اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36863 مورخ:[1398-04-18 11:24:01]
در دست ساخت بودن 3500 واحد مسکن مهر در مازندران/پرداخت تسهیلات به 1500 مالک بافت فرسوده
معاون مسکن اداره کل راه و شهرسازی مازندران:

در دست ساخت بودن 3500 واحد مسکن مهر در مازندران/پرداخت تسهیلات به 1500 مالک بافت فرسوده

معاون اداره کل راه و شهرسازی مازندران با بیان اینکه حدود 5 هزار واحد مسکن مهر در دست ساخت است که در طول یک‌سال گذشته بیش از یک‌هزار و 500 واحد تکمیل و تحویل ثبت نام کنندگان شده است؛ گفت: سال گذشته بیش از یک‌هزار و 500 نفر از مالکین بافت فرسوده برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شدند.

به گزارش مازند اصناف؛ سید عباس رهگشای طی گفت‌وگویی از احداث و تحویل 52 هزار و 593 واحد مسکن مهر به متقاضیان در شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت، مازندران خبر داد.

وی افزود: حدود 5 هزار واحد دیگر در دست ساخت است که در طول یک‌سال گذشته بیش از یک‌هزار و 500 واحد تکمیل و تحویل ثبت نام کنندگان شده است.

معاون مسکن اداره کل راه و شهرسازی مازندران، بازسازی بافت‌های قدیمی و فرسوده و استحکام بخشی بناهای جدید را از مهم‌ترین اولویت‌های این اداره کل برشمرد و خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از یک‌هزار و 500 نفر از مالکین بافت فرسوده برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شدند که به هرکدام 40 میلیون تومان تسهیلات با کارمزد 9 درصد و 15 میلیون تومان نیز برای جا به جایی و اجاره مکان جدید پرداخت شده است.

رهگشای متذکر شد: در آیین‌نامه‌های جدید نظام مهندسی، کلیه سازه‌های بتنی و فلزی باید به یک دیوار نگهدارنده (وال پست) مجهز باشند تا در مقابل حوادث ناشی از بلایای طبیعی از قبیل زلزله و سیل مقاومت کنند و این موضوع با جدیت تمام توسط ناظرین مسکن و شهرسازی و کارشناسان نظام مهندسی پیگیری می‌شود.

 وی افزایش تقاضا، کاهش تولید و محدودیت اراضی دارای قابلیت ساخت و ساز، از مهم‌ترین عوامل افزایش نرخ مسکن در مازندران عنوان کرد.

معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی مازندران با بیان اینکه افزایش هزینه‌های ساخت، رغبت برای ساخت و سازهای جدید را از بین برده است، اعلام کرد: از آنجایی‌که تمام ساخت و سازها توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و دولت به جز مسکن مهر و بافت فرسوده هیچ یارانه‌ای برای این بخش نمی‌پردازد، لذا دولت در نرخ گذاری مسکن هیچ نقشی نداشته و کلیه قیمت‌ها بر اساس برآورد سازندگان آن صورت می‌پذیرد.

رهگشای یادآور شد: افزایش قیمت مسکن در مناطق مختلف استان متفاوت است و از 60 تا 120 درصد متغیر می‌باشد. کاهش متراژ ساختمان‌ها تا زیر 80 متر مربع به منظور هماهنگی با قدرت خرید مردم و کاهش مصرف انرژی، از سیاست‌های کلان دولت در بخش مسکن است که در آینده‌ای نزدیک اجرایی خواهد شد.

وی افزود: با این همه پایین آمدن توان خرید مردم موجب شده تا تولیدکنندگان مسکن، برای فروش واحدهای خود به سود کمتر قانع شوند و در برخی موارد حتی با هزینه تمام شده آن‌ها را واگذار کنند که همین امر، آمار تولید را پایین آورده است.


معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی مازندران با بیان اینکه آمار دقیق مالکین و مستاجرین مازندران مشخص نیست و برای استحصال آن نیاز به آمارگیری خانه به خانه در استان است؛ اذعان کرد: اما طبق آخرین آمار سازمان نفوس و مسکن در سال 95، نسبت واحدهای مسکونی قابل بهره برداری در مازندران به نسبت جمعیت شهری ساکن در آن، دو درصد کمتر و همین نسبت در جمعیت روستایی 7 درصد بیشتر از حد نیاز است.

انتهای پیام/» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا