اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35859 مورخ:[1397-10-19 11:09:01]
واریز سود سهام عدالت روستاییان و عشایر از امروز/ جاماندگان هم سهام عدالت می‌گیرند
آخرین جزئیات از وضعیت پرداختی سهام عدالت

واریز سود سهام عدالت روستاییان و عشایر از امروز/ جاماندگان هم سهام عدالت می‌گیرند

پرداخت سود سهام عدالت مشمولان روستائیان و عشایری که شماره شبای بانکی آنها متعلق به بانک های ملی، کشاورزی، پست بانک و سپه است، از امروز آغاز شده و سود سهام عدالت این دسته از مشمولان نیز به تدریج و با دریافت سود سال مالی عملکرد سال 96 شرکت‌های سرمایه پذیر پرداخت خواهد شد و در مجموع جمعیت مربوط به روستائیان و عشایر مشمولان سهام عدالت حدود 13 میلیون نفر است.

به گزارش مازند اصناف؛ سهام عدالت در یک دهه اخیر به عنوان یکی از راهکارهای اقتصادی دولت ها در راستای کاهش فاصله طبقاتی و افزایش سطح زندگی طبقه متوسط و پایین در دستور کار بوده است.
سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت نوعی یارانه است که طبق نظر دولت نهم، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود. دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده است. بنا بر طرح «سهام عدالت»، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود.

سهام عدالت در میان طرح‌های اقتصادی دولتی در جهت بهبود رفاه و حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه و فقرا در اجرایی ایران شده، اهمیت بسیاری یافته و به دفعات حمایت‌های بسیاری از این طرح صورت گرفته است.

با موافقت وزیر امور اقتصادی و دارایی و بنا به درخواست سازمان خصوصی سازی، امكان ثبت شماره شبای مشمولان سهام عدالت در سامانه سهم عدالت از روی یازدهم دی ماه فراهم آمده است.

بر این اساس كلیه مشمولانی كه تا كنون موفق به ثبت شماره شبای بانكی خود در سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir نشده اند، می توانند نسبت به ورود و ثبت شماره شبای معتبر بانكی خود در این سامانه اقدام کنند.

پس از راستی آزمایی شماره شبای بانكی ثبت شده این دسته از مشمولان، سود عملكرد سال 1395 و در مرحله بعد سود عملكرد سال 1396 این دسته از مشمولان توسط سازمان خصوصی سازی به صورت یکجا به حساب آنان واریز خواهد شد.

از آنجا که امکان ثبت شماره شبای بانکی مشمولان در سامانه سهام عدالت به صورت محدود فراهم آمده است، بنابراین توصیه می شود مشمولان از فرصت بوجود آمده برای ثبت شبای بانکی خود در این سامانه جهت دریافت سود استفاده کنند.

پرداخت سود سهام عدالت مشمولان روستائیان و عشایری که شماره شبای بانکی آنها متعلق به بانک های ملی، کشاورزی، پست بانک و سپه است، از امروز چهارشنبه(19 دیماه) آغاز می‌شود.

در گام نخست از توزیع سود سهام عدالت مشمولان روستائیان و عشایری که با چهار بانک اشاره شده به تدریج آغاز می شود بالغ بر 7.5 میلیون نفر از مشمولان این گروه سودی بالغ بر 650 میلیارد تومان پرداخت می‌شود.

سود سهام عدالت این دسته از مشمولان نیز به تدریج و با دریافت سود سال مالی عملکرد سال 96 شرکتهای سرمایه پذیر پرداخت خواهد شد.

در مجموع جمعیت مربوط به روستائیان و عشایر مشمولان سهام عدالت حدود 13 میلیون نفر است که در مجموع سودی بالغ بر 1100 میلیارد تومان میان آنها تا پایان دیماه توزیع خواهد شد.

جاماندگان شماره حساب شبای خود را اعلام کنند
رئیس هیات مدیره تعاونی‌های سهام عدالت در مازندران گفت: جاماندگان سهام عدالت که شماره حساب شبای خود را اعلام نکردند لازم است هرچه سریع‌تر به سامانه مراجعه کرده و نسبت به اعلام شماره حساب شبای خود اقدام کنند.

عسکر توکلی اظهار کرد: براساس جدول واریز سود شرکت‌های سرمایه پذیر به حساب خزانه و اولویت بندی سود سهام عدالت روستاییان از هفته جاری به حساب‌شان واریز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه واریز سود به صورت مرحله‌ای و به مرور زمان است، افزود: پس از مددجویان کمیته امداد و بهزیستی که سود سهام عدالت به حساب‌شان واریز شد در این مرحله نوبت پرداخت سود به روستاییان است.

رئیس هیات مدیره تعاونی‌های سهام عدالت مازندران اضافه کرد: پس از این روستاییان، سود سهام عدالت برای کارگران فصلی ساختمانی، بازنشستگان و کارکنان دولت خواهد بود که تا پایان سال به حساب‌شان واریز خواهد شد.

توکلی یادآور شد: باتوجه به اینکه پرداخت سود ازسوی شرکت‌های سرمایه‌پذیر باید واریز شود به مروز زمان و براساس اولویت بین سهام‌داران توزیع خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سامانه سهام عدالت باز است، گفت: جاماندگان سهام عدالت که شماره حساب شبای خود را اعلام نکردند لازم است هرچه سریع‌تر به سامانه مراجعه کرده و نسبت به اعلام شماره حساب شبای خود اقدام کنند.

براساس آخرین اظهارات مسئولان سازمان خصوصی‌ سازی فعلا ثبت نام جدید از مشمولان سهام عدالت انجام نمی شود و ثبت نام جدید برای سهام عدالت نیازمند تصویب قانون جدید است.

هر چند دلایل بسیار گستره ای می توان برای عدم ثبت نام و توزیع سهام عدالت میان افراد غیرمشمول برشمرد، اما فعلا مجوز قانونی برای ثبت نام جدید از این افراد وجود ندارد تا بتوان بر اساس آن به این دسته از افراد نیز سهام عدالت تخصیص داد.

طرح سهام عدالت به موجب اجازه قانونی آغاز و انجام شده است و بنابراین ثبت نام جدید از افراد برای توزیع سهام عدالت میان آنها، نیازمند تصویب قانون جدید است.

انتهای پیام/


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا