اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 37607 مورخ:[1398-07-23 13:15:01]
محدودیت صدور پروانه چرا دام در سطح استان‌ها

محدودیت صدور پروانه چرا دام در سطح استان‌ها

مدیرکل امور مراتع سازمان‌های جنگل‌ها و آبخیزداری کشور، گفت: طرح‌های مرتع‌داری خط قرمز سازمان جنگل‌ها بوده و باید ذخیره‌گاه‌های مرتعی کشور را توسعه دهیم.

به گزارش مازند اصناف؛ ترحم بهزاد در جلسه هم اندیشی شیوه نامه ضوابط بهره‌برداری از مرتع با حضور مدیران استان‌های شمالی کشور، اظهار کرد: مرتع در سازمان فعال شده، مدیران کل استان‌ها باید نسبت به تقویت بخش مرتع خودشان در ادارات اقدام کنند.

وی با اعلام اینکه بخش مرتع ما به صورت جدی با مردم ارتباط دارد، تصریح کرد: اگر این بخش در منابع طبیعی فعال شود مشکلات ما در این حوزه کاهش می‌یابد.

مدیرکل امور مراتع سازمان‌های جنگل‌ها و آبخیزداری کشور، خاطر نشان کرد: ستاد مدیریت پایدار مراتع در استان‌ها باید فعال شود، رئیس سازمان اعتقاد داد جایگاه مرتع را نسبت به سایر بخش‌ها بیشتر دیده شود.

وی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی سال 98، افزود: این سیاست‌ها به صورت شفاف ابلاغ شده و سیاست بهره‌برداری، حفاظت، احیا و توسعه در ارتباط با گیاهان دارویی را ابلاغ کردیم و فرایند صدور مجوز برای بهره‌برداری از گیاهان دارویی را ساماندهی کردیم.

بهزاد اضافه کرد: میزان پروانه چرا دام در سطح استان‌ها باید کاهش یابد، واگذاری مرتع در سازمان‌ جنگل‌ها ممنوع است، مراتع درجه یک کشور باید توسعه یابد، رویشگاه و گون‌زارها مشخص شده، ذخیره‌گاه‌های مرتعی باید توسعه پیدا کند و طرح‌های مرتع داری خط قرمز سازمان جنگل‌ها است.

مدیرکل امور مراتع سازمان جنگل‌ها و آبخیزداری کشور ادامه داد: بحث جلوگیری از قاچاق چوب باید به صورت جدی مورد پیگیری قرار گیرد، در این زمینه نیاز به چهارچوب خاصی داریم که برای تقویت جنگل‌های شمال نیاز به برنامه ریزی مدونی داریم.

وی با اشاره به بارش بارندگی اخیر در کشور، افزود: گیاهان دارویی در 112 هزار هکتار از اراضی مرتعی کشور در سال جاری پیش‌بینی می‌شود.

بهزاد با اشاره به اختصاص اعتبار از محل اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی در سال گذشته،افزود: با بخشی از این سطح ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار هکتار مرتع، به کشت گیاهان دارویی توسعه پیدا کرده است.

موسوی‌تاکامی اظهار کرد: در مدیریت چرا نیاز به برنامه‌ریزی منسجم است که در بحث کنترل زمان ورود و خروج دام و تعداد دام بر اساس پروانه چرا دغدغه‌ها را عملیاتی کنیم.

وی با اعلام اینکه پلاک‌کوبی دام اگر اتفاق بیافتد، درصد بسیاری از مشکلات مدیران استانی حل می‌شود، افزود: در این زمینه نیاز به پیگیری‌های جدی در سطح سازمان است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری با اعلام اینکه در استان 387 هزار هکتار مراتع ثبت  شده است، افزود: 66 درصد آن در لیست مراتع خوب، 31 درصد جز مراتع متوسط و مابقی در لیست مراتع ضعیف قرار داشته که با توجه به شرایط اقلیمی عالی استان با برنامه‌ریزی و تلاش مدون بر اساس کتابچه‌های طرح مرتع داری و حفاظت قرق وضعیت این مراتع  را ارتقاء دهیم./فارس

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا