اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 37655 مورخ:[1398-08-12 13:42:01]
 فعالیت معدنی در منطقه حفاظت شده «نسن» نور غیرقانونی است
رئیس محیط زیست شهرستان نور:

فعالیت معدنی در منطقه حفاظت شده «نسن» نور غیرقانونی است

رئیس محیط زیست شهرستان نور در واکنش به شروع فعالیت معدنی در روستای نسن بخش بلده، گفت: فعالیت معدنی این منطقه به دلیل قرار گرفتن در لیست مناطق حفاظت شده غیرقانونی است.

به گزارش مازند اصناف؛ روستای نسن از توابع بخش بلده در جنوب غربی شهرستان نور مازندران قرار دارد.

این روستا زیبا از شمال به کوه‌های کجور، از غرب و شرق به کوه‌های نور و از جنوب به کوه‌های استان تهران متصل است.

مردم نسبت به فعالیت معدنی در این منطقه واکنش نشان دادند.

در پیگیری‌های رسانه‌ای مردم منطقه مستنداتی از اقدامات و تلاش‌های خودشان را در اختیار خبرنگار فارس قرار دادند.

پیگیری‌ها و مطالبات مردمی به فرماندار منطقه ابلاغ شده است و در نامه‌ای مردم اعلام کردند که یکی از شرکت‌های بهره‌بردار بدون داشتن مجوزهای زیست محیطی برای فعالیت معدنی در این منطقه ورود پیدا کرده است.

شرکت فعال در حوزه برداشت معدن در حالی مدعی داشتن پروانه فعالیت است که محیط زیست استان مازندران اعلام کرده است که این نقطه جز منطقه حفاظت شده البرز مرکزی است.

نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی در حالی برای بازدید از این معدن مراجعه کرده که مردم منطقه با تهیه طوماری مخالفت خویش را به دلیل در خطر بودن زندگی اهالی 40 روستا و تخریب گسترده محیط زیست به استحضار این نماینده طی طوماری که به امضاء مردم منطقه تهیه شده رسیده است.

با همه این تفاسیر و مطالب مطرح شده، اظهارات رئیس اداره حفاظت از محیط زیست  شهرستان نور در این ارتباط نشان از کم لطفی مسؤولان استانی نسبت به محیط زیست دارد.

 رئیس اداره حفاظت از محیط زیست  شهرستان نور  با اعلام اینکه این منطقه جزو مناطق حفاظت شده است،گفت: یکی از مجموعه‌های بهره‌بردار به منطقه ورود پیدا کرده که همکاران ما به محض اطلاع مانع فعالیت آنها شده‌اند.

 عباس بابایی خاطر نشان کرد: برداشت و کشف معدن این منطقه به این دلیل که جز مناطق حفاظت شده کشور است، ممنوع بوده و اقدام خلاف قانون و مقررات توسط شرکت بهره‌بردار انجام شده است.

وی پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که اصولا فعالیت در منطقه حفاظت شده به چه صورت است، افزود: در مناطق حفاظت شده به دلیل اهمیت خاصی که به لحاظ زیست محیطی داشته فعالیت معدنی مورد موافقت قرار نمی‌گیرد، اما در موارد خاصی معادن بر اساس مصوبه سال 1354 طی تفاهمنامه‌ای که بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنایع معادن ایجاد شده بر اساس نوع معادن در برخی از مناطق چهارگانه مثل پارک‌های ملی و پناهگاه حیات وحش به صورت کلی ممنوع بوده و در دیگر نقاط هم بر اساس شرایط خاص باید مورد بررسی قرار گیرد و اعلام نظر شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور خاطر نشان کرد: در منطقه نسن هیچگونه مجوزی صادر نشده و اقدام آنها تا بررسی بیشتر متوقف شده است.

بابایی در پاسخ به این سوال که مسؤولان این مجموعه بدون دریافت مجوز نسبت به اکتشاف و ورود برای برداشت مراجعه کردند،گفت: مسؤولان این مجموعه در گذشته مجوز برداشت داشتند که بعدها با ورود دستگاه‌های نظارتی جلوی فعالیت آنها گرفته شده و مجوز آنها ابطال شده است.

وی دلیل ابطال مجوزهای صادر شده قبلی را بحث مجوزهای زیست محیطی اعلام کرده است.

رئیس محیط زیست شهرستان نور با اعلام اینکه مسؤولان سازمان صمت هم نمی‌توانند به لحاظ قانونی مجوز برداشت در مناطق حفاظت شده صادر کنند،افزود: در مناطق چهارگانه هم رعایت قوانین خاصی الزامی است./فارس

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا