اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36948 مورخ:[1398-04-26 13:01:01]
نسخه‌پیچی‌ از جنس مرگ در برخی عطاری‌ها !
تجویزهایی که به قیمت‌ جان آدم تمام می‌شود؛

نسخه‌پیچی‌ از جنس مرگ در برخی عطاری‌ها !

عطاری‌های غیرمجازی که با رشد قارچ‌گونه تعدادشان روز‌به‌روز افزایش می‌یابد با تجویزهای نابه‌جایشان نسخه‌های مرگ را برای شهروندان می‌پیچند.

به گزارش مازند اصناف؛ قطع عضو چند هموطن به دلیل نسخه‌پیچی‌های عطاری‌هایی که به خودشان اجازه تجویز هر نوع دارویی را می‌دهند شاید به خوبی نشان داد که داروهای عرضه شده توسط این صنف چندان هم بی‌خطر نیست.

اغلب مردم با این ذهنیت که گیاهان دارویی عوارضی ندارند و بهتر از داروهای شیمیایی با عوارض مختلف می‌توانند راه درمانشان را تسهیل کنند به عطاری‌ها پناه می‌برند.

افزایش قارچ‌گونه عطاری‌های غیرمجاز در هر کوی و برزنی و عدم نظارت‌ها بر آنها باعث شده تا به خودشان جسارت دهند که علاوه بر گیاهان دارویی به سراغ داروسازی و داروهای گیاهی روی بیاورند و نسخه‌هایی بپیچند که سلامت شهروندان را به خطر اندازد.

کیومرث رحیمی، مدیر نظارت و ارزیابی فرآورده‌های طبیعی، سنتی، مکمل و بازرسی ویژه معاونت غذا و دارو با بیان اینکه بیشترین تخلفات مشاهده شده در سطح عطاریها دیده می‌شود، اظهار داشت: عطاری ها حق عرضه داروهای فرآوری شده را ندارند در غیر این صورت با واحدهای متخلف برخورد می‌شود.

مدیر نظارت و ارزیابی فرآورده‌های طبیعی، سنتی، مکمل و بازرسی ویژه معاونت غذا و دارو  با بیان اینکه سال گذشته با 200 عطاری فاقد مجوز برخورد شده است، افزود: اتحادیه مربوطه، اتاق اصناف و شورای نظارت نسبت به صدور مجوز به عطاری ها اقدام می کنند.

رحیمی خاطرنشان کرد: اگرچه شماری از عطاری ها در حیطه وظایف صنف خود فعالیت می‌کنند اما شمار عطاری های متخلف بسیار بالا است و حتی عده ای به عرضه داروهای روانگردان نیز می‌پردازند.

به گفته وی، البته این مشکلات در سطح کشور وجود دارد و در سطح استان کرمانشاه نیز عمده ترین تخلفات مشاهده شده در حوزه دخالت در امور پزشکی، عرضه داروهای مخدر و روانگردان و داروهای فرآوری شده ای است که باید در داروخانه ها عرضه شود.

وی افزود: طی سالیان گذشته پرونده‌هایی تشکیل شده که علت آن وارد شدن آسیب به سلامتی افرادی است که توسط عطاری ها تجویز شده است.


بیشترین تخلفات عطاری‌ها عرضه داروهایی بوده که در داروخانه به فروش رسیده

محمد پیری، رئیس اتحادیه عطاری ها ، با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مرجع رسیدگی به تخلفات عطاری ها است، اظهار داشت: همچنین اتحادیه عطاری ها و اتاق اصناف نیز بازرسانی دارند که بر عملکرد عطاری ها نظارت می کنند.

وی گفت: علت مراجعه مردم به عطاری ها بالا بودن هزینه‌های پزشکی، عدم اعتماد به داروهای شیمیایی و مضرات کمتر داروهای گیاهی است.

پیری با بیان اینکه برخی‌ها عطاری ها پروانه کسب ندارند، افزود: اتحادیه ها مجوز پلمب یا ابطال مجوز واحدهای متخلف را ندارند.

به گفته پیری، هر زمان که لازم شده بازرسانی از اتحادیه مربوطه به همراه گشت های مشترک که توسط دانشگاه علوم پزشکی تشکیل شده از واحدهای عطاری نظارت کرده است.

وی افزود: بیشترین تخلفات مشاهده شده در عطاری ها شامل داروهایی بوده که باید در داروخانه ها به فروش می رسیده در حالی که در سوپر مارکت ها هم دیده می شود.

وی با بیان اینکه گزارشی درباره به خطر افتادن سلامت مردم با مراجعه به عطاری ها واصل نشده است، گفت: مردم می توانند موارد شکایت خود را به بازرسان اطلاع دهند.

همین پاتوکفش پزشکان کردن خودش می‌تواند مرگ‌آفرین باشد؛ ولی با وجود تمام این بازرسی‌ها آنها همچنان کارشان را پیش‌می‌برند.

 

مرجع:مرصاد

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا