اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36037 مورخ:[1397-11-17 11:41:01]
 طرح دوباره تفکیک تجارت از صنعت‌ومعدن در مجلس/ اندر حکایت ساختار لغزان یک وزارت‌خانه
پس از 6 سال به خانه اول برگشتیم؛

طرح دوباره تفکیک تجارت از صنعت‌ومعدن در مجلس/ اندر حکایت ساختار لغزان یک وزارت‌خانه

در سال 1390 در راستای همسوسازی برنامه‌های صنعتی و بازرگانی، «وزارت صنایع و معادن ایران» با «وزارت بازرگانی ایران» ادغام شد و با ادغام این دو وزارتخانه «وزارت صنعت، معدن و تجارت» تشکیل شد.حال بار دیگر لایحه تفکیک وزارتخانه به مجلس رسیده و طراحان این طرح، درصدد تجزیه دوباره صنعت و تجارت هستند.

به گزارش مازند اصناف؛ در سال 1390 در راستای همسوسازی برنامه‌های صنعتی و بازرگانی، «وزارت صنایع و معادن ایران» با «وزارت بازرگانی ایران» ادغام شد و با ادغام این دو وزارتخانه «وزارت صنعت، معدن و تجارت» تشکیل شد.

حال بار دیگر لایحه تفکیک وزارتخانه به مجلس رسیده و طراحان این طرح، درصدد تجزیه دوباره صنعت و تجارت هستند.

در این میان، با توجه به گذشت 6 سال از فرآیند ادغام، به نظر می‌رسد باید تبعات حاصل از تجزیه صنعت و تجارت کامل بررسی و پیش‌بینی شود تا نتایج آن هزینه‌های گزافی بر اقتصاد کشور تحمیل نکند. 

علی‌اصغر یوسف‌نژاد نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی در این‌باره به خبرنگار ما پاسخ داد: این موضوع اخیرا نیز از سوی رئیس جمهور مطرح شده اما مجلس با انجام این طرح مخالف است.

وی افزود: دولت قبلا یک لایحه به مجلس داده بود تا وزارت جدیدی به نام بازرگانی ایجاد شود تا از صنعت و معدن جدا شود اما پس از طرح، در صحن مجلس رأی نیاورد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت همین‌طور پیگیر این موضوع بود تا اینکه چند روز گذشته این موضوع مجددا از سوی رئیس جمهور مطرح شد؛ خاطرنشان کرد: امروز هم یک عده از نمایندگان به‌دنبال آن بودند که با رسیدن به حد نصاب 15 نفر، مجددا این موضوع را به‌عنوان طرح در مجلس اعلام کنند که باید دید چه زمانی این طرح را تحویل مجلس خواهند داد.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که چه استدلالی پشت جدایی تجارت از صنعت‌ومعدن وجود دارد؛ گفت: برخی معتقدند که اگر تجارت از صنعت و معدن جدا شود ما هم در بازرگانی داخلی و هم در خارجی، موفق‌تر عمل خواهیم کرد.

یوسف‌نژاد ادامه داد: این عده معتقدند از آن‌جا که این بخش در حال حاضر زیر نظر دو وزارت صنعت‌ومعدن و همچنین کشاورزی است در بخش اجرایی، دچار مشکلاتی است که با جدایی آن، بهبود خواهد یافت.

بررسی تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی مجددا بر سر زبان‌ها افتاده که از زمان تفکیک وزارت صنایع و معادن از وزارت اقتصاد در سال 1353 و تشکیل وزارتخانه مستقل (صنایع و معادن) تاکنون، این وزارتخانه بارها شاهد تغییر و تحولات درون وزارتخانه‌ای بوده و با این شرایط می‌توان گفت با گذشت بیش از 40 سال هنوز مسوولان به ساختاری ثابت برای این وزارتخانه دست پیدا نکرده‌اند.

انتهای پیام/

» برچسب ها : , تفکیک , تجارت , صنعت , معدن , یوسف‌نژاد , مجلس , رئیس جمهور , ساختار , تفکیک , تجارت , صنعت , معدن , یوسف‌نژاد , مجلس , رئیس جمهور , ساختارمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا