اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36637 مورخ:[1398-03-19 11:28:01]
قیمت هر پُرس غذا در قهوه‌خانه‌‌های مرکز مازندران چند؟

قیمت هر پُرس غذا در قهوه‌خانه‌‌های مرکز مازندران چند؟

سری به یکی از قهوه‌خانه‌های شهر زدیم تا خبری از قیمت انواع غذاهای خوشمزه و دلچسب قهوه‌خانه‌ای تهیه کنیم؛ نمی‌دانم چه سری است ولی، عجب می‌چسبد چای یا املت در این قهوه‌خانه‌ها؛ زمین تا آسمان فرق دارد با همان چای و املتی که در خانه حتی با سلیقه و دستپخت خودت درست می‌کنی!

به گزارش مازند اصناف؛ قهوه‌خانه‌ها همچنان و علی‌رغم گذر زمان و مدرنیزه شدن رستوران‌ها و سالن‌های غذاخوری، شکل و قالب سنتی خود را با همان غذاهای آشنا و قدیمی حفظ کرده‌اند و دستخوش تغییرات نشده‌اند.

 در این مطلب به سراغ قهوه‌خانه‌هایی رفتیم که بساط‌ شان دیزی سنگی، تخم‌مرغ و گوجه در ماهیتابه و چای در فنجان و نعلبکی است. بعضی‌ها هم آیتم‌هایی مثل عدسی و سوسیس تخم‌مرغ، کره عسل، خامه عسل و در موارد ویژه املت مخصوص دارند.

با وجود آنکه سرو غذا و منوی بسیاری از رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها با گذشت زمان، دستخوش تغییرات عدیده‌ای شده است و قیمت‌های آن، سر به فلک کشیده است؛ اما خوشبختانه، قهوه‌خانه‌ها از این قاعده مستثنی مانده‌اند و مشتریان آن‌ها هم، علی‌رغم مدرنیزه شدن روزگار، همچنان وفادار باقی مانده‌اند.

در کمتر محله‌ای از مازندران هست که قهوه‌خانه‌ای وجود نداشته باشد، اصلا این قهوه‌خانه‌ها با همان دست‌نخوردگی چند دهه‌ای از بدو ساخت و میزهای قدیمی، بخشی از هویت هر محله و خیابان و بازار است.

پاتوقی دنج که حتی می‌شود با یک چای هزار تومانی هم، در آن خستگی روزمره را در کنی و برای دقایقی هم که شده، پای صحبت آدم‌هایی بشینی که حتی نمی‌شناسی‌شان ولی صمیمانه، گپ بزنی و با خنده آن‌ها شاد و تسکینی باشی برای غم‌ها و دردل‌هایشان.

البته طی سالیان اخیر، قلیان‌سراها، هویت اصلی قهوه‌خانه‌ها را خدشه‌دار کرده‌اند و برخی از قهوه‌خانه‌ها در کنار سرو غذا، اقدام به فروش قلیان می‌کنند و اینگونه شده که به قلیان‌سراها هم قهوه‌خانه اطلاق می‌شود اما قهوه‌خانه فقط قهوه‌خانه است و به قول قدیمی‌ها، حرمت خودش را دارد!...

اما جدا از همه این حرف و حدیث‌ها، سری به یکی از قهوه‌خانه‌های شهر زدیم تا خبری از قیمت انواع غذاهای خوشمزه و دلچسب قهوه‌خانه‌ای تهیه کنیم؛ نمی‌دانم چه سری است ولی، عجب می‌چسبد چای یا املت در این قهوه‌خانه‌ها؛ زمین تا آسمان فرق دارد با همان چای و املتی که در خانه حتی با سلیقه و دستپخت خودت درست می‌کنی!

بر اساس این گزارش، قیمت آبگوشت کامل یا همان دیزی پرطرفدار و معروف قهوه‌خانه‌ها با 120 گرم گوشت و یک استکان چای، 18 هزار تومان، آب آبگوشت 8 هزار تومان و کوبیده 10 هزار تومان است.

این گزارش بر مبنای نرخ اتحادیه قهوه‌خانه‌داران مرکز استان مصوب 6 اسفندماه سال گذشته، حاکی‌است قیمت نیمرو با دو عدد تخم‌مرغ 7 هزار تومان و قیمت املت با دو عدد تخم‌مرغ 8 هزار تومان در قهوه‌خانه‌ها در حال عرضه است.

به گزارش خبرنگار ما، قیمت هر پرس جغول و بغول یکی دیگر از غذاهای پرطرفدار قهوه‌خانه‌ای 9 هزار تومان و قیمت جیگر با وزن 100 گرم و به‌صورت خوراک 15 هزار تومان می‌باشد.

باید در خصوص وعده‌های صبحانه‌ای در قهوه‌خانه‌ها با توضیح مقدار مصرفی هرکدام از گزینه‌ها به میزان 50 گرم و نصف قرص نان، اذعان کنیم که قیمت کره و مربا 7 هزار تومان، کره و عسل و کره و خامه هر کدام 8 هزار تومان و نان و پنیر 8 هزار تومان می‌باشد.

گفتنی است قیمت  هر پرس لوبیا چیتی 8 هزار تومان و قیمت هر استکان چای بزرگ یک‌هزار تومان و هر استکان چای کوچک هم 500 تومان نرخ‌گذاری شده است.

به این قیمت‌ها که نگاه می‌کنیم قیمت‌ها نسبت به سال 96 و 97 تغییرات تقریبا زیادی کرده است؛ مثلا هر پرس دیزی 8 هزار تومان، لوبیا، نیمرو و املت 3 هزار تومان، جغول بغول 4 هزار تومان و جگر 7 هزار تومان، گران‌تر شده است؛ امیدواریم این گرانی‌ها، بازار قهوه‌خانه‌ها را از سکه نیندازد؛ آخر این قهوه‌خانه جدا از دکانی برای کسب و کار، پاتوق خیلی از دوستان قدیمی و جایی برای دم زدن در این دنیای شلوغ و پر هیاهو است!

 

گزارش از مجتبی قربانی

انتهای پیام/


» برچسب ها : , قیمت , پرس , غذا , املت , دیزی , قهوه خانه , مازندران , قیمت , پرس , غذا , املت , دیزی , قهوه خانه , مازندرانمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا