اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36561 مورخ:[1398-03-05 12:29:01]
 کلاغ پَر برنج از روی سفره مردم/ خلاء نظارت، بازار برنج را آشفته کرد
قیمت برنج این روزها حساب و کتاب مشخصی ندارد

کلاغ پَر برنج از روی سفره مردم/ خلاء نظارت، بازار برنج را آشفته کرد

افزایش دو برابری قیمت برنج در بازار به رغم وجود دو برابری ذخایر این کالای مهم نسبت به سال گذشته، نکته‌ای قابل تامل است که باید مسئولان دستگاه‌های نظارتی، پاسخگوی علت آن باشند.این بار دیگر به نظر باید برنج را هم در ردیف خوردنی‌های گران قیمتی قرار داد که رفته رفته از سفره اقشار کم درآمد جامعه کنار گذاشته خواهد شد.

به گزارش مازند اصناف؛ افزایش دو برابری قیمت برنج در بازار به رغم وجود دو برابری ذخایر این کالای مهم نسبت به سال گذشته، نکته‌ای قابل تامل است که باید مسئولان دستگاه‌های نظارتی، پاسخگوی علت آن باشند.

البته از سویی دیگر در حالیکه واردات برنج با ارز 4 هزار و 200 تومانی همچنان ادامه دارد، این گرانی می‌تواند عجیب‌تر هم باشد.

گفتنی است عدم نظارت بر بازار عرضه و همچنین بازرسی و بررسی میزان کالاهای وارداتی با ارز دولتی که باید از سوی دستگاه‌های متولی نظارتی انجام گیرد، موجب بیشتر شدن این نابسامانی‌ها گشته است و این خلا، دندان سودجویان را گردتر از همیشه به دنبال ریالی بیشتر، تیز و تیزتر کرده است.

با توجه به افزایش قیمت‌ها، این بار دیگر به نظر باید برنج را هم در ردیف خوردنی‌های گران قیمتی قرار داد که رفته رفته از سفره اقشار کم درآمد جامعه کنار گذاشته خواهد شد.

البته این گرانی بهانه‌خوبی به دست دانه درشت‌ها داده است تا با داعیه دلسوزی برای اقشار کم درآمد، بر میزان واردات برنج‌های خارجی بیفزایند و پول بیشتری به جیب بزنند! و اینجا است که دولت باید با ورود به این موضوع، مراقب باشد که نه خود دور بخورد و نه کسی مردم را دور بزند!

قیمت برنج ایرانی این روزها حساب و کتاب مشخصی ندارد و هر فروشگاهی با توجه به میل خود، وجود تورم انتظاری و نوسانات دلار قیمتی را برای آن در نظر می‌گیرد؛ به‌طوری که برای خرید برنج ایرانی از نوع هاشمی با قیمت‌های متعددی روبه‌رو می‌شوید و این در حالی است که همه این فروشندگان، برکیفی و خالص بودن محصول خود تاکید دارند.

فروشندگان این محصول استراتژیک در سطح خرده‌فروشی و عمده‌فروشی مدعی هستند که واسطه‌هایی که برای آنها کالا تأمین می‌کنند نه تنها به اندازه کافی برنج به آنان نمی‌فروشند، بلکه قیمت آن را بی‌رویه بالا برده‌اند و پاسخ مناسبی در این زمینه به فروشندگان نمی‌دهند؛ البته نباید کم فروشی برخی کسبه برای کسب سود بیشتر را هم نادیده گرفت.

رضا اسدی یکی از شالیکوبی‌داران با سابقه مازندرانی با تایید افزایش دو تا 2.5 برابری قیمت برنج در  بازار به خبرنگار ما می‌گوید: قیمت برنج فریدونکنار در سال‌ گذشته و در چنین روزهایی از 11 هزار تومان تجاوز پیدا نمی‌کرد و این در حالی است که قیمت این محصول در حال حاضر به 20 تا 22 هزار تومان می‌رسد.

وی افزود: البته باید پذیرفت تورم‌ها در کشور وجود دارد و این امر موجب افزایش هزینه‌ها برای کشاورزان شده است.

این شالیکوبی‌دار فریدونکناری با تاکید بر اینکه علت اصلی افزایش قیمت حال حاضر برنج در بازار به طور مستقیم متاثر از افزایش هزینه‌های تولید در بخش کشاورزی است؛ خاطرنشان کرد: هزینه تولید برای یک کشاورز از کود و سم گرفته تا کارگری بالا رفته است.

اسدی بیان کرد: کود کشاورزی که کشاورز طی سال گذشته 30 هزار تومان می‌خرید، امسال به 100 هزار تومان رسیده است؛ نایلون متری نسبت به سال قبل دو برابر شده است، سم قیمتش سه برابر شده است و همه و همه این‌ موضوعات دست به دست هم داده‌اند تا هزینه تولید را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش دهند.

وی ادامه داد: اگر کشاورز بخواهد برنج دسترنج خود را با قیمتی کمتر از این نرخ بدهد، با توجه به هزینه‌هایش متضرر خواهد شد.

این شالیکوبی‌دار باسابقه مازندرانی تصریح کرد: دولت می‌توانست با ورود به این موضوع خیلی پیش‌تر از این‌ها و قبل از آغاز فصل کشت برنج با تخصیص و توزیع کود و سم یارانه‌ای و دولتی به کشاورزان و همچنین اجرای طرح خرید تضمینی برنج، گام بلندی در کنترل و نظارت بر بازار بردارد.

اسدی متذکر شد: البته نباید این نکته را در نظر بگیریم که در زمان کنونی، موجودی برنج در بازار کم است و تا دو ماه دیگر و با آغاز فصل جدید برداشت، با ورود برنج‌های تازه به بازار، قیمت‌ها تعدیل خواهد شد.

رسولی یکی از بنکداران برنج در فریدونکنار با بیان اینکه مشخص نیست قیمت برنج چرا و به چه دلیلی روند صعودی را گرفته و رو به بالا در حرکت است؛ گفت: باید مسئولان دستگاه‌های بازرگانی و نظارتی با شناسایی علل این موضوع، نسبت به توقف و کنترل این اتفاق، ورود جدی و سریع داشته باشند.

وی بیان کرد: قیمت برنج بومی در بازار به ازای هر کیلو بین 18 تا 24 هزار تومان بسته به کیفیت و نوع برنج متغیر است.

 گفتنی است در رصد میدانی خبرنگار ما از بازار، قیمت هر کیسه 10 کیلویی برنج هندی در فروشگاه افق کوروش 75 هزار تومان و قیمت هر کیسه 10 کیلویی برنج ایرانی 230 هزار تومان است. البته قیمت برنج‌های 10 کیلویی محسن و خاطره هم بین 80 تا 90 هزار تومان در سوپر مارکت‌ها عنوان شد و برنج‌هایی از نوع پاکستانی که قیمت‌شان بین برنج‌های هندی و درجه یک ایرانی است نیز از گزینه‌های نسبتا پرطرفدار بازار است که به نسبت دچار نوسانات شده است.

این گزارش حاکی است شاید زنجیره‌ای از عوامل نظیر کمبود برنج در روزهای پایانی سال زراعی، شایعات روانی سیل، کاهش چند درصدی سطح اراضی قابل کشت، احتکار، کم فروشی، حضور دلالان و سودجویان، افزایش هزینه‌های تولید و نوسانات ارزی دست به دست هم داده‌اند تا بازار برنج را ملتهب و پر از نوسان کنند اما نمی‌توان کوتاهی دستگاه‌های نظارتی را در این ماجرا نادیده گرفت؛ امری که به تنهایی اگر درست انجام می‌شد؛ یقه گرانی را در همان آغاز حرف و حدیث‌ها می‌گرفت.

جدا از انتظار برای پا به کاری دستگاه‌های نظارتی از اصناف گرفته تا سازمان‌های جهاد کشاورزی و صنعت باید منتظر بمانیم و ببینیم در ادامه با لغو واردات برنج در فصل برداشت و همچنین ورود برنج‌های تازه به بازار، چه تغییراتی در بازار به وقوع خواهد پیوست؟!/بلاغ

 

گزارش از مجتبی قربانی

انتهای پیام/

» برچسب ها : , بازار , برنج , مازندران , نظارت , بازار , برنج , مازندران , نظارتمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا