اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36711 مورخ:[1398-03-30 10:09:01]
به دنبال ردپای متادون‌های قاچاق در بازار مازندران

به دنبال ردپای متادون‌های قاچاق در بازار مازندران

در آخرین جلسه شورای ستاد مبارزه با مواد مخدر استان مازندران که در آستانه هفته مبارزه با موادمخدر برگزار شد، ردیابی متادون های قاچاق در بازار آزاد از مهم ترین مباحث آن به شمار می رفت.

به گزارش مازند اصناف؛ در آخرین جلسه شورای ستاد مبارزه با مواد مخدر استان مازندران که در آستانه هفته مبارزه با موادمخدر برگزار شد، ردیابی متادون‌های قاچاق در بازار آزاد از مهم‌ترین مباحث آن به شمار می‌رفت.

چرا متادون خارج از شبکه توزیع وارد سیستم می‌شود؟
در این جلسه پس از اعلام برنامه‌های هفته مبارزه با موادمخدر که توسط میرزایی دبیر این شورا صورت گرفت، حامد روحانی‌زاده معاون درمان دانشگاه مازندران در سخنانی با اشاره به اینکه در استان پیش از آنکه سامانه کشوری ردیابی داروها راه‌اندازی شود، ردیابی داروها صورت می‌گرفت، گفت: اطلاعات داروها و سهمیه‌های مشخص شده رصد و در اختیار ناظران قرار می‌گرفت.


وی ادامه داد: با وجود همه تلاش‌ها در بازار، داروی متادون به صورت غیرمجاز وجود دارد و باید تلاش کنیم بدانیم این داروها در حالی که از شبکه تولید و توزیع مشخصی وارد سیستم می‌شود، چرا از بازار قاچاق سر در می‌آورد.

روحانی‌زاده با اشاره به اینکه شرکت‌های متعددی در امر تولید داروی متادون نقش دارند، که برخی تضمین فروش ندارند، افزود: این داروها تاریخ مصرف دارند و شرکت‌های تولیدی در ماه‌های پایانی منتهی به پایان تاریخ مصرف به تکاپو می‌افتند این داروها را به فروش برسانند.


وی با بیان اینکه با وجود نظارت‌های بسیاری که در شبکه تولید و توزیع متادون وجود دارد احتمال نشت به بازار قاچاق نیز است، گفت: این داروها باید با شماره سریال خاصی به استان‌ها تحویل داده شوند و در این مسیر نشانه‌گذاری و سریال‌شناسی داروها می‌تواند از عوامل اصلی جلوگیری از توزیع داروی قاچاق در بازار آزاد باشد.


معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره اینکه شاید یکی از دلایل رواج متادون در بازار آزاد، یکی نبودن میزان تولید و تقاضای این محصول باشد، اضافه کرد: متادون داروی حساسی است و باید به همان میزان که مصرف می‌شود، تولید شود.

 

*توزیع غیرمجاز متادون در 15 شهرستان


جانشین فرماندهی انتظامی استان مازندران نیز در این جلسه با اشاره به اینکه از 22 شهرستان استان مازندران در 15 شهرستان اخبار مربوط به توزیع غیرمجاز متادون گزارش شده است که با تشکیل تیم‌های مشترکی گشت‌زنی و بازرسی از واحدهای عطاری صورت گرفته است، تصریح کرد: در سه ماهه اخیر، هزار و 82 واحد عطاری در استان مازندران بازدید شد که به 69 واحد دراین باره تذکر داده شده، 319 مورد تکرار تخلف داشتند که تعهد اخذ شده، 636 واحد تذکر گرفتند و نیز 48 واحد پلمب شدند.


حسین مفخمی‌شهرستانی با بیان اینکه این بازرسی‌ها و پلمب بازدارنده نیست زیرا حداکثر یک هفته این واحدهای پلمب می‌شوند و به قدری فروش متادون برای این افراد سودآور است که باز هم تکرار می‌کنند و یا حداقل دیگر به واحد کسبی نیاورده و در داخل خودروهایشان خرید و فروش می کنند، بیان کرد: باید برچسب‌های این دارو که از سیستم توزیع مشخص وارد می‌شود جدی گرفته شود و از سویی نیز باید آسیب‌شناسی کرد که چرا معتادان به جای حضور در مراکز ترک اعتیاد به عطاری‌ها روی آورده‌اند.


جانشین فرماندهی انتظامی استان مازندران با تاکید بر اینکه باید علت توزیع متادون را به صورت غیرمجاز در واحدهای مجاز توزیع کننده دارو جستجو کرد، بیان کرد: این واحدها باید رصد شده و دستگاه‌هایی که مجوز می‌دهند این واحدها را تحت نظارت داشته باشند.


معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران نیز در سخنانی با اشاره به اینکه امروز متادون دارویی است که نباید در بازار آزاد باشد، خاطر نشان کرد: عددی که امروز درباره میزان متادون موجود در بازار آزاد اعلام می‌شود نشان می‌دهد که مکانیزم‌ها جواب نداده است.


حسین‌ حسن‌نژاد با بیان اینکه باید حساسیت‌ها در این حوزه افزایش یافته و کمیته‌هایی در شورای مبارزه با موادمخدر تشکیل شود، بیان کرد: نهادهای عمومی و اجتماعی برای کاهش مصرف موادمخدر در این حوزه می توانند کمک کار خوبی باشند./فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا