اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36267 مورخ:[1398-01-19 12:27:01]
 خسارت‌دیدگان سیل چشم انتظار وعده‌ها و تسریع در خدمات‌رسانی/رانش مکرر راه‌ها، مهم‌ترین مشکل در شرق مازندران
آخرین خبرها از عیدانه شوم سین هشتم نوروز در مازندران؛

خسارت‌دیدگان سیل چشم انتظار وعده‌ها و تسریع در خدمات‌رسانی/رانش مکرر راه‌ها، مهم‌ترین مشکل در شرق مازندران

بیش از 20 روز از سیل ویرانگر به مازندران که سین هشتم ناخوانده و شوم نوروز امسال برخی خانوارهای این استان بود؛ می‌گذرد و تلاش‌ها برای بازگشت روال عادی زندگی آسیب دیدگان و بازسازی و مرمت واحدهای مسکونی، تجاری، صنعتی و همچنین اراضی باغی، کشاورزی و مراکز پرورش دام و طیور ادامه دارد و آنچه مهم است تدوام پیگیری‌ها و مساعدت‌ها برای تسریع در خدمات رسانی به خسارت دیدگان است.

به گزارش مازند اصناف؛ بیش از 20 روز از سیل ویرانگر به مازندران که سین هشتم ناخوانده و شوم نوروز امسال برخی خانوارهای این استان بود؛ می‌گذرد و تلاش‌ها برای بازگشت روال عادی زندگی آسیب دیدگان و بازسازی و مرمت واحدهای مسکونی، تجاری، صنعتی و همچنین اراضی باغی، کشاورزی و مراکز پرورش دام و طیور ادامه دارد و آنچه مهم است تدوام پیگیری‌ها و مساعدت‌ها برای تسریع در خدمات رسانی به خسارت دیدگان است.

هر چند پس از خسارت سیل به استان مازندران، سیل نوبت به نوبت استان‌های دیگری از کشور را نیز با بحران و خسارات فراوانی مواجه کرد اما این موضوع نباید خدشه‌ای بر توجه، سرعت و حمایت دولت  به خسارت‌دیدگان استان وارد کند و با تمهیدات لازم و معرفی استان‌های معین، نسبت به آبادانی مناطق آسیب دیده در اسرع وقت، همت و جدیت به خرج نهد.

هر چند حجم سیل اخیر بیش از حد تصور و گمانه‌زنی‌های بسیاری از کارشناسان آن‌هم در زمانی که خشکسالی خود را بر کشور مسلط می‌کرد بود اما بارش‌های اخیر، خبر از عبور از دوره خشکسالی و پا نهادن به عصر جدیدی با نام تَر سالی داد.

گذشته از وقوع ناگهانی سیل در بسیاری از استان‌های کشور و غیر منتظره بودن حجم آب گسیل شده به رودخانه‌ها، شاید اصلی‌ترین عامل خسارات وارده عدم مدیریت صحیح در پارامترهای گوناگونی نظیر حفظ حریم رودخانه‌ها، لایروبی مناسب رودخانه‌ها، جلوگیری از ساخت و سازهای غیر قانونی، مدیریت در مهار آب‌های سطحی، مدیریت در زمان بحران، عدم پیش‌بینی صحیح از خسارات ممکن، ساخت سد در نقاط لازم و ممکن و ده‌ها و شاید صدها عامل دیگر نام برد که اکنون، باید از این غفلت، درس گرفت و ضمن جبران مافات و تسکین آلام مردم، نسبت به تک تک موارد کارشناسی، تحلیل و اقدامات لازم صورت گیرد و فکر نکنیم این پایان کار بود و یک اتفاق، و دست از بررسی و جلوگیری از خسارات بعدی برداریم.

در سیل اخیر خسارات فروانی به مناطق شهری و به ویژه روستایی شهرهای ساری، میاندرود، جویبار، نکا و سیمرغ وارد آمد که بر ان هستیم تا پایان امدادرسانی و ارائه خدمات به زیان دیدگان، به نوبت شهرهای مذکور را مورد رصد قرار دهیم. در این راستا در گام نخست به سراغ شهرستان نکا می‌رویم و شما را از آخرین وضعیت حال حاضر مطلع می‌سازیم:

عبدالجواد توحیدی مقدم فرماندار نکا در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص میزان خسارات وارده به شهرستان نکا در پی وقوع سیل اخیر گفت: سیل اخیر به 450 واحد مسکونی نکا خسارت وارد کرد که از این تعداد، 30 واحد شهری بوده و در 30 واحد روستایی نیز تخریب 100 درصدی داشتیم.

وی افزود: سیل موجب آسیب به 60 مرغداری، 50 واحد صنفی روستایی، 300 واحد دامداری، 100 راس دام سبک، 40 راس دام سنگین، 10 هزار آبزی پروری، 7 هزار هکتار اراضی باغی، 6 هزار و 200 هکتار اراضی زراعی و رانش 500 هکتار از اراضی باغی و زراعی شد.

فرماندار نکا با بیان اینکه سیل مجموعا 182 میلیارد تومان خسارت به این شهرستان وارد کرد؛ تصریح کرد: از این میزان، سیل اخیر 112 میلیارد تومان به تاسیسات زیربنایی، 62 میلیارد تومان به بخش‌های دام و طیور، کشاورزی و باغی، 8 میلیارد تومان به مسکن و 30 میلیارد تومان نیز به راه‌های مواصلاتی شهری و روستایی خسارات وارد کرد.
 
توحیدی مقدم خاطرنشان کرد: سیل موجب رانش در بیش از 70 نقطه به وسعت 10 تا 300 متر شد که موجب شد تا در برخی مناطق، راه‌های جدید دسترسی ایجاد تا شرایط تردد به روال طبیعی برگردد.

وی بیان کرد: در روزهای اولیه، امکاناتی نظیر آب، برق و گاز که قطع شده بود با تلاش شبانه روزی این ادارات وصل شد و به نوبت، سایر خدمات‌رسانی‌ها هم در حال انجام است.

فرماندار نکا مطرح کرد: در حال حاضر مشکلی که داریم بیشتر مربوط به رانش و ریزش راه‌ها است و با توجه به اشباع خاک از آب، بارش باران و در برخی نقاط وجود برف و آب شدن آن، به تکرار شاهد رانش و ریزش راه‌ها، واحدهای مسکونی و اراضی زراعی و باغی هستیم.

این مقام مسئول گفت: در حال حاضر در حال نگه‌داری راه‌ها هستیم و شرایط تقریبا عادی و تحت کنترل است و دستگاه‌ها و ماشین‌آلات راهداری دائما در نقاط استقرار و در حال نگهداری راه‌ها جهت برقراری تردد در این مناطق هستند.

توحیدی مقدم اضافه کرد: امکانات مختلف دستگاه‌های گوناگون در مناطق آسیب دیده مستقر و در حال خدمت رسانی هستند و لایروبی از کانال‌ها در دستور کار و اجرا قرار دارد.

وی در خصوص پرداخت خسارت به زیان دیدگان گفت: در حال حاضر، بنیاد مسکن، نزدیک به 200 پرونده را تکمیل کرد که بخشی از این آمار، تسهیلات کم بهره و بخشی نیز وام بلاعوض دریافت کردند و همچنان در حال انجام است.

فرماندار نکا اعلام کرد: از 500 واحدی که در سیل اخیر، خسارت دیدند، نزدیک به 200 پرونده تشکیل و تکمیل شد و مابقی نیز در حال تکمیل است تا از تسهیلات در نظر گرفته شده، بهره مند شوند.

توحیدی مقدم در خصوص اراضی باغی و کشاورزی آسیب دیده نیز گفت: جهاد کشاورزی در حال بررسی اراضی آسیب دیده و اعلام لیست کارشناسی شده خسارت دیدگان است تا پس از ارسال ابلاغ در خصوص میزان پرداختی خسارات به این واحدها، نسبت به اجرای آن اقدامات لازم صورت گیرد.

به گفته وی، تردد در تمامی محورهای مناطق سیل زده جز یکی، دو روستا به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و شرایط جوی، برقرار است و مشکلی در تردد این مناطق وجود ندارد.

امید است با اعلام ابلاغ جدید هیئت دولت در خصوص میزان و نحوه پرداخت مبالغ خسارات به آسیب دیدگان، زندگی از نو به این مناطق بازگردد و خانه‌های تخریب شده، دوباره ماوای خانوارهای بی خانمان به ویژه در مناطق روستایی باشد.

باشد که دوری ما از شرایط سخت حال حاضر سیل زدگان که هم خانه‌های خود را از دست داده‌اند و هم سرمایه و دام و اراضی کشاورزی‌شان را، ما را از جدیت و درک شرایط سخت فعلی آن‌ها دور نکند و تمام هم و غم خود را برای تسریع در خدمات رسانی و بازگشت آبادانی به آبادی‌های مازندران، مسئولانه و انسان‌دوستانه به کار گیریم...

 

گزارش از مجتبی قربانی

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا