اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36305 مورخ:[1398-01-28 11:45:01]
 توقیف مشاوران املاک غیرمجاز در مازندران
معاون امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران مطرح کرد

توقیف مشاوران املاک غیرمجاز در مازندران

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران به برنامه‌ریزی در زمینه آموزش همگانی مشاوران املاک با موضوع قوانین و مقررات جاری دستگاه‌های متولی اشاره کرد و گفت: بخش زمین، پلمب و توقف مشاوران املاک غیرمجاز و معاملات غیرقانونی نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش مازند اصناف؛ با کمبود آب در جنوب کشور شاهد افزایش مهاجرت به شمال کشور هستیم و این‌ مهاجرت باعث می‌شود زمین‌های شمال به فروش برود و در این زمین‌ها ساخت‌وساز صورت گیرد و به تدریج امکاناتی که برای عده‌ای کم در نظر گرفته شده بود، با افزایش مهاجرت دچار اشکالاتی شود.

این روزها  پدیده خانه دوم و خوش‌نشینی، دیگر واژه‌ای ناآشنا نیست، اما نکته جالب در این زمینه این است که این افراد تنها برای گذران چند روزه تعطیلات اقدام به ساخت ویلا و یا آسمان‌خراش در دل طبیعت مازندران می‌کنند، در حالی‌که نمی‌دانند با این کار تیشه بر ریشه این دیار سبز و بارانی می‌زنند.

در چنین شرایطی کشاورزانی که به‌دلیل نداشتن کار مجبور به فروش زمین شدند یا در شهرها سرگردان شده و باید کارگری کنند و در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن سرایدار این ویلاها شوند.

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران در این‌باره، اظهار کرد: مهاجرت به‌معنای تغییر محل اقامت فرد از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر از جمله شهر به شهر، روستا به حاشیه شهر و یا از استان به استانی دیگر است که عوامل موثر بر آن شامل فقر، نبود امکانات تولیدی، فقدان اشتغال و کسب و کار مناسب، نبود تاسیسات اقتصادی است که منجر می‌شود این پدیده اتفاق بیفتد.

سیدحجت‌الله هادیان افزود: باید دولت‌ها سیاست‌های مدونی را اتخاذ کنند و با آسیب‌شناسی مهاجرت و راه‌حل‌ها کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت این پدیده کنترل شده و فاجعه زیست‌محیطی درپی نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مساله تغییرکاربری غیرمجاز آثار جبران‌ناپذیر پدیده مهاجرت است که باید با آن برخورد شود، اضافه کرد: باید منابع سرزمینی خودمان را مدیریت، ارزیابی و نواحی زیست‌محیطی در معرض خطر را شناسایی و مراقبت کنیم.

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه تغییر کاربری اراضی از دو عامل بزرگ مثل اقتصاد جهانی و اقلیم تاثیر می‌پذیرد، تصریح کرد: تغییرات جمعیتی و سیاست‌های محلی نیز در این زمینه اثرگذار هستند و مهاجرت اساسی‌ترین عامل تغییر کاربری شهرها و روستاها تلقی می‌شود.

هادیان ادامه داد: ناسازگاری در کاربری‌ها، عدم تناسب کاربری با استانداردهای شهرسازی، آشفتگی‌های محیط شهری، عدم ارائه خدمات به جمعیت تازه وارد، شکل‌گیری مناطق حاشیه‌نشین و بافت ناکارآمد، دگرگونی روستاهای حوزه نفوذ و حریم شهر از پیامدهای مهاجرت موجب تغییر کاربری شهرها می‌شود و در کنار آن عوامل دیگری از جمله عوامل و عوارض طبیعی، ارتباطات و حمل و نقل و توسعه راه‌ها، بورس بازی زمین، ضوابط و مقررات نیز نقش دارند.

وی اظهار کرد: مازندران با توجه به برخورداری از مواهب طبیعی و ناحیه مدیترانه‌ای و وجود جنگل، دریا، رودخانه‌ها و آب‌بندان‌ها از دهه‌های گذشته مساله مهاجرت در این استان مطرح بوده به‌طوری‌که براساس آمارهای مرکز آمار ایران، مازندران دو درصد مساحت و 10 درصد جمعیت کشور را دارد.

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران  با تأکید بر اینکه در شرایط فعلی هم  استان از تراکم بالایی در سطح کشور برخوردار است، خاطرنشان کرد: بحث تاب‌آوری سرزمین و عوارض زیست‌محیطی آن نیز مورد نقد و ارزیابی است.

هادیان تصریح کرد: در چنین شرایطی خط مشی‌گذاری یکپارچه در زمینه تقویت امکانات اقتصادی شهرهای کوچک و روستاهای مهاجرفرست، گرفتن سیاست‌های افزایش تراکم ساختمانی و بلندمرتبه‌سازی ضابطه‌مند،گرفتن قوانین و مقررات حفاظتی در زمینه حفظ منابع خاک و آب کشور و تخصیص بهینه منابع متناسب با توزیع جمعیت از جمله مواردی است که باید به‌صورت جدی پیگیری شود.

وی با اشاره به اینکه نباید عرصه‌های کشاورزی و منابع طبیعی بیش از این در فرآیند بورس‌بازی و خریدوفروش بی‌رویه اراضی کشاورزی قرار گیرد،گفت: همچنین باید تدابیر ویژه که به ارکان اقتصادی نظام آسیب می‌رساند گرفته شود.

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: باید تصمیماتی در زمینه کنترل مشاوران املاک مجاز و غیرمجاز به‌ویژه فعال در اراضی حریم شهرها و روستاها و نیز اراضی کشاورزی توسط متولیان امر به‌ویژه سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه صنف گرفته شود.

هادیان به برنامه‌ریزی در زمینه آموزش همگانی مشاوران املاک با موضوع قوانین و مقررات جاری دستگاه‌های متولی اشاره کرد و گفت: بخش زمین، پلمب و توقف مشاوران املاک غیرمجاز و معاملات غیرقانونی نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

 

مرجع: فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا