اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36055 مورخ:[1397-11-23 13:41:01]
 معاون امور اراضی: جهاد کشاورزی به‌تنهایی نمی‌تواند جلوی تغییر کاربری‌ها را بگیرد
نابودی زمین‌های کشاورزی مازندران به بهانه ویلا و شهرک‌سازی

معاون امور اراضی: جهاد کشاورزی به‌تنهایی نمی‌تواند جلوی تغییر کاربری‌ها را بگیرد

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران گفت: جلوگیری از تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی مازندران با توجه به حجم وسیع، تنها توسط جهاد کشاورزی امکان‌پذیر نیست بلکه همه دستگاه‌های مرتبط از وزارت راه، دستگاه قضایی گرفته تا بنیاد مسکن و سایر جلوی وقایع ناگوار در بخش تغییر کاربری اراضی را باید بگیرند.

به گزارش مازند اصناف؛ متأسفانه زمین‌های کشاورزی فراوانی که بسیار حاصل‌خیز بودند، درحال حاضر تبدیل به شهرک‌های لوکس، ویلاهای گران‌قیمت مرفهان شدند که تعدادشان روز به‌روز بیشتر هم می‌شود.

در حال حاضر برخی از مناطق مازندران، اجاکسر بابلسر و فریدونکنار و ده‌ها هکتار از زمین‌های کشاورزی ازبین رفتند، درحالی‌که کشور بسیار نیازمند تولید، کشاورزی و دامداری است، متأسفانه عده‌ای برای سودهای بسیار ویلاسازی کمر همت برای نابودی کشاورزی و دامداری استان سرسبز مازندران بسته‌اند.

در شرایطی که کشاورزان از پس مخارج زندگی‌شان برنمی‌آیند، بهره‌برداران تنها برای چند روز دلخوشی و عوض کردن حال و هوا اقدام به ساخت برج‌ها و ویلاها در دل جنگل و گوشه و کنار طبیعت مازندران می‌کنند؛ حتی برخی با این شرط که سرایدار این بناها شوند زمین پدری خود با هزار هزاران خاطره را به فروش می‌رسانند.

 

 

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد:  آنچه مسلم است جلوگیری از تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی مازندران باتوجه به هجمه وسیعی تنها توسط جهاد کشاورزی امکان‌پذیر نیست بلکه همه دستگاه‌های مرتبط از وزارت راه، دستگاه قضایی گرفته تا بنیاد مسکن و سایر، جلوی وقایع ناگوار در بخش تغییر کاربری اراضی را بگیرند.

سیدحجت‌الله هادیان با اشاره به اینکه جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز مستلزم صرف هزینه‌های زیاد و دارای هزار پیچیدگی است، افزود: حتی بسیاری افراد از حمایت‌های نامحسوس برخوردار هستند و اقدام به ساخت‌وساز می‌کنند.

 

* اختلافات و دعواها موجب کشف ساخت‌وسازهای غیرمجاز می‌شوند

وی با بیان اینکه در زمینه جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز اراضی زراعی و باغی مازندران سامانه تلفنی 131 راه‌اندازی از سال 94 تاکنون راه‌اندازی شده است، تصریح کرد: روزانه از طریق این سامانه گزارش‌ داریم و همه تماس‌ها تبدیل به نامه اداری می‌شود و به مدیران جهاد کشاورزی همان شهرستان ابلاغ می‌شوند که مدیران موظف هستند اکیپ گشت را در این زمینه فعال کرده و از صحت و سقم این گزارش اطلاع حاصل کنند.

 

 

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: برخی از گزارش‌ها به‌دلیل اختلافات خانوادگی و دعوای دو همسایه بوده که در بسیاری از موارد صحت دارد و اختلافات و دعواها موجب کشف ساخت‌وسازهای غیرمجاز می‌شوند.

هادیان بیان کرد: مدیران شهرستان‌های جهاد کشاورزی موظف هستند براساس قانون به موضوع رسیدگی کنند که با اولویت اجرای ماده 10 قانون شامل اخطار، توقف عملیات و احرای حکم قلع و قمع است.

وی یادآور شد: براساس قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز دستگاه‌های مسؤول در امر ساخت‌وساز، سه سال بعد از لازم‌الاجرا شدن نسبت به تغیین تکلیف این ساخت‌وسازها باید اقدام کنند.

معاون جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: در قانون صراحت دارد تمامی ساخت‌وسازهای غیرمجاز پس از تصویب قانون اصلاحی در تاریخ یکم آبان ماه سال 85 در ماده سه و 10 قانون تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی علاوه بر صدور حکم قلع و قمع جزای نقدی را هم پیش‌بینی کرده است.

هادیان با اعلام اینکه یکی از مسائل در این زمینه کوچک شدن اراضی بوده که در اثر قانون ارث زمین به وراث می‌رسد و در سند و طبیعت تفکیک شده و از بهره‌وری اقتصادی خارج می‌شود، گفت: این موضوع موجب شده افرادی که قصد ساخت ویلا را داشته باشند زمین‌ها را  با قیمت بسیار خوبی از کشاورزان خریداری کرده درواقع افراد بهره‌بردار کشاورزان خرده مالک را ترغیب به فروش زمین کرده و تبدیل به ویلاهای غیرمجاز می‌شود و بدون استعلام از جهاد کشاورزی حتی پروانه ساخت و امکانات زیرساختی دریافت می‌کنند.

 

 

وی افزود: براساس ماده هشت قانون اصلاح حفظ اراضی زراعی باغی در تاریخ یکم آبان ماه سال 85 امتیازاتی که بدون مجوز از کمیسیون تبصره یک ماده یک صادر شده غیرمجاز تلقی می‌شود.

 

* زمین‌هایی که تغییر کاربری نشدند ولی دارای پروانه ساخت هستند

معاون جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: دو نوع مجوز تغییر کاربری زمین و پروانه ساخت روی زمین داریم که ابتدا باید اراضی تغییر کاربری شود سپس پروانه ساخت دریافت شود ولی نکته جالب این است زمین‌های بسیاری داریم که هنوز تغییر کاربری نشده ولی دارای پروانه ساخت و امکانات زیرساختی ازجمله آب و برق و سایر است که همه اینها جز جرایم اعیانی محسوب می‌شوند.

در شرایطی یکی پس از دیگری شاهد قد کشیدن آسمان خراش‌ها در دل جنگل‌ها و شالیزارها و باغ‌های شمال هستیم که شاید برای استراحت چند روزه آنان باشد روستاییان به سرایداران این خانه‌ها تبدیل می‌شوند، زمین‌هایی که خاطره‌های بسیاری از گوشه و کنار آنان دارند ولی درحال حاضر با نگاه به گوشه و کنار هیچ اثری از کودکی‌‌شان نیست.

 

مرجع: فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا