اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36940 مورخ:[1398-04-26 11:02:01]
 وعده پیگیری برای رفع مشکل کاهش سود بانکی مسکن مهر ساری

وعده پیگیری برای رفع مشکل کاهش سود بانکی مسکن مهر ساری

مدیرعامل تعاونی مسکن مهر ساری گفت: درحال حاضر استانداری، مدیرکل راه و شهرسازی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران و وزیر راه و شهرسازی پیگیر رفع مشکل کاهش سود دوران مشارکت بانک تجارت به تعداد ۹۶۰ واحد هستند.

به گزارش مازند اصناف؛ پروژه مسکن مهر قریب به ۱۴ سال است که شروع شده و همچنان با کاستی‌هایی در حال پیشروی است و تمامی اعضای این تعاونی‌ها بر اساس قرارداد بین وزارت مسکن و شهرسازی و پیمانکار واحدهای را ثبت‌نام کردند و تماماً به بندهای این قرارداد و برای پرداخت حق مالکیت مرحله‌ای وام بانکی عمل و تمکین کردند که به منزله تسویه نهایی است.

از آنجایی که قرار بر این بود که پروژه به‌صورت کامل به اتمام برسد، براساس تمامی موازین و بندهای مذکور در قرارداد و رعایت اصول اصیل آپارتمانی و پس از تحویل سند اینجانبان به بانک عامل برای بازپرداخت مبلغ وامی که در قرارداد ذکر شده معرفی شدند.

چندی پیش مدیرعاملان تعاونی‌ها نامه‌ای برای معرفی به بانک به اعضا ارائه کردند لذا از آن جایی که مدیران پروژه به‌صورت تخلف از قراردادی که خودشان مکتوب کرده‌اند و مبلغ وام پرداختی که همان تسویه نهایی است را تقریباً ۳۳ میلیون تومان ذکر کرده بودند اما مبلغ وام را ۴۰ میلیون و در بازه زمانی ۱۲۷ ماه مبلغ ماهانه ۷۵۲ هزار تومان که این مبلغ نجومی معلوم نیست که چه درصد سودی محاسبه شده! و ساکنان را ملزم به پرداخت کردند!

بنا به مشکلات عدیده اقتصادی از روی ناچاری در اینجا اقدام به سکونت کردند با توجه به وعده‌ها و قرارهایی که بین ما و مسؤولان مربوطه صورت گرفته، حال آیا با این مبلغی که عنوان شده و هیچ‌گونه وجاهت قانونی ندارد، توان پرداخت دارند؟ ذکر چند نکته برای روشن شدن موضوع خالی از لطف نیست؛ طبق اصول بانکی پرداخت برای ساخت‌وساز در چند مرحله ابتدایی میانی و پایانی پروژه با نظارت بازرسان مربوطه صورت می‌گیرد و از آنجایی که هنوز پروژه تکمیل نشده و به صورت شرایط نیم‌کارگاهی است، بانک عنوان می‌کند که تمامی وام‌ها را به مدیرعامل پروژه و مسکن و شهرسازی پرداخت کرده که براساس ضوابطی که دولت در این خصوص تعیین کرده و عمل کند که این خود جای بسی تامل دارد! 

حال که مدیران پروژه نتوانستند بنا به دلایلی پروژه را در بازه زمانی قانونی به مسکن و شهرسازی تحویل دهند و سپس اینجانبان تحویل بگیرند و با توجه به تسویه حساب ساکنان با آنها، آیا سود مبالغ را که آنها از بانک گرفته‌اند را باید متحمل شوند؟ و در این مورد از ابتدا هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی نکرده و در واقع ما مغبون و فریب خورده شده‌ایم!

وضعیت اسفناک بد اقتصادی و تورم گریبان‌گیر همه جامعه شده و ما هم از این مهم مستثنا نیستیم و اکثریت به اتفاق این اعضا از کارگران مستمری‌بگیران هستیم که توانایی پرداخت اقساطی که ذکر شده و شرایطش که بسیار مبهم و با سود مشارکت غیرقانونی و همچنین با سود ۱۲ درصد اصل وام را عنوان می‌کند را نداریم و نخواهیم داشت!

تقاضای من از خبرنگاران خبرگزاری فارس برای پیگیری و روشن کردن نقاط تاریکی که در زندگی تک تک اعضای ما برانداخته و همچنین متعهد شدن مسؤولان این پروژه به قرارداد و حل اساسی مبلغ واقعی که در قرارداد ذکر شده و سود واقعی مربوط به آن هفت درصد را خواستار بوده؛ چرا که بانک مسکن با نرخ سود هفت درصد و بانک عامل مربوط به ما که تجارت است ۱۲ درصد سود به اضافه سود مشارکتی که اصلاً به ما مربوط نیست و در واقع مربوط به کم‌کاری مدیران پروژه بوده را برای تعدیل سود اصل وام خواستار هستند.

 

طی ادعای بانک تجارت، مبلغ سود مشارکت ۲۶ میلیون تومان با سود ۱۲ درصد محاسبه می شود و همچنین ۴۰ میلیون تومان با سود ۷ درصد! حتی الان خود تعاونی‌ها در واگذاری واحدهای جدید نیز این موضوع را از خریداران که عموما قشر ضعیف جامعه‌هستند پنهان می‌کنند! و ادعای ۴۰ میلیون وام مسکن مهر دارند.

مدیرعامل تعاونی مسکن مهر ساری در این‌باره، اظهار کرد: مقرر شد  فرمانداری در جلسه‌ای با دهیاری میارکلا مشکل پایان کار بر‌طرف شود.

حسین محمودی افزود: تمامی مبالغ انشعاب آب، برق،گاز و فاضلاب را تعا‌ونی‌ها با تعرفه شهری پرداخت کردند که بارها در شورای مسکن اعلام کردیم که ظلم بزرگی در حق متقاضیان شده است.

وی درباره سود دوران مشارکت، بیان کرد: تنها بانک تجارت ۱۳درصد محاسبه کرده است که در این زمینه نظری مدیرکل راه وشهرسازی مازندران با وزیر راه و شهرسازی و بانک تجارت پیگیری کرده که منتظر پاسخ هستیم.

مدیرعامل تعاونی مسکن مهر ساری با اشاره به وجود 20 تعاونی در مسکن مهر میارکلای ساری، تصریح کرد: تنها تعاونی شماره 6 که به نیاز متقاضیان و فشار صاحب‌خانه در آن اسکان صورت گرفت و هیچ تعاونی دیگری سکونت صورت نگرفت.

 

محمودی با اعلام اینکه هنوز پروژه مسکن مهر میارکلای ساری به‌صورت قانونی و رسمی افتتاح نشده است، اظهار کرد: براساس دستور دولت تا پایان سال این پروژه تکمیل می‌شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر استانداری، مدیرکل راه و شهرسازی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران و وزیر راه و شهرسازی پیگیر رفع مشکل کاهش سود دوران مشارکت بانک تجارت به تعداد ۹۶۰ واحد هستند./فارس

 

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا