اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35834 مورخ:[1397-10-15 13:07:01]
صادرات 340 میلیون دلاری کالا از مازندران/برنج مازندران به کانادا صادر شد
طی سال‌جاری انجام شد؛

صادرات 340 میلیون دلاری کالا از مازندران/برنج مازندران به کانادا صادر شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: میزان صادرات استان از 300 میلیون دلار به 340 میلیون دلار رشد یافته که این آمار، حاکی از رشد بیش از 13 درصدی صادرات استان طی سال‌جاری است.

به گزارش مازند اصناف؛ محمد محمدپور عمران طی گفت‌وگویی با اشاره به رشد 13.5 درصدی میزان صادرات در طی 9 ماه سال‌جاری در مازندران، اظهار کرد: میزان صادرات استان از 300 میلیون دلار به 340 میلیون دلار رشد یافته که این آمار ثبت شده در گمرکات استان است و این درحالی‌است که احتمال دارد 100 میلیون دلار در عرصه مرکبات، کیوی و آبزیان ثبت نشده در آمار گمرکات استان داشته باشیم.
 
وی ادامه داد: طبق برنامه پیش بینی می‌شود، میزان صادرات استان در سال آینده باید 20 درصد رشد یابد و از اکنون باید پروژه‌ها را برای رسیدن به این هدف طراحی کنیم.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه میزان صادرات استان می‌تواند سه برابر رشد داشته باشد، خاطرنشان کرد: میزان صادرات مرکبات استان طی سال‌جاری یک‌هزار و 100 درصد رشد داشته است.

محمد پور افزود: هم چنین صادرات کاغذ 42 درصد، محصولات معدنی 82 درصد، مواد پلاستکی 137، سیمان 30 درصد، در نوشیدنی‌ها و بستنی 33 درصد رشد داشته است.
 
وی بیان کرد: خانه صنعت، معدن و تجارت، تشکل‌ها و اتحادیه صادر کنندگان باید پروژه‌های خود را تعریف و موانع را شناسایی کنند تا بتوانیم پروژه محور، کالا محور و بازار محور در صادرات پیش رویم و برای این منظور برنامه ریزی داشته باشیم تا به رشد صادراتی مدنظر دست یابیم.
 
ارز آوری هدف اصلی صادرات نیست
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران خواهان تثبیت و منطقی شدن قیمت ارز شد و گفت: قیمت ارز نیز باید منطقی باشد و عدم تثبیت به آن معنا است که به واردات یارانه پرداخت کرده‌ایم و این امر به ضرر صادرات و اشتغال و تولیدات داخلی خواهد بود.
 
محمدپور عنوان کرد: آوردن ارز هدف اصلی صادرات نیست و هدف اول صادرات، اشتغال است تا ما بتوانیم در سطح جهانی اشتغال حداکثری داشته باشیم.
 
وی امضای قرارداد اوراسیا را فرصت طلایی برشمرد و متذکر شد: بیش از 500 کد تعرفه‌ای برای ایران و 200 کد تعرفه‌ای برای کشورهای اوراسیا با امضای این قرارداد در نظر گرفته می‌شود که به امضای همه سران رسیده است و آیین نامه و جزییات آن تا پایان سال نهایی خواهد شد تا از فرصت طلایی کشورهای همسایه برای صادرات بهره گیریم و با کاهش تعرفه‌ها فضای جدیدی را ایجاد کنیم.

 صادرات برنج مازندران به کانادا صورت گرفت/62 قلم کالا از استان صادر شد
گفتنی است در این خصوص عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران نیز طی گفت‌وگویی اظهار کرد: امسال 15 درصد ظرفیت برنامه ششم برای صادرات استان در نظر گرفته شده است و اکنون از برنامه صادرات عقب نیستیم.
 
وی افزود: در سال جاری میزان صادرات استان نسبت به مدت 9 ماه سال قبل 13 درصد رشد یافته است و در سال قبل 420 هزار تن کالا از مازندران صادر شده است که 300 میلیون دلار مربوط به 9 ماه سال قبل بود ولی امسال در 9 ماهه 340 هزار تن کالا صادر شده است.
 
مهاجر تاکید کرد: با کمک جهاد کشاورزی  و این نشان می‌دهد که می توان با همدلی بخش‌های مختلف به اهداف صادراتی رسید.
 
رئیس اتاق بازرگانی مازندران با عنوان اینکه در حوزه طیور و آبزیان ظرفیت‌های بالایی دارد؛ خواستار بهره گیری از ظرفیت‌ها و تعامل بخش‌های مختلف شد و سال قبل 32 قلم کالا از استان صادر شد و این میزان امسال به 62 قلم افزایش یافته است.

گفتنی است ظرفیت صادرات استان مازندران در برنامه ششم توسعه سه میلیارد دلار هدف‌گذاری شده است.

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا