اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36105 مورخ:[1397-11-30 11:20:01]
 تعطیلی چاپخانه‌های مازندران یکی پس از دیگری /تقلیل نیمی از کارگران در چاپخانه‌ها
نبود و گرانی کاغذ بلای جان فعالان صنعت چاپ؛

تعطیلی چاپخانه‌های مازندران یکی پس از دیگری /تقلیل نیمی از کارگران در چاپخانه‌ها

نوسانات چند باره قیمت کاغذ از ابتدای سال‌جاری تاکنون موجب شده است تا از یک‌سو تعداد قابل ملاحظه‌ای از فعالان صنعت چاپ، رغبتی برای خرید کاغذ نداشته باشند و از سویی دیگر، مشتریان بازار نیز از ثبت سفارش چاپ منصرف شوند و این اُفت سفارشات چاپی در کنار افزایش هزینه تمام شده قیمت چاپ برای چاچخانه‌داران، موجب شده است تا این صنعت روز به روز، بیشتر و بیشتر در باتلاق رکود فرو رود.

به گزارش مازند اصناف؛ نوسانات قیمت کاغذ در هفته‌های اخیر تعادل بازار کار در حوزه چاپ و نشر را بهم ریخته است و بسیاری از دست‌اندرکاران این حوزه با نوعی رکود در ثبت سفارش و انجام کار روبرو شده‌اند.

چاپخانه‌های استان مازندران نیز به‌دلیل نبود کاغذ و گرانی چند برابری کاغذ‌های موجود در بازار که مقرون به‌صرفه‌گی فعالیت را برای آنان سخت و غیرممکن کرده است؛ یکی پس از دیگری تعطیل می‌شوند و این صنعت با بحران جدی مواجه شده است.

نوسانات چند باره قیمت کاغذ از ابتدای سال‌جاری تاکنون موجب شده است تا از یک‌سو تعداد قابل ملاحظه‌ای از فعالان صنعت چاپ، رغبتی برای خرید کاغذ نداشته باشند و از سویی دیگر، مشتریان بازار نیز از ثبت سفارش چاپ منصرف شوند و این اُفت سفارشات چاپی در کنار افزایش هزینه تمام شده قیمت چاپ برای چاپخانه‌داران، موجب شده است تا این صنعت روز به روز، بیشتر و بیشتر در باتلاق رکود فرو رود.


علی اصغر دریایی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران مازندراندر گفت‌وگو با خبرنگار ما در این خصوص گفت: فعلا کاغذی در کشور توزیع نمی‌شود و چاپخانه‌داران برای انجام اندک سفارشات مشتریان نیز در مضیقه باشند.

وی افزود: ما حتی این مشکل چاپخانه‌داران استان را از تهران نیز پیگیری کردیم تا بتوانیم کاغذ مورد نیاز آنان را تأمین کنیم اما سهمیه‌ای به ما ندادند.

 این مسئول تصریح کرد: چاپخانه‌های استان یکی پس از دیگری در حال تعطیلی هستند و اکثر چاپخانه‌های فعال نیز تعداد کارگران خود را به نصف، تقلیل داده‌اند.

دریایی خاطرنشان کرد: قیمت کاغذ در بازار بالا رفته است و این امر موجب افزایش دستمزد چاپخانه‌داران شده که این امر موجب کاهش سفارشات مشتریان شده است.

وی با بیان اینکه در مازندران 135 چاپخانه وجود دارد که هم‌اکنون حدود 80 چاپخانه فعال هستند؛ ادامه داد: مابقی چاپخانه‌ها یا جمع کرده‌اند و یا نیمه فعال‌اند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران مازندران با بیان اینکه قیمت کاغذ نسبت به سال گذشته، 2.5 برابر افزایش پیدا کرده است؛ بیان کرد: قیمت یک بسته A4 از هشت هزار و 500 تومان در سال گذشته به 25 تا 35 هزار تومان طی سال‌جاری افزایش پیدا کرده است.دریایی بزرگ‌ترین مشکل حال حاضر چاپخانه‌داران استان را نبود و گرانی کاغذ اعلام کرد و افزود: اداره ارشاد باید به‌عنوان دستگاه متولی، پیگیر کار باشد و در خصوص تأمین کاغذ فعالان این صنعت در اسرع وقت اقدام کند تا شاهد ورشکستگی چاپخانه‌داران استان نباشیم.

وی تأکید کرد: در میان سلطان‌ها، فقط سلطان کاغذ نداشتیم که آن هم پیدا شد و اکنون تاجر واردکننده کاغذ که برای واردات کاغذ ارز 4 هزا رو 200 تومانی گرفته بود در زندان است و کاغذ هم در انبارها ضبط شده است و این موجب شده است تا کاغذ در بازار توزیع نشود و این وضع برای چاپخانه‌های کشور و استان پیش آید.

گفتنی است حجم قابل توجهی از کاغذ مورد نیاز کشور از طریق واردات تأمین می‌شود و در همین استا مازندران،  100 درصد کاغذ مورد نیاز چاپخانه‌ها از خارج کشور و از طریق واردات تأمین می‌شود و این نشان می‌دهد که شعارهای چندین  چند ساله مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی، حداقل در این بخش، عملیاتی نشده است و شاید بهتر بگوییم قدم موثری در این راستا برداشته نشده است.

با وجود آنکه هر ساله در ایام پایانی سال، چاپخانه‌های استان به‌دلیل نزدیکی به سال جدید و سفارش سال‌نامه‌های تبلیغی مملو از مشتریان برای ثبت سفارش بودند اما طی سال‌جاری، به‌دلیل گرانی کاغذ و افزایش قیمت تمام شده برای مشتریان، با افت شدید سفارشات، دستگاه‌های چاپ خاموش و از رونق افتاده‌اند.

حال باید دید در این وضعیت اسفناک و چالش جدید صنعت چاپ که درگیر چالش‌های چندین و چند گانه‌ای از سال‌های گذشته نیز بود، دولت چه راهکاری را برای نجات این صنعت در پیش خواهد گرفت و آیا اگر این وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند، این صنعت چقدر دوام خواهد آورد؟!/بلاغ نیوز

 

گزارش از مجتبی قربانی

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا