اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36672 مورخ:[1398-03-26 10:38:01]
لزوم اقدام فوری سازمان جنگل‌ها برای رفع بلاتکلیفی کارگران

لزوم اقدام فوری سازمان جنگل‌ها برای رفع بلاتکلیفی کارگران

اجرای طرح تنفس در جنگل در حال اجراست، برای جلوگیری از برداشت بی‌رویه چوب و احیای دوباره جنگل‌های شمال، سازمان جنگل‌ها باید با تدبیر وِیژه و اقدام فوری و برگزاری مناقصه بدون ایراد این طرح را که فرصتی برای تنفس جنگل‌ها از بهره‌برداری بیش از حد بوده را به تهدید دوباره و قاچاق چوب از جنگل تبدیل نکند.

به گزارش مازند اصناف؛ طرح تنفس جنگل از سال ۹۶ برای جلوگیری از قاچاق چوب و همچنین استراحت به جنگل‌های شمال در حال اجراست.

 با لغو طرح های جنگلداری و قراردادهای بهره‌برداری از جنگل قرار شد تا با نیروهای موجود در طرح‌های جنگلداری، قراردادهایی در قالب حفاظت بسته شود و از این نیروها برای حفاظت از جنگل استفاده شود.

قراردادها بسته شد اما در ادامه و پایان قرارداد که بهار امسال بود، شرکت‌ها دیگر قراردادهای نیروها را تمدید نکردند و ۳۱ اردیبهشت امسال این قراردادها تمدید نشد و در پی آن هزاران نفر از نیروهای حفاظتی از اول خرداد امسال بیکار شدند.

 

 

البته در فروردین نیز در برخی شرکت ها این اتفاق افتاده بود اما با تجمع نیروها تا یک ماه دیگر تمدید اما از ۳۱ اردیبهشت دیگر تمدید نشد و از آن زمان تاکنون چندین هزار نفر از کارگران کارخانجات چوب از جنگلبان، قرقبان و ... بیکار هستند.

تجمعات و تحصن از سوی نیروهای قراردادی شرکت‌ها در شمال کشور همچنین جلوی شرکت‌های چوب در مازندران و حتی استانداری شکل گرفت.

همین‌طور۳۰ نماینده شمال کشور نیز خطاب به وزیر جهاد کشاورزی نامه نوشته و خواستار حل این مشکل شدند، این امر با واکنش تشکل‌های منابع‌طبیعی و محیط‌زیست نیز در فضای مجازی و رسانه ها نیز همراه بود.

 

 

 سرپرست امور جنگل اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران در همان زمان به فارس گفته بود قرارداد شرکت‌ها با نیروهای حفاظت از جنگل تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت‌ماه امسال بوده و تمدید نشد‌‌، ما از روز گذشته آگهی کردیم تا هرچه سریع‌تر قراردادهای حفاظتی بسته شود.

علی عباس‌نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز چند روز پس از اجتماعات کارگران و برگزاری مناقصه در سفری به استان مازندران با حضور در اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ ساری قول منعقد شدن تمامی قراردادها برابر مقررات جاری را داد و گفت: موظف هستیم همانند سایر سازمان‌ها، در پروسه مناقصه عقد قرارداد داشته باشیم، هر شرکتی که در مناقصه برنده شد می‌تواند حفاظت از جنگل را عهده‌دار باشد.

 

وی همچنین گفته بود: ما نه قصد داریم حفاظت جنگل را تضعیف کنیم و نه می‌خواهیم که از جای دیگری نیرو بیاوریم و قطعاً نیروهای موجود باید حفظ شوند، به همه نیروهایی که در عرصه در حال خدمت هستند نیاز داریم مگر کسی که سابقه تخلف یا اعتیاد داشته باشد.

عباس‌نژاد به هزار و ۲۹۰ نفر نیروی حفاظتی جنگل که در ساری فعالیت دارند نیز اشاره کرد و گفت: ۸۰۰ نفر از آنان در حوزه نگهبانی مشغولند، برخی افراد در بخش‌های غیرحفاظتی مشغول فعالیت بودند، نیروی حفاظتی باید در داخل جنگل فعالیت کند برهمین اساس، شرکت مورد نظر تجهیزات موردنظر را در اختیار داشته باشند.


 

و اما اکنون که باید موعد تحقق این وعده باشد، و امید دوباره به کارگران بازگردد باز هم تجمع از سوی آنان شکل گرفته و در اعتراض به بیکاری و بلاتکلیفی خود دست به تجمع زده‌اند، چند روز پیش چند صد نفر از کارگران شرکت نکاچوب در جلوی این شرکت تجمع کردند.

شنیده می‌شود که مناقصه‌ای منابع‌طبیعی برگزار کرده است به دلیل ایراد و اشکال باطل شده و قرار است دوباره مناقصه برگزار شود، ظاهرا قیمت مناقصه پایین بوده و برای این تعداد شرکت‌های چوب به‌صرفه نیست.

گفته می‌شود در ابتدا سازمان جنگل‌ها اعلام کرد که  تمدید نمی‌شود بعد از تجمع و بحث و جدل در این ارتباط مناقصه برگزار کرده و حال هم این مناقصه سازمان جنگل ها مانند نوش دارویی برای نیروهای شرکت‌ها فایده‌ای نداشته است، قرار است که مناقصه دوباره برگزار شود تا نیروهای شرکت‌ها از بلاتکلیفی و بیرون آیند.

 

 

 سازمان جنگل‌ها متولی طرح تنفس است همچنین که متولی طرح‌های جنگلداری بوده است و ادامه انعقاد قرارداد و جلوگیری از بیکاری چندین هزار کارگر که در این شرایط و وضعیت بد اقتصادی بیکار شدند با سازمان جنگل‌هاست.

کارخانجات چوب و شرکت‌ها و همینطور نیروهای آن نیز زیرمجموعه سازمان جنگل‌ها هستند که باید ریاست این سازمان در قبال آن احساس مسؤولیت کرده و هرچه سریعتر این شرکت‌ها و کارگران را از سردرگمی که خودشان برایشان بوجود آورده‌اند، رها کنند.

اجرای طرح تنفس در جنگل در حال اجراست، برای جلوگیری از برداشت بی‌رویه چوب و احیای دوباره جنگل‌های شمال، سازمان جنگل‌ها باید با تدبیر ویژه و اقدام فوری و برگزاری مناقصه بدون ایراد این طرح را که فرصتی برای تنفس جنگل‌ها از بهره‌برداری بیش از حد بوده را به تهدید دوباره و قاچاق چوب از جنگل تبدیل نکند.

 به‌نظر هم می‌رسد سازمان جنگل‌ها در تصمیم‌گیری برای قراردادهای حفاظتی دیر اقدام کرده است.

 

مرجع: فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا