اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 37324 مورخ:[1398-06-10 13:19:01]
چالش‌های کشاورزی مازندران با افزایش همه‌ساله آب‌بها/ پیگیری برای حذف آب‌بها

چالش‌های کشاورزی مازندران با افزایش همه‌ساله آب‌بها/ پیگیری برای حذف آب‌بها

باوجود اینکه آب رودخانه‌ها به سمت زمین‌های کشاورزی هدایت می‌شوند بازهم از کشاورزان آب‌بها دریافت می‌شود؛ در این مناطق میراب فعالیت دارند که از کشاورزان وجه دریافت می‌کنند که دریاف آب‌بها از کشاورزان به تقسیم ناعادلانه آب دامن می‌زند.

به گزارش مازند اصناف؛ تا شالیزاری سبز شود و یا محصول به بار بنشیند کشاورز باید مشقت زیادی بکشد و کسی منکر آن نیست و همه ما می‌دانیم محصولی را که کشاورز برای سفره‌ها به ارمغان آورده به آسانی و سادگی نبوده بلکه هزاران رنج در پس آن نهفته است.

علاوه بر مشکلاتی ازجمله کم‌آبی، مشکلات نهاده‌ها، بحث بازار فروش و قیمت محصولات یکی از مسائلی که کشاورزان با آن مواجه هستند افزایش هر ساله آب‌بها است که خود عامل گرانی محسوب می‌شود.

سؤال کشاورزان این است مگر نه اینکه کانال‌کشی و یا احداث سد سال‌های قبل انجام شده چه نیازی هست که هر ساله مبالغ آب‌ها افزایش یابد؟

در برخی از مناطق باوجود اینکه آب رودخانه‌ها به سمت زمین‌های کشاورزی هدایت می‌شوند بازهم از کشاورزان آب‌بها دریافت می‌شود؛ در این مناطق میراب فعالیت دارند که از کشاورزان وجه دریافت می‌کنند که دریاف آب‌بها از کشاورزان به تقسیم ناعادلانه آب دامن می‌زند.

همچنین در برخی از مناطق در مدت زمانی خاص آب را به سمت زمین‌های کشاورزی هدایت می‌کنند که کشاورز در آن تاریخ اعلامی نتواند کشت کند که این موجب نگرانی‌های بسیاری برای کشاورزان می‌شود.

نکته مهم دیگر اینکه در سال‌هایی که با مشکلات تنش آبی مواجه هستیم بحث آبیاری تناوبی در دستور کار قرار می‌گیرد که در این صورت 24 ساعت آب را رها و 48 ساعت یا 72 ساعت آب را قطع می‌کنند که کشاورز برای جبران نیاز خود مجبور به برداشت از چاه می‌شود که خود هزینه‌های بیشتری در کنار این هزینه‌ها در پی دارد.

* دریافت آب‌بها براساس قانون است

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: دولت برای بحث آب به لحاظ ارزش اقتصادی سرمایه‌گذاری کلانی کرده که در بخش بهره‌برداری و نگهداری آن باید مردم مشارکت کنند.

محمدابراهیم یخکشی افزود: دریافت آب‌بها در مناطقی که سد ساخته شده برابر با سه درصد از سهم کل محصول، در مناطق دارای بند و سدهای انحرافی برابر با دو درصد از سهم کل محصول و در مناطقی که دولت هیچ خدماتی نداده از لحاظ  قانون معاف اعلام شده است.

وی با بیان اینکه در بحث حق النظاره نیز دولت از کشاورزان برابر با یک درصد از سهم کل محصول دریافت می‌کند، اضافه کرد:  این مبلغ برای بخش کشاورزی معاف شده ولی مبلغ آن در سایر بخش‌ها باید پرداخت شود که رقم آن بسیار ناچیزی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با اعلام اینکه هدف اصلی حفظ و نگهداری تاسیسات است، تصریح کرد: این تاسیسات کلی هزینه دارد.

یخکشی با اشاره به اینکه دریافت آب‌بها براساس قانون است، گفت: وظیفه حاکمیت تسهیل‌گری است که باید به‌عنوان نماینده دولت در حوزه خدمات، خدمات اولیه را برای مردم فراهم کنیم.

*نباید آب‌بهای کشاورزی دریافت شود

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی درباره این مشکل کشاورزان در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: مسیر لاینی، هدایت آب سطحی به مزارع، جاده بین مزارع، برق‌دار کردن چاه‌ها، تامین بذر مناسب و بحث  ادوات کشاورزی از جمله مشکلات کشاورزی است که هیچ‌کدام در مازندران رعایت نمی‌شود.

محمد دامادی با بیان اینکه آب‌بها نباید از کشاورزان دریافت شود، افزود: درست است دریافت آب‌بها قانون است ولی در مناطقی که زمین‌ها از آب سد تغذیه می‌کنند بهتر است آب‌بها دریافت شود و در مناطق دیگر دریافت وجه تخلف محسوب می‌شود.

وی با اعلام اینکه اعتقاد دارم در استان‌های شمالی نباید آب‌بهای کشاورزی دریافت شود، تصریح کرد: ما بحث نداریم می خواهیم قانون را برداریم اما اشکال این است که دولت به کشاورز اعتماد ندارد و احساس می‌کنند اگر این کار را کنند کشاورز بیش از حد آب مصرف می‌کند.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امکان ندارد کشاورز آب را هدر دهد بلکه مدیریت غلط، آب را به هدر می‌دهد.

به گزارش فارس، درحالی شاهد افزایش آب‌بها در بخش کشاورزی هستیم که کشاورزان در فروش و همچنین تولید با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می‌کنند که امیدواریم در این زمینه تمهیدات جدی اندیشیده شود./فارس

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا