اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36093 مورخ:[1397-11-29 11:28:01]
 آغاز مبارزه زمستانه مركبات از اول اسفندماه
مدير حفظ نباتات جهاد كشاورزی مازندران خبر داد

آغاز مبارزه زمستانه مركبات از اول اسفندماه

مدير حفظ نباتات جهاد كشاورزی مازندران گفت: زمان مناسب آغاز مبارزه زمستانه در باغات مرکبات از اول اسفند ماه به مدت سه هفته است.

به گزارش مازند اصناف؛ عبدالرحمن زاغی طی گفت‌وگویی با اشاره به لزوم مبارزه زمستانه (پیش بهاره) با آفات و بیماری‌های باغات مرکبات، گفت: زمان مناسب مبارزه زمستانه در باغات مرکبات از اول اسفندماه امسال به مدت سه هفته است.

وی ادامه داد: باغداران  قبل از اقدام به مبارزه با آفات و بیماری‌های رایج باغات برای مشاوره و دریافت نسخه گیاه‌پزشکی با ارائه نمونه به کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک‌های گیاه‌پزشکی مراجعه و سموم را مطابق نسخه از فروشگاه های مجاز و معتبر در قبال اخذ فاکتور خریداری کنند.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه روغن امولسیون شونده به مقدار 12 تا  15 لیتر در یک‌هزار لیتر آب و مبارزه با کنه قرمز بویژه در باغات جوان زیر 10 سال که آلودگی آن به تائید کارشناسان رسید انجام شود، افزود: با استفاده از کنه کش‌ها شامل آپولو، نیسورون و نئورون با دوزهای توصیه شده همراه با روغن امولسیون شونده مورد استفاده قرار گیرد و رعایت تناوب در کنه کش‌های مصرفی برای جلوگیری از بروز مقاومت در کنه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

این مسؤول اظهار کرد: باغداران در صورت مشاهده خسارات ناشی از بیماری بلاست مرکبات، ضمن مشاوره با کارشناسان گیاه‌پزشکی، با استفاده از ترکیبات مسی مانند اکسی کلرور مس به مقدار 2.5 در هزار پس از هرس زمستانه  هنگامی که درجه حرارت هوا بین 15 تا 18 درجه سانتی گراد یعنی اواخر اسفند ماه تا اواخر فروردین برای کنترل و کاهش خسارت بیماری انجام شود.

زاغی تصریح کرد: برای پیشگیری از اثرات سوء احتمالی اختلاط ترکیبات مسی با روغن امولسیون شونده، فاصله حداقل یک هفته ای بین روغن پاشی و کاربرد ترکیبات مسی رعایت شود.

وی بیان کرد: برای حفظ محیط زیست، حمایت از دشمنان طبیعی آفات و حشرات گرده افشان و اثر بخشی بسیار پائین حشره کش‌ها روی فرم زمستان‌گذران آفات، در مبارزه زمستانه استفاده از حشره کش توصیه نمی شود.

زاغی بر توجه به اطلاعات هواشناسی و اطمینان از عدم بارندگی 24 تا 48 ساعت پس از روغن‌پاشی و رعایت اصول و نکات ایمنی، گفت: کارشناسان حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها، مراکز جهاد کشاورزی و کلینیک های گیاه‌پزشکی آماده راهنمایی و پاسخگویی به سوالات باغداران و بهره‌برداران هستند./فارس

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا