اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35697 مورخ:[1397-09-25 10:45:01]
 یلدا گران‌ترین شب سال/ امسال سفره‌ها خودمانی پهن می‌شوند!
چشم خریداران از جمال تازه گرانی روشن

یلدا گران‌ترین شب سال/ امسال سفره‌ها خودمانی پهن می‌شوند!

کمتر از 5 روز دیگر به بلندترین شب سال می‌رسیم؛سنتی دیرینه که قبل‌ترها خیلی خودمانی‌تر از چند دهه اخیر با سفره‌های ساده‌ای همراه بود؛ اما امسال با رصد قیمت‌ها در بازار در می‌یابید که باید روی خیلی از گزینه‌های لیست خریدتان خط بکشید و سفره‌ای خودمانی‌تر پهن کنید. خیلی‌ها هم که پیشه‌شان فرصت‌طلبی است این روزها برای مردم کیسه دوخته‌اند و در این نابسامانی بازار که هر دم از آن بری می‌رسد و چشم خریداران را به جمال قیمتی تازه روشن می‌کند، جیب‌هاشان را پُر و پُرتَر می‌کنند.

به گزارش مازند اصناف؛ کمتر از پنج روز دیگر به بلندترین شب سال می‌رسیم؛ شب یلدا یا همان "چله شو" که مازندرانی‌ها هم مثل سایر استان‌های کشور با شب‌نشینی و دورهمی‌هایی با چاشنی انواع تنقلات و میوه‌ها، آخرین شب پاییز یا بهتر بگوییم اولین ثانیه‌های آغازین زمستان را با همه سرمای ذاتی این فصل، گرم گرم سپری می‌کنند.

امسال باید روی خیلی از گزینه‌های خرید یلدا خط بکشید
سنتی دیرینه که قبل‌ترها خیلی خودمانی‌تر از چند دهه اخیر با سفره‌هایی ساده‌ اما صمیمی همراه بود؛ اما امسال با رصد قیمت‌ها در بازار در می‌یابید که باید روی خیلی از گزینه‌های لیست خریدتان خط بکشید و سفره‌ای خودمانی‌تر از سال‌های گذشته پهن کنید!

گرانی داد همه را در آورد

گرانی که طی یکی‌، دو سال اخیر جزیی لاینفک از خبرها به‌ویژه اخبار بازار شده است، دیگر امان خیلی‌ها را بریده، دیگر دارا و ندار نمی‌شناسد، دهک بالا و پایین نمی‌شناسد، دکتر و کارگر نمی‌شناسد، داد همه را در آورده است.

چشم خریداران از جمال تازه گرانی روشن!
خیلی‌ها هم که پیشه‌شان فرصت‌طلبی است این روزها برای مردم کیسه دوخته‌اند و در این نابسامانی بازار که هر دم از آن بری می‌رسد و چشم خریداران را به جمال قیمتی تازه روشن می‌کند، جیب‌هاشان را پُر و پُرتَر می‌کنند.

شب چله امسال برای خیلی‌ها مثل شب‌های دیگر سال می‌گذرد!
خیلی‌ها به این بازار بی ثبات و بدون متولی عادت کرده‌اند، خیلی‌ها هم خوب بلدند از این آب گل‌آلود، ماهی بگیرند، خیلی‌ها هم به در و دیوار می‌زنند تا سفره‌ای در خانه‌شان پهن کنند و خیلی‌ها که در نان شب‌شان هم مانده‌اند، شب چله‌شان مثل شب‌های دیگر می‌گذرد و اندوهشان را پشت خنده‌های مصنوعی‌شان پنهان می‌کنند!

رد پای گرانی روی حجره به حجره بازار
از ین حرف‌ها که بگذریم و به اصل ماجرا می‌رسیم؛ یعنی بازار و قیمت اقلام شب چله؛ پای گرانی به همه جا از قنادی گرفته تا آجیل فروشی‌ها، از میوه فروشی گرفته تا سوپر مارکت‌ها باز شده، به هر سمت که می‌روی، رد پای گرانی را به وضوح می‌بینی.


امسال قیمت آجیل و شیرینی بازار شب چله چند؟
سید ابراهیم حسینی قیمت انواع شیرینی را در بازار مازندران زیر 20 هزار تومان اعلام کرد و افزود: سود زیاد در گران‌فروشی نیست، بلکه در فروش زیاد است که با انصاف محقق می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: قیمت شکلات و آجیل شب یلدای امسال در مقایسه با سال گذشته، با افزایش 100 درصدی همراه شده و قیمت هر کیلو شکلات بالای 50 هزار، آجیل 100 هزار و پسته 200 هزار تومان است.

گزارش میدانی ما از بازار نشان می‌دهد که قیمت تخمه سیاه در بازار استان از 27 الی 32 هزار، بادام زمینی 38 الی 45 هزار، تخمه کدو 50 الی 55 هزار، سویا خوراکی 13 الی 15 هزار، شکلات 15 الی 50 هزار، پسته 150 الی 200 هزار و سرانجام آجیل مخلوط 90 الی 150 هزار تومان است.

قیمت چند برابری آجیل در مقایسه با سال گذشته

وقتی متوجه افزایش لجام گسیخته قیمت در بازار آجیل و شیرینی و شکلات می‌شوی که آن را با قیمت‌ پسته کله قوچی 64 هزار تومان، پسته احمدآقایی 52 هزار تومان، پسته فندقی 48 هزار تومان، بادام هندی 85 هزار تومان، بادام زمینی آستانه 25 هزار تومان، بادام زمینی چینی 16 هزار تومان و قیمت 10 تا 12 هزار تومانی شیرینی سال قبل مقایسه کنی.

پسته 64 هزار تومانی علی رغم افزایش 20 درصدی آجیل طی سال گذشته کجا و قیمت 200 هزار تومانی امسال کجا، اینجا است که با خودت می‌گویی: " امسال آجیل بی آجیل".


ازگیل 15 هزار تومانی گران‌ترین میوه شب چله/ خواب هندوانه برای بازار!
پس از گذر از بازار آجیل و شیرینی با رصد قیمت میوه‌ها متوجه می‌شویم طوفان گرانی به بازار میوه‌ها هم زده است و هم چیز را در نوردیده است.

گزارش میدانی ما نشان می‌دهد که قیمت موز 13 هزار، سیب 8 الی 10 هزار، پرتقال 3 هزار، کیوی 7 هزار، خیار 4 هزار، ازگیل 13 الی 15 هزار و انار 5 الی 8 هزار تومان است.

بماند که هنوز خبری از هندوانه در بازار نیست و معلوم نیست چه خوابی برای‌مان دیده است!

این قیمت‌ها را وقتی کنار قیمت مثلا 3 هزار تومانی انار و سایر اقلام این بازار هم قرار می‌دهی، می‌بینی گرانی تا کجاها پیش رفته که باید امسال از خِیرِ خیلی از میوه‌ها هم بگذری!


گزارش میدانی از قیمت مرغ، ماهی و گوشت در بازار

گزارش میدانی ما از بازار گوشت و مرغ نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو گوشت گاوی و گوسفندی، 60 تا 65 هزار تومان و قیمت هر کیلو مرغ، 12 هزار تومان است که قیمت گوشت طی مدت مشابه سال قبل، 35 تا 40 هزار و قیمت مرغ نیز از 7 هزار تومان تجاوز نمی‌کرد.

البته شاید در لیست گزینه‌های احتمالی خریدتان، ماهی را هم یادداشت کرده‌اید که محض اطلاع‌تان عرض می‌کنیم که قیمت حال حاضر هر کیلو ماهی کپور پرورشی، 23 هزار تومان، کفال دریایی و قزل آلا 30 هزار و ماهی سفید نیز 50 هزار تومان است، که معمولا چند شب مانده به شب یلدا، قیمت‌ها از این هم بالاتر می‌کشد.

چه بگوییم که از هر چه بگوییم دست روی دلتان می‌گذاریم و داغی تازه می‌کنیم!

امسال سفره یلدا چند برایتان آب می‌خورد؟
در پایان در یک حساب سر انگشتی باید بگوییم که اگر بخواهید در شب یلدا، سفره کوچکی با حداقل یک کیلو آجیل، یک کیلو شیرینی، نیم کیلو شکلات و چند کیلو میوه متنوع و یک هندوانه، بدون در نظر گرفتن هزینه شام و سایر تنقلات، خیلی خودمانی پهن کنید، حداقل 300 هزار تومان برایتان آب می‌خورد.

هر چند ما دهه شصتی‌ها و کمی از دهه هفتادی‌ها در ذهن‌مان، از یلدا خاطرات خوشایند و لحظه‌های مفرحی همراه با خوردن انواع تنقلات خوش‌مزه به یاد داریم، اما انگار قرار نیست گرانی بگذارد نسل‌های دهه هشتاد و نودی، خاطراتی نظیر ما را تجربه کنند!

 

گزارش از مجتبی قربانی

مرجع: بلاغ

» برچسب ها : , یلدا , گرانی , آجیل , میوه , ماهی , گوشت , بازار , مازندران , قیمت , یلدا , گرانی , آجیل , میوه , ماهی , گوشت , بازار , مازندران , قیمتمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا