اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 36014 مورخ:[1397-11-14 19:05:01]
کارگران به دنبال بازگشت قدرت خرید/ تعیین مزد 98 و آغاز یک ماراتن نفس‌گیر
افزایش دستمزد کارگران، شاید وقتی دیگر...

کارگران به دنبال بازگشت قدرت خرید/ تعیین مزد 98 و آغاز یک ماراتن نفس‌گیر

مذاکرات افزایش دستمزد ۹۸ در حالی به زودی آغاز می شود که وزیر کار کاهش شکاف «حداقل دستمزد» تا «هزینه معیشت» طی چند سال را از سیاست های خود اعلام کرده است. اما آنچه کارگران امسال به دنبال آن هستند بازگرداندن قدرت خرید است چرا که هر درصدی که نهایتا به مزد آنها اضافه شود شکاف دستمزد و سبد معیشت را پر نخواهد کرد.

به گزارش مازند اصناف؛ نوسانات نرخ ارز در سال جاری و افزایش قیمتها موجب شد تا بحث حمایت از کارگران درقالب نقدی و غیرنقدی مطرح شود تا بدین ترتیب کارگران حداقل به لحاظ معیشتی دچار مشکلات جدی و اساسی نباشند.

انتظار کارگران بعد از مدتها به پایان رسید و بسته حمایتی میان کارگرانی که حقوق آنها کمتر از سه میلیون تومان است و اقشار آسیب پذیر که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی هستند و کارمندان توزیع شد و قرار است دور دوم توزیع این بسته های حمایتی اجرایی شود؛ با این حال آنها با کوچک شدن سبد معیشتی در ماه های پایانی سال منتظرند ببینند در شورای عالی چه تصمیمی برای میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران و عیدی اتخاذ می شود.

حداکثر عیدی کارگران برای سال 98 با رعایت قانون مصوب مجلس شورای اسلامی بیشتر از 3 میلیون و 337هزار تومان نخواهد بود.
براساس اصلاحیه قانون تامین اجتماعی مصوب ششم اسفند 1370 به تصویب مجلس شورای اسلامی، حداقل عیدی که بابت سال جدید به کارگران در پایان هر سال پرداخت می کنند معادل 60 روز آخرین مزد و حداکثر آن معادل 90 روز آخرین مزد دریافتی کارگران است.مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده در فوق تجاوز کند.

همچنین در تبصره 2 اصلاحیه قانون پرداخت حقوق و دستمزد کارگران آمده است: کارگاه هایی که مطابق رویه جاری کارگاه بیش از مبالغ فوق پرداخت کنند، عرف کارگاه معتبر خواهد بود.
با توجه به اینکه حداقل حقوق کارگران برای امسال در شورای عالی کار معادل یک میلیون و 111 هزار تومان تعیین شد، بنابراین حداقل عیدی کارگران برای سال 98 که باید از سوی کارفرمایان در پایان سال جاری پرداخت شود 2 میلیون و 222 هزار تومان و حداکثر عیدی کارگران که نباید از معادل 90 روز آخرین مزد دریافتی کارگران بیشتر باشد نیز سه میلیون و337 هزار تومان خواهد بود.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی درباره میزان عیدی و افزایش حقوق کارگران برای سال آینده گفت: افزایش حقوق و میزان عیدی کارگران براساس قانون تعیین شده است؛ بنابراین هر نوع تغییر در این زمینه نیازمند اصلاح قوانین است.

فتح الله بیات افزود: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و فشارهای اقتصادی وارد شده به کارگران، سبد معیشت آنها هر روز کوچکتر می شود بنابراین باید افزایش حقوق و عیدی کارگران سریعتر انجام شود اما برای تحقق این امر لازم است قوانین را اصلاح کنیم.

وی ادامه داد: طبق ماده 41 قانون کار باید افزایش حقوق و دستمزد کارگران برمبنای رشد نرخ تورم و پوشش هزینه های معیشتی کارگران انجام شود اما در شورای عالی کار به این قانون نیز بی توجهی می شود و باوجود اینکه همه ما به خوبی از نامناسب بودن شرایط معیشتی کارگران باخبریم اما تاکنون این امر محقق نشده است.

بیات خاطرنشان ساخت: با توجه به این شرایط اگر دستمزد کارگران افزایش نیابد و قدرت خرید کارگران بالاتر نرود بدون شک آثار آن بر رکود بازار قابل مشاهده خواهد بود.

یک کارفرما نیز براین باور است که باید میزان دستمزد و عیدی کارگران افزایش یابد زیرا با این اعداد و ارقام کارگران نمی توانند از پس هزینه های زندگی بربیایند.

محمدرضا بهرامی اظهارداشت: به عنوان یک کارفرما باید بگویم «شرمنده هستیم» زیرا نمی توانیم در شرایط سخت اقتصادی از کارگران حمایت کنیم.

وی تاکید کرد: با توجه به نوسانات ارزی و افزایش قیمت مواد اولیه و مشکلاتی که در تامین آنها برای واحد تولیدی وجود دارد به ناچار هزینه های تولید افزایش یافته و کارفرمایان نمی توانند از پس مخارج تولید بربیایند به همین دلیل لازم است دولت برای افزایش دستمزد و عیدی کارگران با کارفرمایان همراهی بیشتری کند.

اما نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار بر این باور است که باید برای جلوگیری از کوچک شدن سبد خانوار کارگران از آنها حمایت های غیرنقدی به عمل بیاید.

«اصغر آهنی ها» اعلام کرده بود که امکان افزایش نقدی حقوق و دستمزد کارگران وجود ندارد و تلاش می کنیم قدرت خرید این قشر در قالب حمایت های غیرنقدی دولت تقویت شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا موافق با افزایش عیدی و دستمزد کارگران هستید یا خیر؟ تصریح کرد، با توجه به شرایط اقتصادی کشور و مشکلاتی که برای واحدهای تولیدی و صنعتی به وجود آمده است نمی توان انتظار افزایش نقدی دستمزد را داشت.

آهنی ها یادآورشد: سه مدل حمایت غیرنقدی از کارگران درحال مطالعه و بررسی است که پس از تکمیل آنها را به دولت ارائه خواهیم کرد زیرا در شرایط موجود اگر حمایت غیرنقدی از کارگران به عمل آید فشار کمتری به کارفرمایان وارد خواهد شد.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار درباره افزایش عیدی نیز گفت: طبق قانون میزان عیدی کارگران 2 تا 3 برابر حداقل حقوقی است که دریافت می کنند و امکان تغییر آن وجود ندارد.

وی تاکید کرد: هر چند کارفرمایان و فعالان اقتصادی از نظر منابع مالی تحت فشارند اما با این حال میزان عیدی ای که پرداخت می کنند به مراتب بیشتر از مقداری است که دولت به کارمندان پرداخت می کند.

مرجع: بلاغ


انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا