اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36920 مورخ:[1398-04-24 09:17:01]
چشمه سورت از فقدان راه دسترسی تا خطر نابودی/زنگ خطری که به گوش مسئولان نرسید
تخریبی که 300 سال سورت را عقب می‌اندازد!

چشمه سورت از فقدان راه دسترسی تا خطر نابودی/زنگ خطری که به گوش مسئولان نرسید

چشمه‌های باداب سورت که در سال 1387 به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد و از جاذبه‌‌های کم نظیر طیبعی دنیا است؛ متاسفانه علیرغم در معرض نابودی قرارگرفتن به‌واسطه عدم آگاهی و احتیاط گردشگران در هنگام بازدید، حتی از داشتن یک خط دسترسی مناسب و آسفالته محروم است.

به گزارش مازند اصناف؛ چشمه‌های باداب سورت در سال 1387 به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد. چشمه‌های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان محسوب می‌شود.

چشمه‌های باداب سورت در استان مازندران و در جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد.

برای بازدید از این جاذبه کم نظیر طبیعی پس از طی مسیر نزدیک به 100 کیلومتری از مرکز مازندران به سمت سمنان، به روستای تلمادره که رسیدید، بعد از گذر از پمپ بنزین و یک قهوه‌خانه، یک پاسگاه پلیس می‌بینید. جاده روبه‌روی این پاسگاه به سمت اروست می‌رود. در این مسیر از روستاهای پشرت، کوات و قلعه‌سر می‌گذرید و در نهایت به یک سه راهی می‌رسید که به سه خط معروف است (سه راهی اروست، مالخواست، باداب سورت). متاسفانه اکثر افراد در این قسمت دچار اشتباه می‌شوند!

محروم ماندن سورت از داشتن یک خط دسترسی مناسب
مسیر سمت چپ که آسفالته است، پس از دو کیلومتر به روستای زیبای اروست می‌رسد و مسیر آسفالته سمت راست هم به روستای مالخواست ختم می‌شود. اما مسیر مستقیم که خاکی است و 3 کیلومتر طول دارد، به سمت چشمه‌ها می‌رود که علیرغم حضور این همه گردشگر به این نقطه، اما همچنان از داشتن یه خط دسترسی مناسب، محروم است.

زنگ خطر تخریب سورت هنوز به گوش مسئولان نرسیده است
البته جدا از این موضوع، از ابتدای دهه نود، زنگ خطر نابودی و تخریب چشمه‌های پلکانی این منطقه به صدا درآمد؛ با وجود انبوه گردشگران بازدیدکننده از باداب سورت، این منطقه عاری از هر گونه مانع جداکننده، حصار، نگهبان و حتی یک تابلوی اطلاعات یا راهنمایی یا هشداردهنده است که بیانگر بی‌توجهی به این منطقه بکر طبیعی در کشور است؛ مسئله‌ای که با عدم آگاهی گردشگران، شکستن این پله‌ها را در پی داشته است؛ سال‌ها و شاید قرن‌ها زمان ببرد تا ترمیم و بازسازی شود و این مسئله نیز در کنار توجه به احداث خط دسترسی مناسب، از موضوعات قابل توجه و اساسی مورد پیگیری از سوی مسئولان دستگاه‌های ذیربط است.

ساماندهی چشمه سورت الزامی است
مفید غلامی‌راد در حاشیه بازدید از چشمه سورت، با بیان اینکه چشمه سورت در جهان بی‌نظیر است؛ گفت: پروژه زیرساخت و جاده دسترسی سه کیلومتری در دست ساخت است.

وی با اظهار اینکه جاده دسترسی چشمه سورت در دست اقدام است؛ افزود: جاده سه کیلومتری دسترسی به چشمه سورت با تخصیص منابع تسریع و تکمیل می‌شود. 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه و بودجه استان مازندارن خاطرنشان کرد: گزارش‌هایی مبنی بر عدم حفاظت از این مجموعه اعلام شده بود که عامل تخریب مجموعه شده است؛ از این‌رو ساماندهی چشمه سورت الزامی است.

غلامی‌راد با بیان اینکه حفاظت از چشمه سورت، نیازمند بکارگیری یگان حفاظت است؛ تصریح کرد: باید از جوامع محلی برای صیانت از آن بهره‌گیری کنیم و برای بهره برداری از چشمه سورت نیز باید از ظرفیت روستاهای تابعه استفاده شود.

احداث راه دسترسی در دست اقدام است
سیف‌الله فرزانه نیز بحث توسعه روستاهای اطراف چشمه سورت را حائز اهمیت دانست و گفت: ایجاد سایت موزه، صنایع دستی و ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی به توسعه جوامع محلی کمک می کند.

وی مسئله حفاظت چشمه سورت را امری مهم و ضروری برشمرد و افزود: راه دسترسی چشمه سورت در دست اقدام است و برای جلوگیری از نابودی چشمه طبیعی سورت و حفاظت آن باید از جوامع محلی، ظرفیت‌های یگان حفاظت میراث و منابع طبیعی کمک بگیریم.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران متذکر شد: استقرار کانکس، نیروهای بومی و یگان برای حفاظت و ساماندهی چشمه سورت امری ضروری است.

این مقام مسئول با بیان اینکه دستگاه‌های مختلف خود را متولی چشمه سورت می‌دانند؛ یادآور شد: برای حفاظت از چشمه سورت باید برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشیم.

عکس سلفی تا تخریبی که 300 سال سورت را عقب می‌اندازد!
کارشناسان معتقدند برای ایجاد دیواره و لایه‌های جدید پلکانی در اطراف حوضچه‌ها 200 تا 300 سال زمان نیاز است؛ اما به دلیل عدم ایجاد موانع در اطراف حوضچه‌ها و نداشتن مسئول مشخصی، هرتازه واردی بلافاصله پس از ورود در جای جای اطراف چشمه و پلکان‌ها فیلم و عکس یادگاری می‌گیرند و در صورت ادامه این بی توجهی و مسامحه در مدیریت این اثر ملی، در آینده باید شاهد تخریب بخش زیادی از این جاذبه کم نظیر باشیم.

خطر در کمین گردشگران سورت!
البته عدم احداث جاده دسترسی مناسب به این منطقه که در حال حاضر نبود آن موجب اشتغال افراد بومی شده است؛ بسیار برای گردشگران مخاطره‌آمیز تمام می‌شود؛ چرا که به دلیل راه نسبتا طولانی صعب‌العبور از محوطه پارکینگ تا بالای تپه، غالبا با پرداخت هزینه‌ای نامتعارف، مجبورند سوار بر نیسان یا تراکتور این مسافت را که همراه با خطرات احتمالی فراوانی است؛ طی مسیر کنند.

در پایان باید به مسئولان امر یادآوری کنیم که با توجه به گذشت نزدیک به یک ماه از فصل تابستان و افزایش حضور گردشگران در این منطقه، عزمی جدی برای احداث خط دسترسی مناسب خرج کنند تا ضمن حفظ جان گردشگران، به این معضل چندین چندساله پایان دهند.

اما یک پیشنهاد...
البته استقرار دائمی راهنمایان و ماموران یگان حفاظتی حداقل در فصل تابستان، راهکار مناسبی برای کاهش تخریب این جاذبه کم نظیر جهانی است که امید می‌رود با جدیت و دلسوزی مسئولان امر، در دستور کار قرار گیرد./بلاغ

 

گزارش از مجتبی قربانی

انتهای پیام/

» برچسب ها : , چشمه , سورت , تخریب , راه , دسترسی , چهاردانگه , ساری , چشمه , سورت , تخریب , راه , دسترسی , چهاردانگه , ساریمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا