اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 37381 مورخ:[1398-06-17 09:13:01]
کمبود 2800 معلم در مازندران/28 مدرسه در سال تحصیلی جدید افتتاح می‌شود
معاون آموزش و پرورش مازندران خبر داد

کمبود 2800 معلم در مازندران/28 مدرسه در سال تحصیلی جدید افتتاح می‌شود

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه آن‌چه در حال حاضر چالش نخست و اصلی استان و کشور است، بحث نیروی انسانی است؛ گفت: در استان مازندران با کمبود دو هزار و 782 نفر نیروی انسانی در سال تحصیلی جدید مواجه هستیم.

به گزارش مازند اصناف؛ اسفندیار نظری در خصوص آخرین وضعیت ثبت‌نام دانش‌آموزان مازندران در سال تحصیلی جدید اظهار کرد: از 535 هزار دانش‌آموز استان تاکنون 90 درصد آن‌ها ثبت‌نام کردند.

آخرین مهلت ثبت‌نام دانش‌آموزان جامانده

وی افزود: احیانا آن دسته از افرادی که به هردلیل نتوانستند موفق به ثبت‌نام شوند از پنجم تا روز گذشته فرصت داشتند تا با مراجعه به سامانه اقدام به ثبت نام کنند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران خاطرنشان کرد: هدایت تحصیلی صورت گرفته و مشکل خاصی نداریم و برخی دانش‌آموزانی که درگیر امتحانات شهریورماه بودند، پس از امتحانات، هدایت تحصیلی‌شان صورت می‌گیرد.

این مسئول بیان کرد: با توجه به بررسی ستاد پروژه مهر مازندران، 63 درصد از مدارس ما در خوداظهاری شرکت کردند که وضعیت مطلوبی دارند که با توجه به نزدیکی به بازگشایی مدارس، آمادگی مدارس ما به 100 درصد خواهد رسید.

برگزاری مانور بازگشایی مدارس مازندران

نظری با بیان اینکه مانور بازگشایی مدارس در سراسر استان برگزار می‌شود؛ افزود: بر این اساس، دانش آموزان پایه اول دوره ابتدایی، پایه هفتم دوره متوسطه اول و پایه دهم متوسطه دوم به طور نمایشی در کلاس‌ها حضور پیدا خواهند کرد و معلمانی نیز که به آن‌ها ا
بلاغ داده شده است نیز در این مانور حضور پیدا خواهند کرد تا در اول مهر با حداکثر آمادگی در کلاس‌ها حضور پیدا کنند.

کمبود نیروی انسانی بزرگ‌ترین چالش آموزش مازندران

وی با بیان اینکه آن‌چه در حال حاضر چالش نخست و اصلی استان و کشور است، بحث نیروی انسانی است؛ تصریح کرد: در استان مازندران تعداد دو هزار و 782 نفر کمبود نیرو داریم که با پیگیری‌ها و رایزنی‌های صورت گرفته و قول‌های وزارت آموزش و پرورش در تلاش هستیم تا این مشکل را به حداقل برسانیم.

فقدان تجهیزات مناسب در هنرستان‌ها چالش دوم تحصیلی

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران تاکید کرد: دومین چالش جدی ما در استان بحث تجهیزات هنرستان‌ها است که با توجه به طرح 3 ساله شدن هنرستان‌ها شامل فنی و حرفه‌ای و کاردانش که سهم 41 درصدی را دارد، در سال گذشته 3.5 میلیارد تومان برای این موضوع تخصیص و تامین اعتبار شد و امیدورایم امسال هم با پیگیری‌های در حال انجام بدنبال تخصیص اعتبار مناسبی هستیم.

این مسئول عنوان کرد: امسال بنا است تا 54 درصد از دانش‌آموزان به شاخه نظری ریاضی، تجربی، معارف و انسانی هدایت شوند و 46 درصد باقیمانده نیز به سمت شاخه فنی و حرفه‌ای و کارودانش هدایت شوند.

نظری ادامه داد: تا به امروز 70 درصد این تخصیص، هدایت شدند و مابقی هم در حال انجام است.

زمان و مکان برگزاری مراسم روز شکوفه‌ها و اغاز سال تحصیلی

وی اعلام کرد: امسال در استان، مراسم روز شکوفه‌ها در 31 شهریورماه در شهرستان گلوگاه برگزار می‌شود و مراسم روز آغاز تحصیلی نیز با حضور استاندار مازندران در شهرستان نوشهر برگزار می‌شود.

2500 نفر به کلاس اولی‌های استان افزوده شدند

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص مقایسه کلاس اولی‌های امسال با سال گذشته، گفت: امسال در مقایسه با سال قبل، تعداد دو هزار و 500 نفر در پایه اول افزایش داشتیم و تعداد پایه اولی‌های استان طی سال جاری به 45 هزار نفر رسید.

به گفته این مسئول، نسبت دانش آموزان دختر مازندران به پسران طی سال تحصیلی جاری، 51 درصد به 49 درصد است.

میزبانی 4586 مدرسه مازندران از دانش آموزان

نظری با بیان اینکه  طی سال تحصیلی امسال، 4 هزار و 586 مدرسه میزبان دانش آموزان استان هستند؛ مطرح کرد: فقط یک کلاس خشت گِلی در لاریجان داریم و چند مدرسه کانکسی و مابقی مدارس ما شرایط ایده آلی دارند.

وی با بیان اینکه 70 درصد مدارس استان در شهر و 30 درصد نیز در روستاها استقرار دارند، متذکر شد: از امسال تا 4 سال آینده شاید اصلاحی در دروس و کتب صورت گیرد، اما تغییری نخواهیم داشت.

تعداد نفرات کلاس‌ها به 34 نفر هم می‌رسد

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران در پاسخ به خبرنگار ما در خصوص میزان حداقل و حداکثر نفرات کلاس‌ها در استان چه میزانی است؛ یادآور شد: بر اساس نشانه گذاری شورای عالی، تعداد نفرات دوره ابتدایی 24 نفر و متوسطه اول و دوم 28 نفر است که به جهت کمبود نیروی انسانی و مراجعات خانواده‌ها در شهرهای استان، نسبت کلاس‌ها بر هم خورده و تا به 34 نفر هم رسیده است.

افتتاح 28 مدرسه تازه‌ تاسیس در سال تحصیلی جدید در مازندران

این مسئول در خصوص پروژه‌های افتتاحی در سال تحصیلی جدید به خبرنگار ما پاسخ داد: امسال تا 28 فضای آموزشی به ظرفیت 200 کلاس درس افتتاح می‌شود.

نظری اضافه کرد: در مجموع تعداد مجتمع‌ها و کلاس‌های ما به 34 پروژه خواهد رسید که در مهرماه امسال افتتاح و به بهره برداری خواهند رسید.

به گفته وی، مهر امسال تعداد 28 مدرسه تازه تاسیس در استان با سرمایه گذاری 73 میلیارد تومان به بهره برداری خواهند رسید.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران اعلام کرد: پروژه‌های استان مازندران در سال تحصیلی 98-99 با شعار توانمندسازی، کیفیت بخشی و کارآفرینی آغاز به فعالیت می‌کند.

به گفته نظری، خیرین مدرسه‌ساز استان در سال تحصیلی گذشته در مجموع به میزان 8 میلیارد تومان کمک کردند./بلاغ

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا