اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36202 مورخ:[1397-12-19 10:28:01]
 گرانی و کسادی، دو مشکل عمده مردم در شب عید

گرانی و کسادی، دو مشکل عمده مردم در شب عید

وضعیت بازار شب عید نه برای خریداران و نه برای فروشندگان وضعیت خوبی نیست.

به گزارش مازند اصناف؛مردمی که می خواهند این شبها خرید مایحتاج خود و خانواده را انجام دهند با گرانی هایی روبرو هستند که دخل و خرج خانواده را به هم ریخته است و از سوی دیگر فروشندگان نیز به دلیل کسادی و اجناسی که حالا دیگر گران شده است دخل و خرج فروشگاه و کسب و کارشان به هم خورده است.

 بر اساس مشهدات مخاطبین افکارنیوز بازار تهران که مرکز خرید و فروش پایتخت است از سال گذشته به مراتب خلوت تر است و کسادی حتی به قلب مرکز خرید تهران رسیده است.

قاسمعلی حسنی، عضو اتحادیه صنف بنکداران مواد غذایی تهران اخیرا درباره وضعیت بازار مواد غذایی نسبت به سال‌های گذشته گفته نوسانات نرخ ارز و از سویی اختصاص ارز 4200 تومانی برای خرید کالاهای اساسی موجب به هم ریختگی بازار و افزایش قیمت‌ها شده است تا جایی که میزان خرید عمده‌ای موادغذایی توسط فروشندگان خرد از بنکداران در بازار نسبت به سال گذشته حدود 30 درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه بازار در پی افزایش قیمت‌ها و نبود نظارت دیگر دچار رکود و سکون شده است، گفت: افزایش قیمت در برخی اقلام سبد مصرفی خانوارها موجب شده اقشار کم‌درآمد در تهیه آن کالاها ناتوان شوند. این مقام مسؤول به عدم کنترل بازار و همچنین اتخاذ برخی سیاست‌های غلط  در تامین و توزیع کالاها اشاره کرد و گفت: چرا باید ارز 4200 تومانی به برخی کالاها اختصاص داده شود اما  همان کالا با نرخ ارز آزاد به دست مصرف‌کننده برسد؛ نمونه آن فروش چای خارجی به قیمت آزاد در بازار است در حالی که این کالا با ارز دولتی خریداری شده است. اگر مسؤولان دولتی با ایجاد اتاق فکر در سیاست‌گذاری‌های خود تجدید نظر و به جای تعیین دستوری نرخ‌ها از تجارب و تخصص تجار و فعالان خبره اقتصادی در تصمیم‌گیری‌های خود استفاده کنند، بی‌تردید شاهد مشکلات این‌چنینی در بازار نخواهیم بود.

این در حالی است که از سوی دیگر مهمترین خرید مردم در شب عید مربوط به پوشاک می شود که به شکل عجیب با رشد قیمت مواجه بوده است.

قیمت‌های پوشاک بر اساس برخی آمار ۶۰ تا ۷۰ درصد افزایش یافته و هنین موضوع باعث شده سبد خانوارها با مشکلات جدی روبرو شود.

به نظر می رسد در این فرصت باقی مانده تا نوروز دولت نیز کار خاصی نتواند انجام دهد اما تنها نکته ای که به نظر می رسد باید در این ده روز پایانی سال مسوولان توجه کنند اینکه نظارت بر فروش اجناس تقویت و با گران فروشی های سودجویان مقابله شود/افکارنیوز

» برچسب ها : , گرانی , بازار , پول , فقر , کسادی , خرید , فروش , گرانی , بازار , پول , فقر , کسادی , خرید , فروشمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا