اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 37271 مورخ:[1398-06-02 13:49:01]
سال طلایی برنج‌کاران مازندرانی/ پیشوازی کشاورزان از کشت دوباره برنج

سال طلایی برنج‌کاران مازندرانی/ پیشوازی کشاورزان از کشت دوباره برنج

امسال برنج‌کاران مازندران علاوه بر اینکه فصل کشت را بدون مشکل کم‌آبی سپری کردند، به پیشواز کشت دوم برنج رفتند و براساس پیش‌بینی‌ها اعلام شد امسال 80 هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران به کشت دوم برنج اختصاص می‌یابد.

به گزارش مازند اصناف؛ امسال سال متفاوتی برای برنج‌کاران مازندران بود چرا که علاوه بر اینکه فصل کشت اول را بدون مشکل کم‌آبی سپری کردند بلکه به پیشواز کشت دوم برنج رفتند.

این روزها کشاورزان در تکاپو برای کشت دوم برنج هستند البته در برخی از مناطق ییلاقی به‌دلیل شرایط جوی کشاورزان از این کار منصرف شدند ولی در برخی از مناطق این کشت درحال انجام است.

کشاورزان مازندران این روزها زمانی‌که خوشه خوشه‌های برنج را که حاصل تلاش‌های چندین ماهه آنان است را برداشت می‌کنند رویای کشت دوم در سر دارند و منتظر هستند بعد از برداشت برنج زمین‌های خود را آبیاری کرده و برای کشت دوم آماده کنند.

شرایط آب و هوایی مناسب موجب شد کشت دوم برنج در استان مازندران نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش یابد.

رنج برنجکاران تمامی ندارند اما همه کارهایشان با عشق و علاقه است تا بهترین محصول خوب و باکیفیتی را به بازار عرضه کنند.

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: امسال محدودیتی در کشت برنج نداریم.

ابراهیم قربان‌نژاد با اشاره به اینکه آب به میزان موردنیاز تامین است، گفت: آب آب‌بندان‌ها، آب‌های جاری و چاه‌ها برای کشت دوم برنج در اختیار کشاورز قرار دارد.

معاون بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مازندران نیز در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، به وجود 57هزار حلقه چاه غیرمجاز در مازندران اشاره کرد و گفت: اگر کشاورزان به جای استفاده از آب‌های جاری از آب چاه‌ها استفاده کنند منابع آبی به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد و متاسفانه در سال‌های آینده با مشکل آب مواجه خواهیم شد.

موسوی افزود: براساس قانون کشاورز در هر فصل زراعی می‌‌تواند از آب یک چاه استفاده کند.

وی به تداوم کشت‌های شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران اشاره کرد و یادآور شد: افرادی که در این زمینه تخطی می‌کنند به مراجع ذی‌صلاح معرفی خواهند شد.

پس بهترین روش برای استفاده خوب از منابع آبی استان بحث آبیاری تناوبی است که به ذخیره آب کمک می‌کند.

براساس پیش‌بینی‌ها اعلام شد امسال  80 هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران به کشت دوم برنج اختصاص می‌یابد.

امیدواریم که تلاش کشاورزان به ثمر بنشیند و بتوانند مزد زحمات شبانه‌روزی که خود را در گرمای تابستان و زیر آفتاب سوزان به دست آورند.

میزان نیاز آب برای کشت دوم برنج در استان مازندران بیش از 500 میلیون مترمکعب است این به این معناست که آب سد شهید رجایی باید سه بار پر و خالی شود./فارس

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا