اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 37481 مورخ:[1398-07-08 18:38:01]
خشکیدگی 16 هزار هکتار از شمشادستان‌های مازندران/تغییر خودروی قاچاقچیان چوب از نیسان به کانکس مواد لبنی!
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران اعلام کرد

خشکیدگی 16 هزار هکتار از شمشادستان‌های مازندران/تغییر خودروی قاچاقچیان چوب از نیسان به کانکس مواد لبنی!

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری از آلودگی تمامی 16 هزار هکتار از شمشادستان‌های اراضی جنگلی استان خبر داد و گفت: این آفت که از سال 1395 در جنگل‌های شمال کشور دیده شد، هم اکنون بیش از 40 هزار از شمشادستان‌های شمال کشور را آلوده و موجب خشکیدگی این گونه ارزشمند شده است.

به گزارشمازند اصناف؛ سید محسن موسوی تاکامی در گفت‌وگویی اظهار کرد: در استان مازندران از 306 هزار و 600 هکتار مجموعه جنگل هیرکانی ثبت‌شده در یونسکو، 6 پایلوت مربوط به استان مازندران است.

وی افزود: از این 6 منطقه، 3 نقطه در حوزه منابع طبیعی مرکز استان است که بولا دودانگه بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سایت از جنگل‌های هیرکانی مازندران است که در فهرست ثبت جهانی وجود دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری خاطرنشان کرد: این منطقه نزدیک به 29 هزار و 860 هکتار وسعت دارد که به همراه یک‌هزار و 200 هکتار از جنگل الیمستان آمل و 10 هزار و 624 هکتار از جنگل واز نور در زمره ثبت جهانی قرار گرفتند که در مجموع 41 هزار و 627 هکتار را شامل می‌شود.

این مسئول بیان کرد: همراه با این اتفاق، در داخل کشور نیز دستبرد به جنگل ممنوع شد و هیچگونه بهره‌برداری از جنگل انجام نخواهد شد.

موسوی تاکامی ادامه داد: تمام تلاش و همت حال حاضر ما تنها حفاظت از جنگل است تا بتوانیم این میراث ارزنده را برای آیندگان نگاه داریم.

وی در خصوص آفت‌های بحرانی حال حاضر جنگل‌های هیرکانی پاسخ داد: یکی از آفت‌های بزرگ و بسیار نگران کننده در جنگل‌های مازندران، خشکیدگی شمشادها است که بدنبال شیوع آفت بلایت و شب پره رقم خورد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری وسعت شمشادها را در جنگل‌های حوزه ساری، 7 هزار و 500 هکتار اعلام کرد و افزود: وسعت شمشادها در غرب استان نیز حدود 8 هزار و 500 هکتار است که در مجموع تمامی 16 هزار هکتار از شمشادستان‌های استان به آفت شب پره آلوده شد.

این مسئول یادآور شد: این آفت که از سال 1395 در جنگل‌های شمال کشور دیده شد، هم اکنون بیش از 40 هزار از شمشادستان‌های شمال کشور را آلوده و موجب خشکیدگی این گونه ارزشمند شده است.

موسوی اضافه کرد: یکی از نگرانی‌های ما، احتمال انتخاب میزبان جدیدی از سوی این آفت در جنگل‌های هیرکانی شمال کشور است که امیدواریم این امر روی ندهد.

وی یکی دیگر از آسیب‌ها به جنگل هیرکانی را قاچاق چوب برشمرد و تصریح کرد: این مقوله در گذشته بوده و حالا هم داریم و طبق آماری که قبل و بعد بهره‌برداری داریم، شاید بر میزان کمیت تعداد قاچاق افزوده شده باشد اما در حجم قاچاق افزایشی نداشتیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری در پایان گفت: با افزایش قیمت چوب از کیلویی 130 تومان به قیمت کنونی یک هزار و 500 تومانی، میزان رغبت این موضوع افزایش و خودروی قاچاق از نیسان و کامیون به پراید، سمند و کانکس مواد لبنی تغییر پیدا کرده است.

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا