اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35593 مورخ:[1397-09-09 19:55:01]
 دستگاه‌های اجرایی طرح‌های رفع‌تکلیفی در سامانه کارا ثبت نکنند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران:

دستگاه‌های اجرایی طرح‌های رفع‌تکلیفی در سامانه کارا ثبت نکنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران،با بیان اینکه این استان در جذب تسهیلات فراگیر، رتبه دوم کشوری را دارد، گفت: دستگاه اجرایی نباید تنها برای رفع تکلیف به ارائه طرح در سامانه کارا بپردازد، بلکه باید به نتیجه فکر کرد و پای کار ماند.

به گزارش مازند اصناف؛ کامران اصغری در جلسه شورای اداری شهرستان سوادکوه، با اشاره به تصویب طرح دولت در مجلس مبنی بر برداشت مبالغی از صندوق توسعه ملی به منظور ایجاد اشتغال در روستاها و جلوگیری از مهاجرت، اظهار کرد: عموما هر طرحی در ابتدای کار با مشکلاتی مواجه است و انحرافاتی دارد و برای جلوگیری از انحرافات کمیته فنی و نظارت در نظر گرفته شده است و اگر این طرح نتیجه خوبی داشته باشد، مقرر شد تا سال 98 نیز ادامه یابد.

وی با اشاره به تنوع طرح‌های سامانه کارا در استان مازندران در مقایسه با دیگر استان‌ها، تعداد طرح‌هایی مصوب در بانک را یک هزار 284طرح برشمرد و افزود: در فاز اول، 118درصد انعقاد قرارداد بانکی و حدود 165 میلیارد تومان پرداختی داشته‌ایم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مازندران با بیان اینکه شهرستان سوادکوه رتبه سوم استانی را در سامانه کارا دارد، تعداد طرح‌های معرفی شده به بانک را در این شهرستان حدود 51 طرح برشمرد و گفت: در این شهرستان میزان انعقاد قرارداد 100درصد و پرداختی حدود 70درصد و به میزان 4 میلیارد و 137 میلیون تومان بوده است.

اصغری بر ضرورت همراهی دستگاه اجرایی با موکل خود از صفر تا صد کار، این امر را موجب نزدیک شدن به اهداف مورد نظر دانست و افزود: دستگاه اجرایی نباید تنها برای رفع تکلیف به ارائه طرح بپردازد، بلکه باید به نتیجه فکر کرد و پای کار ماند.

وی با بیان اینکه استان مازندران در جذب تسهیلات فراگیر، رتبه دوم کشوری را دارد، اظهار کرد: شهرستان سوادکوه نیز با 26درصد پرداختی رتبه چهارم را در میان شهرستان‌های استان داراست.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مازندران یکی از راه‌های توسعه اشتغال روستایی را برجسته کردن مزیت هر روستا برشمرد و در رابطه با شهرستان سوادکوه نیز به روستای سوخته‌سرا به‌عنوان یک روستای دارای مزیت در رابطه با زنبور عسل اشاره کرد و افزود: در بحث زنبور عسل تنها تولید عسل مسئله نیست بلکه در کنار آن به تولیدات دیگر همچون ژل رویال و بره موم نیز می‌توان توجه کرد و در برخی موارد این تولیدات بیشتر از تولید عسل دارای بهره‌وری هستند.

91 درصد تولیت مساحت مازندران بر عهده منابع طبیعی است

مدیرکل منابع طبیعی مازندران نیز گفت:91درصد از تولیت مساحت استان بر عهده منابع طبیعی است.

سیدمحسن موسوی تاکامی با بیان اینکه پس از بیانات رهبری از سال 89، اقتصاد مقاومتی از یک واژه در برخی کتاب‌ها‌ به یک مفهوم واقعی رسیده است، دو عامل اصلی در تأکید رهبری در پرداختن به اقتصاد مقاومتی را فشار اقتصادی دشمن و آمادگی کشور برای جهش و شروع اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد: از 27 شاخص احصا شده در بیانات رهبری، دانش‌محوری یکی از کلید واژه‌های مهم در اقتصاد مقاومتی است.

وی مقاوم بودن اقتصاد، حمایت از تولید ملی، مدیریت منابع ارزی و مدیریت مصرف را از ارکان‌های اقتصاد مقاومتی دانست و با تأکید بر مصرف بهینه آب، تاکید کرد: امروز ما در بحران آب قرار داریم و مهاجرت از استان‌های کویری به سمت شمال کشور به‌صورت نامحسوس قابل مشاهده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان مازندران با بیان اینکه بیلان منفی آب زیرزمینی در استان مازندران که میزان بارش آن برابر با متوسط جهانی است، یکی از دلایل ایجاد فروچاله‌ها را برداشت از آب‌های فسیلی برشمرد و افزود: در استان مازندران که یک استان کشاورزی است دیگر مجوز حفر چاه داده نمی‌شود چرا که هم اکنون نیز ما آب‌های فسیلی را بیرون می‌کشیم.

موسوی از تولیت 91درصدی منابع طبیعی از مساحت مازندران خبر داد و تصریح کرد: این امر به این معناست که ما باید بسترسازی لازم را برای بخش‌های صنعت، خدمات و کشاورزی انجام دهیم و این امور در راستای کشاورزی و منابع طبیعی استان باشد.

وی به طرح کاداستر در ثبت اراضی مالکیت دولتی و ملی و رفع تداخل با امور اراضی و کشاورزی اشاره و اظهار کرد: صدهزار هکتار از اراضی استان جزء اراضی اختلافی میان مردم و منابع طبیعی است و اجرای طرح کاداستر این مشکل را حل خواهد کرد و طی دو سال آینده ثبت تمام اراضی ملی و مستثنیات مشخص و برای صد سال دیگر تعیین تکلیف شده و مالیکت‌ها مشخص خواهد شد.


وضعیت سوادکوه در زمینه بازآفرینی شهری رضایت‌بخش نیست

فرماندار سوادکوه نیز با بیان اینکه این شهرستان در زمینه بازآفرینی شهری در استان در رده پنجم قرار دارد، خاطرنشان کرد: اما این رتبه در کاغذ است و در عمل سطح اقدامات رضایت‌بخش نیست.

سعید یزدانی با اشاره به دریافت 71درصد از اعتبارات سامانه کارا در شهرستان به مبلغ دو میلیارد و 900 میلیون تومان، مقدار جذب شهرستان در بخش فراگیر را 26 درصد به مبلغ 2 میلیارد و 800 میلیون تومان عنوان و اظهار کرد: تنها پرداخت این تسهیلات کافی نبوده و باید نظارت بر انجام کار با توجه به طرح توجیهی نیز انجام پذیرید.

وی از جمله پروژه‌های شاخص در حوزه اقتصاد مقاومتی شهرستان به پروژه پرورش مرغ در قفس دانش‌محور و پرورش ماهیان سردابی گلناب‌دره اشاره کرد و آنها را با توجه به ظرفیت و دانش بکارگرفته شده، در خاورمیانه بی‌نظیر دانست و از دیگر پروژه‌ها به پرورش ماهیان زینتی و پرورش زالو اشاره کرد.

فرماندار سوادکوه با اشاره به تسهیلات 50 تا 100 میلیون تومانی در پرورش زالو، فازهای این طرح را پرورش زالو، شناسایی بازار مصرف و احداث کلینیک زالو درمانی درشهرستان برشمرد و افزود: شهرستان سوادکوه به عنوان پایلوت پرورش زالو در استان انتخاب شده و شغلی نوپا است که هزینه آن پایین و تولید آن صادراتی است.

یزدانی با بیان اینکه بازآفرینی شهری جزو برنامه پنجم و ششم بوده و با اعلام اینکه شهرستان سوادکوه در زمینه بازآفرینی شهری در استان در رده پنجم قرار دارد، خاطرنشان کرد: اما این رتبه در کاغذ است و در عمل سطح اقدامات رضایت‌بخش نیست و هرچند شهرداری پل‌سفید کارگروهی را تشکیل داده اما شهرداری زیراب و آلاشت هنوز در مرحله صفر قرار دارند.

وی با بیان اینکه 65درصد مردم روستای سوخته‌سرا زنبوردار هستند، بر ارائه تسهیلات به‌منظور توسعه در زمینه پرورش زنبورعسل، مطالعه مدل جدید زنبورداری و اصلاح نژاد تأکید کرد و افزود: شناسایی مزیت هر روستا و کمک به توسعه این مزیت نقش موثری در رونق روستا و ایجاد اشتغال دارد.

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا