اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35843 مورخ:[1397-10-16 12:37:01]
آغاز خرید تضمینی پرتقال از ابتدای بهمن در مازندران/ پرتقال دولتی گران‌تر از قیمت بازار!
مازندران 25 هزار تن از پرتقال شب عید را تأمین می‌کند؛

آغاز خرید تضمینی پرتقال از ابتدای بهمن در مازندران/ پرتقال دولتی گران‌تر از قیمت بازار!

خرید تضمینی پرتقال در مازندران در حالی از ابتدای بهمن‌ماه با قیمت پیشنهادی 3100 تومان آغاز خواهد شد که هم اکنون این قیمت، بالاتر از فی فعلی بازار آزاد است!

به گزارش مازند اصناف؛ حسین شیرزاد طی گفت‌وگویی پیرامون تأمین سیب و پرتقال مورد نیاز طرح تنظیم بازار میوه ایام پایانی سال 1397 و نوروز 1398 و فرآیندهای عملیاتی آن گفت: با دریافت ابلاغیه بیست آذرماه سال جاری وزیر جهادکشاورزی مبنی بر واگذاری مأموریت تنظیم بازار سیب و پرتقال مورد نیاز طرح تنظیم بازار میوه شب عید به این سازمان، مداخله سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران بعنوان متولی تنظیم بازار میوه شب عید جهت خرید، ذخیره‌سازی و توزیع برای طرح در کارگروه تنظیم بازار دولت در دستور کارگروه قرار گرفت.


وی خاطرنشان کرد:  با برگزاری اولین جلسه کمیته راهبردی کشوری طرح مذکور در تاریخ بیست و چهارم آذرماه، همراه با عملیات رصد بازار میوه از منظر دستگاه‌های عضو کمیته راهبردی و در نهایت تأیید دستورالعمل اجرایی طرح، پیش بینی اولیه تأمین حدود 30 هزار تن سیب درختی و 30 هزار تن پرتقال تامسون شمال و 10 هزار تن پرتقال والمدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی  تشکیل کمیته راهبردی استانی به ریاست رؤسای سازمان جهاد کشاورزی استانها و تعیین میزان سیب و پرتقال مورد نیاز استانها، به پایان رسیده و حتی به منظور رعایت توازن و برخورداری از امکانات، تمامی شهرستانهای تولید کننده پرتقال استان مازندران در تهیه و تأمین پرتقال مورد نیاز طرح تنظیم بازار میوه نوروز 98 حضور دارند، به نحوی که با برگزاری جلسه و کسب نظر کمیته مدیریت مرکبات استان مازندران مستقر در استانداری، جدول برش شهرستانی ذیل تهیه و جهت تأمین پرتقال به استان‌ها و اتحادیه سراسری باغداران کشور ابلاغ شده است.


مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی  متذکر شد: با برگزاری دومین جلسه کمیته راهبردی ملی تعیین قیمت پرتقال تامسون شمال با مشخصات مندرج در دستورالعمل تدوین شده در سبدهای 6-8 کیلوگرمی دو ردیفه، به مبلغ هرکیلو 31000 ریال مصوب شد.

یک منبع آگاه در خصوص جزییات اجرای این طرح و زمان آغاز خرید تضمینی پرتقال در مازندران به خبرنگار ما گفت: به جهت اینکه این طرح اخیرا در تهران تصمیم‌گیری شده است، مراحل اجرایی آن در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در حال تنظیم قراردادهای اولیه برای اجرای طرح هستیم؛ عنوان کرد: بنا بر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، استان مازندران حدود 25 هزار تن پرتقال برای ذخیره‌سازی سایر استان‌ها، تأمین خواهد کرد.

این مقام مسئول در خصوص قیمت خرید تضمینی پرتقال در مازندران اعلام کرد: قیمت 3 هزار و 100 تومانی اعلام شده، حداکثر قیمت قرارداد می‌باشد که کمیته راهبردی استان در حال تعیین قیمت خرید در استان است تا پس از پایان مراحل اولیه و تصویب قیمت نهایی، این طرح در استان آغاز شود.

این منبع اگاه در خصوص زمان احتمالی آغاز این طرح در استان پاسخ داد: بنا بر برنامه‌ریزی‌های انجام شده، بنا است خرید تضمینی پرتقال در مازندران از ابتدای بهمن‌ماه سال‌جاری آغاز و تا پایان همین ماه ادامه داشته باشد.

گفتنی است سازمان تعاونی روستایی مازندران مجری اجرای خرید تضمینی مرکبات در استان خواهد بود.

اما نکته قابل تأمل در این ماجرا آن است که قیمت پیشنهادی خرید تضمینی پرتقال تامسون در حالی 3 هزار و 100 تومان تعیین شده است که در حال حاضر قیمت آن در بازار استان کمتر از این میزان بوده و بر اساس آخرین اطلاعات کسب شده، قیمت عرضه پرتقال تامسون در میادین میوه مازندران، کمتر از دو هزار تومان و در بازار کمتر از 3 هزار تومان است.

بر این اساس، قیمت پرتقال‌های دولتی گران‌تر از قیمت بازار آزاد خواهد بود که باید دید چه سیاست و باوری، پشت این تصمیم بوده است؟

شایان ذکر است  استان مازندران با 2.5 میلیون تن تولید سالانه مرکبات، رتبه نخست تولید در کشور و هفتم دنیا را به خود اختصاص داده است و تقریبا نیمی از مرکبات مورد نیاز کشور را باغداران مازندرانی تولید می‌کنند.

مرجع:بلاغ نیوز

انتهای پیام/

» برچسب ها : , خرید , تضمینی , پرتقال , مازندران , قیمت , زمان , خرید , تضمینی , پرتقال , مازندران , قیمت , زمانمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا