اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35807 مورخ:[1397-10-11 14:32:01]
نافرجامی اعتبار 187 میلیاردی زباله در مازندران/اقدامات بی‌نتیجه و جزیره‌ای مدیران در حوزه پسماند/ دستگاه‌ها اختلافات را کنار بگذارند
گزارش تفصیلی از جلسه کارگروه استانی پسماند مازندران؛

نافرجامی اعتبار 187 میلیاردی زباله در مازندران/اقدامات بی‌نتیجه و جزیره‌ای مدیران در حوزه پسماند/ دستگاه‌ها اختلافات را کنار بگذارند

مدیر تیم اعزامی بازرسی کل کشور به مازندران با بیان اینکه در جلسات کارگروه پسماند استان خیلی‌ از مدیران به جلسات نمی آیند، گفت: از سال 90 تاکنون حدود 187 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است اما ای کاش بجای صرف این اعتبار در 8 سایت، در سه نقطه شرق، مرکز و غرب هزینه می‌شد و تاکنون به بهره‌برداری می‌رسید.نبود این سازمان یک معضل جدی و اساسی در استان است که موجب شده است در استان جزیره‌ای عمل شود و اعتبارات به نحو شایسته استفاده نشود و وضع همینی شود که داریم می‌بینیم.

به گزارش مازند اصناف؛ سومین جلسه کارگروه راهبردی مدیریت پسماند استان مازندران در محل فرمانداری ویژه آمل و با حضور رازجویان سرپرست معاونت عمرانی استاندار مازندران، محمدی‌تاکامی مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مازندران، شهردار، فرماندار و دادستان آمل، شهردار نوشهر و تنکابن، حضور ویژه نمایندگان سازمان بازرسی کشور و سایر اعضای این کارگروه به دبیری حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران برگزار شد.

نوسانات ارزی ما را در خرید دستگاه ترنر زمین‌گیر کرده است
محمد زرودی در این جلسه با بیان اینکه از محل اعتبارات سال‌های 95 و 96 رقمی حدود 13 میلیارد تومان به شهرستان تنکابن اختصاص یافت؛ گفت: از این میزان، از محل اعتبارات سال 95، دو میلیارد تومان نقدی و 3 میلیارد نیز اسناد خزانه‌ اسلامی بود و در سال 96 نیز حدود 8 میلیارد تومان به‌صورت اسناد خزانه به این شهرستان اختصاص یافت.

وی افزود: ما دو پروژه را در دست اجرا داریم که یکی کارخانه کمپوست و دیگری هم کارخانه تسویه شیرابه است که با حمایت و همراهی مسئولان توانستیم فاز یک کارخانه کمپوست که خط پردازش است، ظرف مدت 10 ماه به بهره‌برداری برسانیم، اما مشکلی که در بحث راه‌اندازی این کارخانه با آن مواجه هستیم بحث خرید دستگاه وینگوترنر است.

شهردار تنکابن خاطرنشان کرد: ثبت سفارش این دستگاه انجام شده است ولی با توجه به تحریم‌های انجام گرفته، دو مشکل در پیش روی ما قرار گرفت که یکی بحث ترانسفر این دستگاه و دیگری ما به التفاوت خرید این دستگاه است که به‌دلیل نوسانات ارزی حادث شده است.

زرودی بیان کرد: قراردادی که پیمانکار این پروژه با شهرداری بسته بود بر اساس یورو 4 هزار و 600 تومانی بود که این رقم به بیش از 11 هزار تومان در حین تکمیل پروژه رسید که بنا است با پیگیری سازمان برنامه و بودجه این ما به التفاوت پرداخت شود تا این اعتبار جذب و خرید دستگاه انجام گیرد.

وی در خصوص تسویه شیرابه عنوان کرد: خوب در ابتدای سال 96 یک مرحله مناقصه انجام شد که پس از مدتی ابطال شد و یک شیوه جدید در دستور کار قرار گرفت و با توجه به اینکه در خصوص شیرابه نمونه موفقی در کشور نداریم اما با دعوت از 15 شرکت فعال در این حوزه با یکی از این شرکت‌ها به توافق رسیده‌ایم.

انباشت 42 متری زباله در محل دپو تنکابن
شهردار تنکابن ادامه داد: بر اساس گمانه‌زنی‌هایی که داشتیم حدود 35 تا 42 متر ما انباشت زباله در سایت تنکابن داریم که زیر این کوه زباله تا عمق بیش از دو متر ما استخری از شیرابه داریم که بحث استخراج این شیرابه‌ها از زیر زباله‌ها موضوع مهمی است که هم با صدمات این موضوع و نفوذ به لایه‌های زیرین را خواهیم داشت و هم بحث بیرون زدگی شیرابه در نقاط گوناگون را داریم.

زرودی عنوان کرد: ما با یک شرکت کانادایی وارد مذاکره شدیم تا بحث جداسازی تفاله از آب را پیگیری کنیم، نمونه آزمایشگاهی این کار انجام شده است و در مراحل پیگیری و انجام زیرساخت‌ها برای این پروژه هستیم.

عمارت آمل محل دفن زباله 7 شهرستان/ ورودی روزانه 450 تن زباله به آمل
در ادامه این جلسه امیر سلیمانی به شرح آخرین وضعیت سایت زباله عمارت آمل پرداخت و اظهار کرد: ورودی زباله در محل عمارت که محل دفن زباله 7 شهر و 72 روستای تابعه آمل و سایر شهرهای مجاور است؛ روزانه بین 410 تا 450 تن است.

وی با بیان اینکه شهرداری آمل امروز مدیریت زباله 5 شهر را به تنهایی دارد به دوش می‌کشد؛ تصریح کرد: عرصه فعلی سایت عمارت آمل که از سال 1360 در حال تخلیه زباله در این نقطه هستیم، پر شده است و ما به هیچ وجه اجازه افزایش عرصه را نداریم؛ چرا که این محل، نقطه عبور جاده جدید چهاربانده هراز و بخشی از محل احداث سد هراز که با شرایط موجود، موجب توقف دو پروژه ملی در این نقطه شده است.

آخرین وضعیت عرصه پاساکش آمل
شهردار آمل مطرح کرد: ما الآن 8 سال است که به‌دنبال عرصه مناسب جدیدی برای تخلیه زباله هستیم اما هر کجا که دست گذاشتیم با مشکلی برخوردیم که معارض‌های گوناگونی داشت و در نهایت تنها گزینه‌ای که برای این موضوع به آن رسیدیم عرصه پاساکش با وسعت 375 هکتار بود که با تلاش‌های استاندار سابق و مسئولان استانی توانستیم پیش نویس قراردارد این عرصه را با وسعت 34.5 هکتار با اوقاف ببندیم که برای ورود به این عرصه مجبور بودیم یک ملکی را با قیمت 750 میلیون تومان بخریم و سپس بدنبال آن بودیم که این عرصه را با قیمت 15 میلیارد تومان از اوقاف بخریم تا بتوانیم در آن کار کنیم.

با شرایط موجود بحث احداث کارخانه زباله سوز در آمل منتفی است
سلیمانی اضافه کرد: در بحث کارخانه زباله سوز نیز با توجه به تحریم‌ها و نوسانات ارزی موجب شد تا 9 شرکتی که در مرحله اول فراخوان حاضر به همکاری بودند به 3 شرکت تقلیل یافت که آن‌ها هم از ما 3 ماه فرصت خواستند برای تثبیت قیمت‌ها تا بررسی‌های لازم را داشته باشند و به نظر بنده اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم بحث نیروگاه زباله سوز، منتفی است و پیشنهاد می‌کنیم با توجه به شرایط موجود ما یک مدیریت تلفیقی پسماند که یک مدیریت واقع بینانه است را در پیش بگیریم.

وی متذکر شد: در قصه قرارداد شهرداری با اوقاف نیز، در حالیکه جاده دسترسی زده شده است و دستگاه‌های مکانیکی در محل مستقر شده‌اند اما با نگاه تیم بازرسی کشور فعلا پروژه متوقف شده است و تقاضا داریم این تیم، اگر مشکلی در تفاهم نامه وجود دارد، با سرعت در تصمیم‌گیری ما را در ادامه این روند یاری کنند.

از ابتدای سال 98 دیگر پذیرای زباله شهرهای مجاور نیستیم
شهردار آمل تصریح کرد: در عرصه عمارت آمل دیگر از ابتدای سال 98 ما دیگر پذیرای زباله شهرهای دیگر نیستیم و به مدیران شهری، شهرهای همجوار هم اعلام کرده‌ایم.

تولید روزانه 3000 تن زباله در مازندران
در ادامه جلسه محمدی تاکامی به ارائه گزارش جامعی از اقدامات اداره متبوعش در خصوص ساماندهی مراکز پسماند در نقاط گوناگون استان پرداخت و گفت: ما در استان مازندران روزانه حدود 3 هزار و 200 تن زباله تولید می‌کنیم که از این میزان، یک‌هزار و 700 تن مربوط به شهرها و مابقی آن نیز زباله‌های روستایی است.

وی افزود: 28 مرکز دفن زباله در استان مازندران وجود دارد که در داخل این 28 مرکز، 9 ناحیه مشخص شده است که بنا است با ساخت کارخانه‌های زباله سوز و تسویه شیرابه به شهرهای مجاور خود، خدمات دهند.

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری مازندران خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی ما تفکیک زباله از مبدأ است که کلیه شهرداری‌ها مکلف شدند تا پایان سال‌جاری، 5 درصد از وزن زباله‌هایی که به مراکز دفن حمل می‌کنند را تفکیک کنند که این 5 درصد 20 تا 30 درصد از حجم زباله‌ها است و نهضت تفکیک زباله از مبدأ در شهرها و روستاهای استان به راه افتاده و 10 شهر استان در این حوزه پیشرو هستند.

محمدی در ادامه به برگزاری جلسات منظم با هر یک از 28 مرکز دفن زباله در سطح استان و اقدامات انجام گرفته اشاره کرد و ادامه داد: در این جلسات این سایت‌ها مکلف به حصار کشی، آهک پاشی، ساخت نگهبانی، اصلاح و ترمیم جاده‌های دسترسی و غیره شدند که در مقایسه به شرایط نامطلوب و نابسامان گذشته در حال حاضر به وضعیت مطلوب‌تری رسیده‌اند.

پروژه نوشهر در آستانه افتتاح
علی امانی نیز در بخش دیگری از این جلسه به شرح ساخت کارخانه زباله سوز نوشهر از زمان استارت پروژه در سال 90 تاکنون پرداخت و گفت: این پروژه که با ظرفیت 200 تن در روز در 29 آبان 90 آغاز شده است، رفته رفته به روزهای پایانی و تکمیل پروژه نزدیک می‌شود.

هزینه 69.5 میلیارد تومانی ساخت کارخانه زباله سوز در نوشهر تاکنون
وی میزان کل هزینه پروژه تا به امروز را 69.5 میلیارد تومان اعلام و بیان کرد: کار بر طبق زمان‌بندی در حال انجام است و با بحرانی مواجه نیست و پیشرفت کار طبق برنامه در حال پیشروی است.

شهردار نوشهر اضافه کرد: یکی از مشکلات ما با توجه به تجربه ناموفق شهرداری در احداث چاه آب برای کارخانه زباله سوز بنا شده بود تا امور آب به این موضوع ورود و نسبت به جانمایی مکان جدید اظهار نظر و اقدام کنند.

پیش‌بینی اعتبار 30 میلیاردی برای پایان پروژه نوشهر
امانی مهمترین مشکل حال حاضر را وجود کوه زباله در قسمت جنوبی کارخانه اعلام کرد و ادامه داد: این کوه زباله احتمال فروپاشی و ریزش دارد که باعث خسارات متعددی خواهد شد و ما بدنبال احداث معدن، برداشت مصالح و یا اتفاقی نیستیم و صرفا برای حل این معضل و گریز از خطر، تقاضای برداشت این کوه زباله را داریم و اگر درختی قطع شود ما متعهد به کاشت مجدد هستیم.

وی متذکر شد: در خصوص تأمین اعتبار با توجه به شناور بودن نرخ ارز، بین 20 تا 30 میلیارد اعتبار برای تکمیل پروژه وجود دارد تا دغدغه‌ای برای اعتبار این امر وجود نداشته باشد.

شهردار نوشهر یادآور شد: امیدواریم تا پایان سال بتوانیم بهره‌برداری زباله سوزی این نیروگاه را فعال کنیم اما اتصال آن به شبکه برق منوط به تمهیداتی است که کار خیلی زمان‌بر و فرسایشی نیست که در حال انجام است.

وی اظهار کرد: تهرانی‌ها بعد از ما این پروژه را کلنگ زدند اما پول داشتند و کارشان تمام شد اما ما زودتر از آن‌ها کلنگ زدیم و پول نداشتیم و 8 سال است که این پروژه به طول کشیده است.

وزارت نیرو به تعهد خود در خصوص پاکسازی عمارت عمل کند
حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی با اشاره به مسائل ارزی کشور و قراردادهای امضا شده گفت: قول تامین مابه‌التفاوت قراردادهای امضا شده گرفته شده و امیدواریم بتوانیم با این اقدام پیشرفتی حاصل شود.
 
مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه شورا و شهرداری‌ها حل مشکلات زیست محیطی را جدی بگیرند و آن را در اولویت خود قرار دهند، خاطرنشان کرد: طبق مجوزی که برای سدهراز در سال 90 صادر شد وزارت نیرو تعهد کتبی داد تا 2 سال قبل از آبگیری سد هراز، سایت عمارت پاکسازی شود.

انتقاد تند نماینده بازرسی کل کشور از وضعیت پسماند در مازندران
بخش پایانی این جلسه روی جدی و دیگری داشت که با اظهارات گلایه آمیز و انتقادی محمد خاقانی خطاب به مدیران استانی در خصوص وضعیت حال حاضر پسماند مازندران همراه بود.

خاقانی با بیان اینکه زباله یک معضل روز جامعه بشری است؛ گفت: همه دنیا به میدان آمدند و فکر کرده‌اند چطور از این بحران خارج شوند؛ بحث بازیافت زباله، تفکیک زباله، درآمد از پسماند، کاهش زباله، تولید انرژی از زباله و فرهنگ‌سازی را در پیش گرفتند.

وی با بیان اینکه در کشور ما این مسئله متأسفانه هم به لحاظ فرهنگی و هم به لحاظ مدیریتی این موضوع مغفول مانده است؛ افزود: استان مازندران واقعا متعلق به کل کشور است، چرا باید استان مازندران باید این وضعیت برایش پیش بیاید و طوری شود که مسئول نظام به میدان بیایند.

معضل پسماند در مازندران به بحران مبدل شده است
مدیر تیم بازرسی کل کشور با بیان اینکه معضل پسماند مازندران در حال تبدیل به بحران است؛ بیان کرد: طوری این موضوع در حال تبدیل به بحران است که دستگاه‌های نظارتی هم به این موضوع ورود کرده‌اند، سازمان بازرسی کل کشور اقدام به اعزام یک هیئت 7 نفره به مازندران کرده است که یکی از محورهای اصلی این اعزام و بازرسی، موضوع مدیریت پسماند استان مازندران است.

اقدامات بی نتیجه و جزیره‌ای مدیران در حل معضل پسماند
خاقانی با بیان اینکه ما از یکایک پروژه‌ها بازدید کردیم، زحماتی کشیده شده است اما کافی نیست؛ عنوان کرد: گزارش‌ها از آخرین وضعیت پسماند استان و پروژه‌های در دست اجرا به مسئولان نظام ارسال خواهد شد اما در استان، جزیره‌ای عمل شده است و به نظر می‌رسد هنوز تلنگر لازم به مدیران زده نشده است.

اعتبار 187 میلیاردی به مازندران طی هفت سال هیچ نتیجه‌ای نداشت
وی با بیان اینکه در استان مازندران از سال 90 تا کنون نزدیک به 187 میلیارد تومان هزینه شده است؛ اعلام کرد: ای‌کاش از همان نخست مسئولان به میدان می‌آمدند و این اعتبارها را برای ساخت 3 پروژه در غرب، مرکزی و شرق هزینه می‌کردند و اعتبارات در 3 سایت صرف می‌شد که منتج به نتیجه و بهره‌برداری باشد، نه اینکه 8 تا سایت درگیر هستند و همه بین 30 تا 90 درصد با این حجم اعتبار ناتمام مانده‌اند.

گلایه خاقانی از عدم حضور مدیران در جلسات کارگروه پسماند
نماینده تیم اعزامی سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: در جلسات کارگروه پسماند استانی خیلی‌ از مدیران به جلسات نمی آیند، ما صورت جلسات را بررسی کردیم، مگر صدا و سیما و سایر مدیران موضوع زباله به آن‌ها مربوط نمی‌شود و در این شهر و استان زندگی نمی‌کنند، مکلفند در جلسات کارگروه شرکت کنند، ما یکایک مدیرانی را که در این جلسات شرکت نکردند، گزارش خواهیم کرد.

مدیر تیم اعزامی سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه تمام دستگاه‌ها خودشان ورود پیدا کنند و نشود که مقام معظم رهبری شخصا ورود پیدا کنند و دستور ویژه صادر کنند؛ مطرح کرد: مازندران هر چند مدت موضوع بحران زباله آن در رسانه‌های کشور مطرح می‌شود، فرهنگ‌سازی هم در حوزه شهری و هم توریستی انجام نشده است، اگر صدا و سیما کوه‌های زباله را در نقاط گوناگون به تصویر بکشد، دل مردم را به درد خواهد آورد و کمک خواهند کرد، شیرابه‌های نوشهر در نزدیکی رودخانه است، در قائم‌شهر هم همین‌طور، در آمل زمینی که در نظر گرفته‌اند معارض دارد، خوب بشینید با هم تعامل کنید، این وضعیت را سروسامان دهید؛ مگر می‌شود در آمل هیچ سایتی برای این منظور در نظر گرفته نشده باشد، هیچ کاری هم نکرده است.

دستگاه‌ها اختلافات را کنار بگذارند
خاقانی این موارد نکاتی است که آدم را واقعا رنج می‌دهد و در این موضوعات خوب عمل نشده است؛ اضافه کرد: در بحث واگذاری عرصه و زمین، دستگاه‌های مرتبط همکاری مطلوب و دلسوزانه ندارند، چه منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، امور اراضی، به لحاظ فنی درست می‌گویند اما باید در نهایت با تعامل، با نشست با کارشناسی به یک نقطه اشتراک و راه حل اساسی برسند.

عدم تشکیل کارگروه‌های پسماند در سطح استان و شهرستان‌ها
وی در ادامه به معضلاتی که در انجام بازدیدها با آن مواجه شدند اشاره کرد و افزود: تشکیل کارگروه‌های پسماند متأسفانه چه استانی و شهرستانی به آن صورت باید و شاید انجام نمی‌شود، اعضای کارگروه و مدیران در این جلسات شرکت نمی‌کنند و به معاونت عمرانی پیشنهاد کردند هر از چند وقت یکبار به صورت سرزده از این کارگروه‌ها بازدید کنند.

توصیه نماینده تیم بازرسی به بازدیدهای میدانی مدیران

نماینده تیم بازرسی کل کشور مطرح کرد: شما مدیران می‌دانید که آمارهای روی کاغذ و گزارشات کاغذی تنها بیانگر 50 درصد از اصل موضوع است و 50 درصد دیگر چشمی و بازدید میدانی است، بروید از نزدیک ببینید و معضل و گرفتاری شهرها را از نزدیک درک کنید تا رگ مدیریتی‌تان ورم کند، لذا کارگروه با انسجام تشکیل جلسه دهد و کمیته‌های تخصصی خود را تشکیل دهید و آن‌ها را پشتیبانی کنید.

طرح جامع پسماند مازندران بازنگری شود
مدیر هیئت 7 نفره اعزامی بازرسی کل کشور به مازندران بر بازنگری برنامه طرح جامع پسماند استان مازندران تأکید کرد و افزود: باید این طرح بازنگری شود، مهندسی مجدد شود، از جامعه دانشگاهی استفاده کنید و این طرح جامع را اصلاح و قوت ببخشید؛ حتما مشکلی هست در این طرح که با گذشت 7 سال، یک پروژه هم افتتاح نشده است.

خاقانی با بیان اینکه فرهنگ‌سازی در میان مردم نیاز به یک سیستم تشویقی دارد، متذکر شد: پسماند در سایر کشورها درآمدی است اما در ایران هزینه‌ای است، سیاست تشویقی کارگروه استان چه بوده است، از بخش خصوصی استفاده کردیم، سیاست تشویقی در خصوص عوارض را باید مصرف کننده‌ای که دارد تفکیک زباله از مبدأ را انجام می‌دهد لمس کند.

وی با کارگروه پسماند باید دو برنامه مجزای کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشد، اظهار کرد: 8 پروژه فعلی را کوتاه مدت تعریف کنید و در پروژه بلند مدت بدنبال حل معضل طی سالیان آینده باشید، سایت‌های 500 تنی پاسخگوی نیاز فعلی است و چند سال آینده وضع مثل حال حاضر خواهد بود، آینده‌نگری داشته باشید.

نماینده تیم بازرسی کل کشور با بیان اینکه دستگاه‌های گوناگون در بحث عرصه جزیره‌ای عمل نکنید، گفت: معضل زباله باید حل شود و مردم به گردن ما حق دارند.

قراردادهای پیمانکاران دلسوزانه نیست/ باز بودن قراردادها فرصت سوءاستفاده را فراهم کرده است

مدیر تیم اعزامی بازرسی کل کشور به مازندران تصریح کرد: قراردادها با پیمانکاران حقوقی و دلسوزانه نیست، دست پیمانکار را باز می‌گذراد، حتما این قرارداد به این مهمی باید رصد شود، قرارداد آنچنان باز است که پیمانکار دارد به لحاظ زمانی سوء استفاده می‌کند.

عدم آمار صحیح و بانک اطلاعاتی دقیق پسماند در مازندران
خاقانی با بیان اینکه در استان مازندران یک متولی خاص برای تشکیل بانک اطلاعاتی پسماند پنجگانه وجود ندارد؛ تأکید کرد: وقتی گفته می‌شود بین 2500 تا 3000 هزار تن زباله داریم یعنی آمار دقیقی وجود ندارد، مگر می‌شود 500 تن نوسان وجود داشته باشد، پس بانک اطلاعاتی دقیقی در استان وجود ندارد و من از نماینده قضایی حاضر در جلسه خواهشمندم یک شعبات خاصی برای بررسی جرایم پسماند در نظر گرفته شود تا کسانی که از این موضوع تمرد می‌کنند، مجازات بازدارنده اعمال شود.

وی ادامه داد: بررسی‌های علمی و دانشگاهی در مدیریت پسماند استان وجود ندارد و اگر وجود داشته، استفاده نشده است، در خصوص سیاست تشویقی هم به روستاها چیزی داده نشده است و اگر در روستاها یک منطقه‌ای را به عنوان یک عرصه برای دپو در اختیار گرفته‌اید، چه سیاست تشویقی به آن‌ها داده‌اید، دلشان به چی خوش باشد، چه به آن‌ها دادید؟

لزوم تشکیل سازمان پسماند در مازندران
نماینده این تیم بازرسی با بیان اینکه بحث تشکیل سازمان پسماند در مازندران هم در گزارش آورده‌ایم، متذکر شد: این موضوع را پیشنهاد می‌کنیم و الزام می‌کنیم وزیر کشور را برای تشکیل این سازمان، چرا که مدیران و وزیران مکلفند تصمیمات سازمان بازرسی را اجرا کنند.

خاقانی در پایان گفت: نبود این سازمان یک معضل جدی و اساسی در استان است که موجب شده است در استان جزیره‌ای عمل شود و اعتبارات به نحو شایسته استفاده نشود و وضع همینی شود که داریم می‌بینیم.

صحبت‌های واقع بینانه این نماینده تیم بازرسی تلنگر جدی برای خیلی از مدیران و مسئولان استانی است تا با رفع موارد فوق نسبت به بهبود روند کار گامی موثر و اساسی بردارند و با تعامل و همکاری برای تحقق اهداف استانی، بجای رقابت، رفاقت کنند و دل خوشی‌شان آبادانی باشد و رضایت مردم!

گزارش از مجتبی قربانی


انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا