اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36180 مورخ:[1397-12-16 12:41:01]
 آمادگی مجلس برای تفکیک وزارت صنعت و تشکیل وزارت بازرگانی/مازندران نباید از داشتن منطقه آزاد محروم شود
معاون حقوقی رئیس جمهوری خبر داد

آمادگی مجلس برای تفکیک وزارت صنعت و تشکیل وزارت بازرگانی/مازندران نباید از داشتن منطقه آزاد محروم شود

معاون حقوقی رئیس جمهوری از آمادگی مجلس شورای اسلامی برای تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل وزارت بازرگانی خبر داد.


به گزارش مازند اصناف؛ لعیا جنیدی در جلسه شورای اداری مازندران اظهار کرد: در شرایط فعلی دولت نیز بر مشکلاتی که از لحاظ اقتصادی برای مردم وجود دارد واقف است و تمام تلاش خود را برای کاهش بار این مشکلات از شانه مردم به کار گرفته است.

جنیدی افزود: در کنار تلاش دولت برای کاهش مشکلات اقتصادی مردم، بخش خصوصی و قوای دیگر نیز باید با انسجام و وحدت دولت را یاری کنند.

وی با اشاره به آمادگی مجلس شورای اسلامی برای تفکیک وزارت صمت و تشکیل وزارت بازرگانی این اقدام را گام مهم قوه مققنه برای کمک به دولت و مردم بیان و کرد: فقدان وزارت بازرگانی در حمایت و هدایت بخش خصوصی احساس می شود.

این مسئول یادآور شد: به هر حال دولت در پنج سال گذشته خدمات خوبی به کشور ارائه کرد و از لحاظ اقتصادی نیز کارآمدی خود را نشان داد و بخشی از مشکلات اقتصادی امروز و به هم خوردن تعادل را باید در خروج از برجام و تحریم یک جانبه از سوی آمریکا بدانیم.

معاون رئیس جمهوری اظهار داشت: اقتصاد بیمار ایران باعث شد تا برگشت تحریم آمریکا و خروج از برجام از سوی این کشور تعادل اقتصادی که دولت ایجاد کرده بود ، یکباره دچار مشکل شود،تعادل منطقی مالی به نفع یک کشور و برغم منافع ما و دیگر کشورها رقم بخورد ولی دولت همچنان تلاش می کند تا بار این مشکلات را کاهش دهد.

وی افزود: دولت برای تعادل در حوزه اقتصادی برای خرید مایحتاج عمومی مردم ارز دولتی اختصاص داد، ولی باز هم به دلیل اقتصاد بیمار این کار دولت نیز نتوانست کمک زیادی به تعادل قیمتی در بازار بکند.

جنیدی تحریم یک جانبه آمریکا بر ضد کشورمان را ظالمانه و فاقد مشروعیت قانونی و حقوق بین الملل خواند و گفت: در حال حاضر اکثر کشورهای دنیا به خصوص کشورهای اروپایی و حتی چین با این تحریم ها مخالفند و آن را فاقد مشروعیت بین المللی می دانند.

وی افزود: در شرایطی که تمام کشورها از لحاظ قانون اساسی تابع قوانین داخلی خود هستند، ولی متاسفانه به یکباره یک کشور قوانینی را در پارلمانش به تصویب می رساند که تمام کشورهای دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد.

معاون رئیس جمهوری گفت: برای نخستین بار اکثر کشورهای دنیا و سازمان ملل با این فرایند ایجادی از سوی آمریکا مخالفت کردند و این کار را خلاف دموکراسی می دانند.

جنیدی یادآور شد: ما نیز براساس حقوق بین المللی علیه این اقدام آمریکا طرح دعاوی داشتیم که در مرحله اول نیز به نفع ما حکم صادر شد و فرمان موقت برای لغو نیز به نفع کشورمان صادر شده است.

وی با اشاره به این که بر اساس این اقدامات امروز سازمان ملل، گزارشگر ویژه در مورد اقدامات یکجانبه امریکا تعیین کرده است، اظهار داشت : ما باید از نظر حقوقی تلاش خود را در سطح بین المللی انجام دهیم و در داخل نیز امکانات موجود را حفظ کنیم.

معاون حقوقی رئیس جمهوری با اشاره به مطالبات مردم مازندران برای تصویب منطقه آزاد این مطالبه را با توجه به ظرفیت های این استان محق دانست و بر پیگیری این مطالبه تاکید کرد و گفت: مازندران نباید از داشتن منطقه آزاد محروم شود.

جنیدی افزود : اگر اختلافی برای تشکیل منطقه آزاد در یک منطقه وجود دارد؛ نباید تمام منافع استانی در این بخش نادیده گرفته شود، بلکه باید به گونه ای تعامل شود که مردم ما بتوانند از این مزیت برخوردار شوند.

وی اضافه کرد: ما باید در مرحله اول برای تشکیل یک منطقه آزاد اصلی در یکی از نقاط پیشنهادی به توافق برسیم و برای سایر ظرفیت ها نیز مطالبات خود را پیگیری کنیم.

معاون رییس جمهوری با اشاره به این که از اجرای طرح های مرتبط با پسماند حمایت می کنیم، گفت : باید برای رفع این معضل نیز راهکارهای پیشنهادی از جمله نیروگاه زباله سوز دنبال شود.

وی با بیان این که توریسم باید از یک صنعت هزینه زا به یک منبع درآمد برای مازندران تبدیل شود، ادامه داد: ایجاد عوارضی برای مازندران با این حجم مسافر یک حق است.

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا