اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36325 مورخ:[1398-01-31 19:17:01]
خسارت جدی سیل به 5000 هکتار از باغ‌های مازندران

خسارت جدی سیل به 5000 هکتار از باغ‌های مازندران

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: براثر سیل اخیر باغ‌های استان در سطح 5 هزار هکتار دچار خسارت جدی شدند.

به گزارش مازند اصناف؛ هادی ایزدی‌امیری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: براثر سیل اخیر باغ‌های مازندران در سطح 5 هزار هکتار دچار خسارت جدی شدند.

وی افزود: سطح کل باغ‌های استان مازندران 150 هزار هکتار است که بارندگی‌های مناسب در روزهای پایانی زمستان سال گذشته و اوایل بهار 98، برای اغلب آنها مفید بوده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: حدود 15 هزار هکتار از باغ‌های حاشیه رودخانه‌های شرق و مرکز مازندران، دچار خسارت نسبی حدود 25 درصدی شده‌اند.

ایزدی‌امیری درباره توصیه‌های فنی در شرایط کنونی برای باغ‌های سیل‌زده مازندران، تصریح کرد: اولویت نخست در باغ‌های میوه در شرایط غرقابی حاضر (ناشی از بارش‌های پی‌درپی و سیل اخیر)، تخلیه رطوبت از منطقه ریشه و طوقه درختان بوده که ضرورت دارد نسبت به انجام شیار بین ردیف‌های درختان به کمک ادوات و ماشین‌آلات سبک از جمله تیلر، اقدام کرده و خاک داخل شیارها، از باغ خارج شود.

وی با تاکید بر اینکه از عملیات خاک‌ورزی با ادوات و ماشین‌آلات سنگین به‌ویژه در شرایط رطوبت اشباع، برای جلوگیری از متراکم شدن خاک ، جدا باید پرهیز شود، خاطرنشان کرد: در باغ‌های احداث شده به شیوه جوی و پشته، کمترین خسارت ماندابی را به شرط اعمال مدیریت‌ شاهد خواهیم بود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: همچنین در شرایط غرقابی و اشباع خاک در باغ‌های بدون سیستم جوی و پشته، هرگونه محلول‌پاشی برگی می‌تواند، ریزش برگ‌ها ، گل‌ها و میوه‌چه‌ها را تشدید کند.

ایزدی‌امیری اضافه کرد: پاک‌سازی تنه و طوقه درختان از گل ولای و شست‌وشوی تنه با محلول‌پاشی ترکیبات مسی از جمله اکسی کلرور مس و یا بردوفیکس ضروری است.

وی یادآور شد: محلول‌پاشی سرشاخه‌های درختان سیاه‌ریشه با ترکیبات قارچ‌کش از جمله تیوفانات متیل به نسبت نیم در هزار و یا کولیس به نسبت نیم در هزار در مورد درختان مرکبات، با توجه به احتمال بروز بیماری بلاست، اقدام به محلول‌پاشی، قبل از باز شدن گل‌ها با ترکیبات مسی از جمله اکسی کلرورمس به نسبت دو در هزار و یا بردوفیکس به نسبت چهار در هزار و نیز به‌منظور بالا بردن مقاومت درختان در برابر پوسیدگی ریشه، محلول‌پاشی با فسفیت پتاسیم به نسبت یک در هزار با چند روز فاصله از محلول‌پاشی قبلی انجام شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: پس از رفع حالت اشباع خاک، تغذیه برگی درختان سیاه‌ریشه، با ترکیبات پلی‌آمین و پتاسیم و روی و بور، برای تامین ترکیبات تغذیه‌ای موردنیاز و کاهش تنش‌های وارده به درختان، ضروری است.

ایزدی اظهار کرد: پس از رفع حالت اشباع خاک، کوددهی ریشه درختان میوه به‌ویژه با هدف تامین ازت و فسفر، پتاسیم به همراه مواد آلی از جمله هیومیک اسید و گوگرد حاوی تیوباسیلوس ضرورت دارد.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد سیستم زهکشی باغ‌ها به‌در ویژه مناطق آسیب‌پذیر حاشیه رودخانه‌ها و با توجه به پیش‌بینی استمرار بارش‌ها و افزایش شدت خسارت به باغ‌ها، لطمه جدی به اقتصاد باغداری استان و به تبع آن و  لطمه جدی به اشتغال فراگیر صنعت باغداری، بسیار حیاتی است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با توجه به تحمل نسبی پایه سیتروملو و ارقام نارنگی انشو، کاشت ارقام و پایه‌های متحمل به رطوبت در مناطق آسیب‌پذیر، توصیه می‌شود و در باغ‌های موجود و در معرض گموز و پوسیدگی طوقه، کاشت پایه‌های کمکی سیتروملو در جوار درختان موجود و انجام پیوند پل شدت آسیب‌ها را کاهش می‌دهد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: اتخاذ تدابیر لازم به‌منظور شبه اجباری کردن بیمه باغ‌ها و منوط کردن ارائه هرگونه خدمات نهاده‌ای، تسهیلاتی و یا فنی به بهره‌برداران، به بیمه باغ‌‌‌ها (تاکید موکد به باغداران مرکبات برای بیمه باغ‌ها از شروع فروردین جاری)، ضروری است.

ایزدی اضافه کرد: درخواست از مسؤولان استانداری و برنامه و بودجه استان برای تامین منابع صندوق بیمه محصولات، از محل ماده ۱۰ و ماده ۱۲ ستاد بحران استان با هدف تسریع در پرداخت غرامت‌ها ، راهگشا خواهد بود.

وی تصریح کرد: به‌دلیل بارندگی‌های مناسب در اغلب مناطق استان به‌ویژه باغ‌های دیم مناطق دامنه و میان‌بند، جبران خسارت وارده سیل، در این باغ‌ها را شاهد خواهیم بود که باتوجه به این مهم تولید 5.3 میلیون تن محصولات باغی 97، امسال نیز  قابل تحقق خواهد بود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: از آنجایی که افت درجه حرارت، در حد زیر صفر نخواهد بود، در اغلب مناطق استان، مشکلی جدی نخواهیم داشت، ولی ابری بودن طولانی‌مدت، احتمال بیماری های قارچی را افزایش می‌دهد که باید بعد از بارش‌ها، محلول‌پاشی ترکیبات فسفیت پتاسیم و یا بردوفیکس و یا کلسیم، مفید خواهد بود.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا