اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 37441 مورخ:[1398-07-01 14:32:01]
 افزایش قیمت ظروف یکبار مصرف در بازار باوجود تولید 100 درصدی در داخل/باز هم دستگاه نظارتی یک قدم عقب‌تر از سودجویان!
نارضایتی مردم از افزایش ظروف یکبار مصرف در ماه محرم؛

افزایش قیمت ظروف یکبار مصرف در بازار باوجود تولید 100 درصدی در داخل/باز هم دستگاه نظارتی یک قدم عقب‌تر از سودجویان!

امسال هم همچون سال گذشته، هم‌زمان با آغاز ماه محرم و افزایش تقاضای خرید ظروف یکبار مصرف از سوی مردم، قیمت‌های ظروف یکبار مصرف در بازار افزایش یافت و مردم در عین نارضایتی، مجبور به خرید آن شدند.

به گزارش مازند اصناف؛ امسال هم همچون سال گذشته، هم‌زمان با آغاز ماه محرم و افزایش تقاضای خرید ظروف یکبار مصرف از سوی مردم، قیمت‌های ظروف یکبار مصرف در بازار افزایش یافت و مردم در عین نارضایتی، مجبور به خرید آن شدند.

با وجود اینکه نزدیک به 100 درصد این ظروف در داخل کشور تولید می‌شود، به نظر می‌آید این گرانی‌ها بیشتر بدنبال سودجویی برخی افراد به بار آید؛ سودجویی از نیاز مبرم مردم به کالایی خاص در ایامی خاص؛ مواردی که مشابه ان را خیلی از اوقات سال از بازار شب عبد گرفته، بازار شب یلدا گرفته تا موسم بازگشایی مدارس و حتی مراسم عزاداری ماه و محرم بارها و بارها لمس کرده‌ایم.

اما سوالی که اینجا پیش می‌اید این است که چرا علیرغم این مکشلات تکراری که هر ساله زمان و محل وقوعش هم پیدا است اما مسئولان دست روی دست می‌گذارند و این مشکلات در یک چرخه یک‌ساله هر بار گریبانگیر مردم می‌شود؟!

دانیال دماوی رئیس اتحادیه فروشندگان ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف مرکز مازندران در گفت‌وگو با خبرنگارما در خصوص گرانی ظروف یکبار مصرف در بازار طی سال‌جاری و به ویژه ایام منتهی به ماه محرم اظهار کرد: به طور متوسط جدا از افزایش قیمتی که طی سال گذشته در بازار طروف یکبار مصرف داشتیم، با افزایش مجدد 20 تا 30 درصدی روبرو بودیم.

وی افزود: تمام محصولات ظروف یکبار مصرف در داخل کشور تولید می‌شود و گرانی این کالا بیشتر به مواد اولیه بر می‌گردد.

رئیس اتحادیه فروشندگان ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف مرکز مازندران خاطرنشان کرد: مواد اولیه این ظروف وارداتی است و اگر فکری به حال تامین این مواد و کاهش قیمت آن شود؛ مشکل افزایش قیمت چندین و چندباره طی سال در بازار هم کنترل خواهد شد.

دماوی متذکر شد: البته افزایش قیمت این ظروف به یک یا چند کالا بر نمی‌گردد و به تمامی اجناس بازار ظروف یکبار مصرف بر می‌گردد و گاه در برخی اقلام این افزایش قیمت تا 60 درصد هم می‌رسد.

وی بیان کرد: برای نمونه قیمت هر بسته لیوان از 10 هزار تومان به 17 هزار تومان، کاسه آشی از دانه‌ای 150 تومان به  220 تومان و ظرف یک کیلویی از دانه‌ای 250 تومان به 500 تومان رسیده است.

به نظر می‌رسد در کنار عدم مدیریت صحیح در تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان و اتخاذ تدابیری در خصوص تعدیل قیمت مواد اولیه این محصولات، عدم نظارت بر بازار این محصولات در ایام پرتقاضا نیز از عمده عوامل بی سروسامانی قیمت این محصول در بازار است که پای دلالان و سودجویان را به این بازار هم باز کرده است.

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا