اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36457 مورخ:[1398-02-21 10:20:01]
ضعف در بارگیری شکر از مبادی ورودی کشور به مازندران/ توان بازرسی از چندین هزار صنف را نداریم

ضعف در بارگیری شکر از مبادی ورودی کشور به مازندران/ توان بازرسی از چندین هزار صنف را نداریم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه در کشور برای واردات و تولید شکر مشکلی نداریم اما در مورد بارگیری و توزیع با قیمت رسمی مشکل داریم، گفت: چندین هزار بازرسی در سال جاری انجام و پرونده تشکیل شده اما در سطح چندین هزار واحد صنفی انجام بازرسی‌ها دشوار است.

به گزارش مازند اصناف؛ محمد محمدپور عمران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری در پاسخ به این سؤال که چرا در روزهای اخیر شاهد کمبود شکر در استان بودیم و حتی قیمت‌ها در بازار فروش دچار نوسان شده است، اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور، تامین شکر مورد نیاز کشور بر عهده بازرگانی دولتی است.

وی با بیان اینکه حدود 5 الی 6 هزار تن بستگی به فصول مختلف سال مصرف صنعتی شکر در مازندران داریم، افزود: از طریق انجمن صنایع قضایی حواله‌های شکر دریافت و تناسب به صنایع تزریق می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه در حوزه اصناف و خانواده هم هر کدام حدود هزار تن در ماه در استان مصرف داریم، تصریح کرد: در کشور برای واردات و تولید شکر مشکلی نداریم اما در مورد بارگیری و توزیع با قیمت رسمی مشکل داریم.

محمدپورعمران بیان کرد: وقتی حواله‌ای صادر می‌شود باید بارگیری شکر انجام شود که بارگیری شاید یک ماه هم طول بکشد به خاطر همین قیمت‌های حاشیه قیمت اصلی در بازار ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه ما ضعف در بارگیری و انتقال هرچه سریع‌تر شکر به استان را اذعان داریم، افزود: به شرکت بازرگانی دولتی کشور این معضل را مکاتبه کردیم تا مشکلات برطرف شود اما آنها هم مشکلات خاص خودشان را مطرح کردند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران تاکید کرد: در تنظیم بازار استان هم شرکت غله منطقه2 با پیگیری نزدیک که از واحدها دارد به نقد شدن حواله‌ها اقدام کند.

محمدپورعمران با بیان اینکه امروز 500 تن شکر به مازندران وارد شده و فردا جمعه نیز 160 تن دیگر شکر به استان وارد می‌شود، اظهار کرد: یکی از شرکت‌هایی که برای تامین شکر در مازندران اقدام می‌کرد به تعهدات خود عمل نکرد و ما با شرکتی دیگر اقدام به واردات شکر کردیم.

وی عنوان کرد: واردات شکر به مازندران یک کار مستمر همه روزه است اما در بعضی از مواقع کارخانه‌های تولیدی شکر به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به وضعیت نابسامان قیمت فروش شکر در مغازه‌ها، گفت: در حد توان نسبت به بازار فروش شکر و سایر کالاها در استان بازرسی انجام می‌دهیم.

محمدپورعمران بیان کرد: چندین هزار بازرسی در سال جاری از مراکز فروش انجام و پرونده تشکیل شده اما در سطح چندین هزار واحد صنفی انجام بازرسی‌ها دشوار است و ما باید در بحث توزیع و وارد کردن شکر به استان اقدام مناسب داشته باشیم.

وی تصریح کرد: افزایش بازرسی‌ها از واحدهای صنفی استان مستلزم افزایش امکانات و منابع است تا بتوانیم بازرسی‌های بیشتری انجام دهیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندرانگفت: تخصیص ارز 4هزار و 200 تومانی به کالای اصلی در حال تجدیدنظر است و اگر اختصاص این ارز دولتی تغییر کند قطعا شاهد افزایش قیمت شکر و برخی از کالاهای اساسی دیگر خواهیم بود.

به گزارش فارس، همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان و  افزایش مصرف شیرینی‌جات، قیمت شکر در مازندران دوباره روند افزایشی به خود گرفت و کام مردم را تلخ کرد.

پیش از این نیز مسؤولان تجربه کمبود شکر و صف کشیدن مردم در 19 اسفند سال گذشته برای خرید 5کیلو شکر مقابل شرکت غله در ساری را دارند اما در فاصله دو ماه تکرار چنین کمبودهایی و عدم نظارت بر قیمت بازار شکر در استان جای تأمل دارد.

انتهای پیام/» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا