اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 37652 مورخ:[1398-08-11 14:16:01]
لغو محدودیت کشت زعفران در مازندران/دولت برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان محدودیتی ندارد
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرد

لغو محدودیت کشت زعفران در مازندران/دولت برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان محدودیتی ندارد

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندرانبا بیان اینکه برخی از محدودیت‌های کشت زعفران و انتقال پیاز از خراسان به مازندران برداشته شد؛ گفت: دولت برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان در راستای حمایت از سرمایه گذاران هیچ محدودیتی ندارد.

به گزارش مازند اصناف؛  هادی ایزدی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در بازدید از اولین جشنواره زعفران در روستای "اندرات" شهرستان بهشهر اظهار کرد: پس از انجام یک سلسله اقدامات لازم حفاظتی از حوزه کشاورزی استان، محدودیت‌های کشت زعفران در استان برداشته شد.

 

 وی یکی از اقدامات حفاظتی را شناسایی آفات ورود و کشت محصولات جدید در استان برشمرد و افزود: در انتقال محصول از یک نقطه به نقطه دیگر برخی از بیماری‌ها می‌توانند به راحتی منتقل شوند و به همین خاطر در انتقال پیاز زعفران هم این موضوع مورد توجه قرار گرفت.

 

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: در این راستا باید با هماهنگی مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان، بر کشت این محصول در مازندران نظارت و بازدید انجام می‌شد که هماهنگی‌های لازم انجام شد و برخی از محدودیت‌های کشت زعفران و انتقال پیاز از خراسان به مازندران برداشته شد.

 

ایزدی شیوع آفت مگس مدیترانه‌ای را که اکنون خسارت‌هایش به باغ های مرکبات استان هم رسید، ناشی از انتقال محصول از نقطه ای خارج از استان به مازندران دانست و درباره هرگونه انتقال محصول و کشت آنها بدون هماهنگی در استان هشدار داد.

 

 

 

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران توسعه کشت گیاهان دارویی در استان را مانند کشت گلخانه‌ای از اولویت‌های این مجموعه برشمرد و عنوان کرد: دولت برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان در راستای حمایت از سرمایه گذاران هیچ محدودیتی ندارد.

 

وی تصریح کرد: سال گذشته از محل اشتغال روستایی و عشایری برای توسعه گلخانه‌ها، ۲۳ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به ۱۴۰ بهره بردار در استان پرداخت شد و سهم مازندران هم در ایجاد فضای گلخانه‌ای ۲۵۰ هکتار است.

 

ایزدی حمایت از کشت زعفران را هم از برنامه‌های جهاد کشاورزی مازندران برشمرد و گفت: به همین دلیل محدودیت‌های گذشته برای کشت این محصول در استان برداشته شد؛ ولی مشکل مهم کشت زعفران هزینه بالای آن است که بخش زیادی از آن به تهیه پیاز و محصور کردن باغ‌ها مربوط می‌شود.

 

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران متذکر شد: بخشی از نیازهای مالی این بخش در قالب تسهیلات گیاهان دارویی پرداخت می‌شود، ولی کشاورزان باید درباره احتمال انتقال بیماری از طریق محصول جدید به استان هوشیار و آگاه باشند و مراقبت‌های لازم را انجام دهند.

 

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا