرایط فعلی افزایش قیمت نان نداریم.

به گزارش مازند اصناف؛ سیدمحمد جعفری مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران از نمایشگاه مطبوعات استان بازدید کرد، در طی این دیدار نشستی به همراه پرسش و پاسخ بین خبرنگاران خبرگزاری فارس مازندران و مدیرکل غله مازندران صورت گرفت که در زیر با هم می‌خوانیم.

*واردات برنج نداریم

 

فارس: وضعیت کنونی برنج در مازندران چگونه است؟

جعفری: براساس گزارش‌های اعلام شده توسط سازمان جهاد کشاورزی مازندران ۱۵ درصد افزایش تولید برنج در سال جاری نسبت به سال گذشته داشتیم، اداره کل غله طبق مسؤولیتی که دارد زمانی می‌تواند به بازار برنج ورود پیدا کند که این بازار با رکود مواجه شده باشد، در حال حاضر برخلاف به دوسال گذشته رکود برنج نداشتیم و وارداتی هم در این زمینه نداریم.

*واردات 3.2 تن گندم

 

فارس: آیا واردات گندم صحت دارد؟ 

جعفری: طی سه سال گذشته که واردات گندم نداشتیم، ولی امسال بر طبق تصمیمات استراتژیک در فاز نخست قرار شد یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن و در فاز دوم حدود 2 میلیون تن گندم وارد شود، البته ۲۰۰ هزار تن در فاز نخست از بنادر مازندران وارد می‌شود که از این مقدار ۱۵۰ هزار تن آن از بندر امیرآباد و ۵۰ هزار تن از بندر نوشهر وارد می‌شود.

 

فارس: اداره کل غله از محصولات تراریخته حمایت می‌کند؟

جعفری: در بین محصولات گندم وارداتی از کشورهایی وارد می‌شود که تولید محصولات تراریخته ندارند، ولی در بخش ذرت شاید محصولات تراریخته داشته باشیم که بعدها اطلاع رسانی می‌شود.

 

فارس: باتوجه به بحث‌های اخیر افزایش قیمت‌ها، رویکرد اداره غله به چه صورت است؟

اداره کل غله و خدمات بازرگانی وظیفه خود را که پیروی از تصمیمات استراتژیک است را در هر موقعیتی انجام خواهد داد، ذخیره سه ماهه گندم طبق قانون را داریم و حتی بیشتر از آن، واردات ۲۰۰ هزار تن گندم را هم که در پیش رو داریم.

 

فارس: گاهی مواقع بحث‌های درباره افزایش قیمت نان مطرح می‌شود در این باره تصمیماتی گرفته شده است؟

جعفری: در حال حاضر در ۱۲ استان کشور افزایش قیمت نان صورت گرفت، اما طبق دستور ستاد تنظیم بازار در مازندران بررسی‌های کارشناسی مبنی بر افزایش قیمت نان که از اولویت‌های مورد نیاز خبازان استان انجام شد ولی در شرایط فعلی افزایش قیمت نان نداریم.

 

فارس: آیا افزایش قیمت محصولات دیگر چون شکر، روغن و برنج داریم؟

جعفری: هنوز هیچ تغییر قیمتی صورت نگرفته است، در بحث روغن ۱۷ هزار تن روغن خام برای تبدیل به روغن مصرفی ذخیره داریم، همچنین نیاز واقعی شکر در استان 3 تا ۶ هزار تن در ماه است که این مسئله را باید مدیریت کنیم، خوشبختانه قرار نیست دولت افزایش قیمتی در روغن و شکر بدهد، در شرایط ذخیره خوبی هم قرار داریم.

 

فارس: در بحث نظارت بر بازار محصولات چه خواسته‌هایی دارید؟

جعفری: مهم‌ترین اولویت ما این است که آنهایی که بنکدار هستند یا کالاها را در اختیار دارند مشکل قرار دادن موجودی‌ها را در سایت انبارها دارند که امیدواریم با رفع مشکل برقراری اتصال به اینترت این مشکلات مرتفع شود، همه دستگاه‌ها با همکاری هم از این فشارها هم عبور خواهیم کرد.

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا