اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36478 مورخ:[1398-02-23 14:52:01]
حرکت سر به زیر مرغ در بازار
گزارشی از ضرورت نظارت دقیق بر بازار ماه رمضان؛

حرکت سر به زیر مرغ در بازار

در حالیکه برخوردهای نظارتی، واردات و همچنین تزریق مرغ‌های تنظیم بازاری، دردی از بازار گران و پر نوسان مرغ، نتوانست دوا کند اما با فرا رسیدن ماه رمضان که با افزایش عرضه مرغ و نیز کاهش تقاضا در بازار، توأم بود، قیمت مرغ که ماه‌ها سر به آسمان در حرکت بود؛ نه تنها متوقف شد؛ بلکه سر به زیر راه بازگشت را در پیش گرفته است.

به گزارش مازند اصناف؛ با افزایش جوجه‌ریزی طی ماه‌های اخیر، تولید و عرضه مرغ به بازار افزایش یافته است؛ به‌طوری که عرضه توانسته گوی سبقت را از تقاضا برباید.

 
بر اساس این گزارش، روند افزایش قیمت مرغ که از زمستان سال قبل و حتی قبل‌تر شروع شده بود و حتی قیمت هر کیلو مرغ در بازار استان از مرز 15 هزار تومان نیز گذشته بود، مدتی است با ثبات در بازار متوقف شده به‌طوری که قیمت‌ها حالا روند کاهشی به خود گرفته است.
 
در حالیکه برخوردهای نظارتی، واردات و همچنین تزریق مرغ‌های تنظیم بازاری، دردی از بازار گران و پر نوسان مرغ، نتوانست دوا کند اما با فرا رسیدن ماه رمضان که با افزایش عرضه مرغ و نیز کاهش تقاضا در بازار، توأم بود، قیمت مرغ که ماه‌ها سر به آسمان در حرکت بود؛ نه تنها متوقف شد؛ بلکه سر به زیر راه بازگشت را در پیش گرفته است.
 
طی ماه‌های اخیر علیرغم اعلام نرخ مصوب از سوی ستاد تنظیم بازار، مرغداران و کسبه معتقد بودند که در شرایط کنونی، فروش مرغ با قیمت 11500 تومان به هیچ عنوان میسر نیست و موجب زیان مرغدار و کسبه خواهد شد، چرا که قیمت تمام شده این محصول، خیلی بیشتر از نرخ اعلامی است.
 
تحریم و افزایش قیمت دلار در کنار شیوع برخی بیماری‌ها به موجب کاهش دمای هوا در زمستان موجب شد تا با افزایش قیمت نهاده‌های دامی، رغبت مرغداران به جوجه‌ریزی به میزان محسوسی کاهش پیدا کند که در نهایت منجر به کاهش عرضه و برهم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضای بازار شود که حاصلی جز گرانی این محصول را در پی نداشت.
 
رفته رفته با تعدیل شدن دمای هوا و دمای تب و تاب بازار دلار، مرغداران رغبت به جوجه‌ریزی و شروع فعالیت کردند که این افزایش تولید در کنار کاهش همه ساله تقاضا در ماه رمضان موجب شد تا با سنگین شدن کفه عرضه در مقایسه با کفه تقاضا، قیمت مرغ روند نزولی به خود بگیرد.

کامران هاشمی در این باره به خبرنگار ما گفت: می‌توان گفت بازار فعلی در مقایسه با ماه‌های قبل، کساد است و پاخور مغازه‌ها، کم شده است.

وی افزود: قیمت فعلی توزیع مرغ در بازار به 9500 تومان رسیده که با احتسای سود قانونی 10 درصدی از سوی کسبه، این محصول با قیمت 10500 تومان یعنی 1000 تومان کمتر از نرخ مصوب اعلامی در حال عرضه به مشتریان است.

رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و تخم مرغ مرکز استان خاطرنشان کرد: حالا در بازار مرغ، عرضه از تقاضا بیشتر شده است و به همین دلیل قیمت‌ها ثبات یافته است.

هاشمی با بیان اینکه طی ماه‌های اخیر، ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلو مرغ تنظیم بازاری را 11500 تومان تعیین کرد تا از روند افزایشی قیمت کاسته شود؛ اعلام کرد: اما با توجه به شرایط موجود در زمان اعلام این دستورالعمل، بازار نمی‌توانست خود را با قیمت فوق، وفق دهد و مرغداران و فروشندگان معتقد بودند قیمت اعلام شده، تناسبی با قیمت تمام شده ندارد و قیمت اعلامی جز به زیان آن‌ها نمی‌انجامد.

وی ادامه داد: اما خوشبختانه و رفته رفته، بازار توانست گام به گام و پله به پله خود را از مظنه 14 تا 15 هزار تومانی هر کیلو مرغ، خود را به مرز نرخ اعلامی و اکنون نیز به پایین تر از آن برساند.

ناگفته نماند که هر ساله پس از عید و با افزایش قابل توجه جوجه‌ریزی در ماه‌های بهمن و اسفند با کاهش قیمت مواجه می‌شویم امری که موجب شده است تا در حال حاضر، بازار مرغ، رقابتی و از آنجا که عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کنند؛ قیمت کاهش پیدا کند.

بر اساس این گزارش، علیرغم زیان 2000 تومانی تولیدکنندگان مرغ در هر کیلو، اما به نظر می‌رسد این روند همچون سالیان قبل تا پایان فصل گرما، ادامه داشته باشد.

گزارش از مجتبی قربانی

انتهای پیام/

 
 


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا