اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 37620 مورخ:[1398-07-25 12:09:01]
ضوابط ساخت‌وساز در مناطق روستایی مازندران در حال تدوین است/تغییر معماری سنتی به شهری آسیب جدی بافت روستایی
معاون گردشگری مازندران خبر داد

ضوابط ساخت‌وساز در مناطق روستایی مازندران در حال تدوین است/تغییر معماری سنتی به شهری آسیب جدی بافت روستایی

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران با بیان اینکه یکی از آسیب‌های جدی و عمده در مناطق روستایی را تغییر در معماری بومی و سنتی روستایی اعلام کرد و گفت: در این آیین‌نامه بنا است در درجه نخست ضمن حفظ خانه‌های بومی، در صورت لزوم ساخت‌وساز متناسب با معماری منطقه باشد.

به گزارش مازند اصناف؛ مهران حسنی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ یکی از آسیب‌های جدی و عمده در مناطق روستایی را تغییر در معماری بومی و سنتی روستایی اعلام کرد و گفت: طبق مذاکره و توافقی که با بنیاد مسکن انجام داده‌ایم، در حال تدوین آیین نامه‌ای با موضوع ساخت و سازهای روستایی هستیم.

وی افزود: در این دستورالعمل پیشنهادی، ضوابط ساخت‌وساز در روستاها تدوین خواهد شد و بر این اساس، دهیاران که مسئول صدور پروانه هستند موظف خواهند شد که در درجه اول، خانه‌های بومی را حفظ کنند و در گام بعدی اگر ضرورت به ساخت‌وساز جدید بود این امر مطابق با معماری منطقه باشد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران خاطرنشان کرد: تغییر در ظاهر معماری ساخت‌وساز روستایی از نمای بومی و سنتی به نمای شهری و ویلایی در غالب روستاهای مازندران مشهود است و اتفاقی است که در حال حاضر و طی سالیان اخیر در حال اتفاق است.

حسنی تصریح کرد: با این روند، روستاهای ما سبک و سیاق شهری گرفته‌اند و این یک معضل جدی است.

وی ادامه داد: روستا در حال حاضر یک مامن و مکانی برای تمدد اعصاب است و در واقع انتخاب خیلی‌ها برای فرار از زندگی شهری است و این یعنی ما داریم به اصالت خودمان بر می‌گردیم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران در پاسخ به این سوال که آیا بسترهای این امر فراهم شده است یا خیر، گفت: تمام تلاش‌مان این است که تسهیلات خوبی برای این امر با برگزاری جلسات با بانک‌های عامل با سود چهار درصد به تصویب برسانیم و به متقاضیان ارائه کنیم.

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا