اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36525 مورخ:[1398-02-29 10:07:01]
 واردات 31 میلیون دلار نوشابه خارجی ظرف یک ماه!
در تنگنای تخصیص ارز برای کالاهای اساسی

واردات 31 میلیون دلار نوشابه خارجی ظرف یک ماه!

در یک ماهه اول امسال واردات نوشابه حدود ۳۱ میلیون دلار ارز را از کشور خارج کرده است.

به گزارش مازند اصناف؛ تازه‌ترین آماری که گمرک از وضعیت واردات و صادرات منتشر کرد، نشان داد که در فروردین‌ماه امسال از هشت کشور واردات نوشابه به ایران انجام شده که در مجموع ۵۷۶ هزار و ۵۵۵ کیلوگرم وزن نوشابه‌های وارداتی بوده است.برای واردات نوشابه در ماه ابتدایی امسال حدود ۳۱ میلیون و ۴۷ هزار و ۱۸۷ دلار اختصاص ارز پیدا کرده است.امارات متحده عربی، چین، آلمان و پاکستان چهار کشوری هستند که واردات نوشابه در فروردین‌ماه انجام شده و در بین آنها آلمان با ۲۶ میلیون و ۹۴۲ هزار دلار بیشترین سهم واردات نوشابه به ایران را داشته است.

علاوه‌بر نوشابه، واردات غذای سگ و گربه هم در نخستین ماه امسال با ثبت رقم یک میلیون دلار به اندازه پنج برابر مدت مشابه سال قبل شده است!به گزارش خبرگزاری تسنیم، این فرآورده‌های غذایی سگ و گربه از سه کشور آلمان، فرانسه و هلند به صورت بسته بندی برای خرده‌فروشی وارد کشور شده است. واردات این حجم اقلام غیرضروری به کشور در شرایطی است که با توجه به تحریم‌های سنگین اخیر و هدف‌گذاری آمریکا برای کاهش درآمدهای ارزی ایران، درآمدهای ارزی کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و از سوی دیگر تخصیص ارز برای واردات کالاهای اساسی با تنگا روبروست، بنابراین هزینه کردن ارز موجد برای موارد غیرضروری منطقی به نظر نمی‌رسد.
از سوی دیگر آمار گمرکات کشور نشان می‌دهد که در نخستین ماه سال گذشته، میزان واردات غذای سگ و گربه به کشور تنها 214 هزار دلار بوده است. این به معنای آن است که واردات غذای سگ و گربه به کشور در فروردین امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل، نزدیک به پنج برابر شده است.

 

مرجع:ایسنا

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا