اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35565 مورخ:[1397-09-05 12:05:01]
 کار آفرینی بانوی بسیجی در مسیر اقتصاد مقاومتی/چرخیدن چرخ زندگی با تسهیلات اشتغالزایی بسیج
بانوی کارآفرینی که فعل «خواستن» را با پشتکار صرف کرد

کار آفرینی بانوی بسیجی در مسیر اقتصاد مقاومتی/چرخیدن چرخ زندگی با تسهیلات اشتغالزایی بسیج

کارآفرین بسیجی که با همت و تلاش خود با آموزش صنایع دستی به بانوان شهرستان نور کارآفرینی کرد و به اقتصاد مقاومتی و مصرف کالای ایرانی در شهرستان نور معنای تازه‌ای بخشید.

به گزارش مازند اصناف؛ نمایشگاه هنرهای دستی بانوان شهرستان نور با بیش از 1000 اثر از بانوان هنرمند نوری در دانشگاه مازیار برپا شد.

پروانه عشقی مهربان، کارآفرین بسیجی که با همت و تلاش خود با آموزش صنایع دستی به بانوان شهرستان نور کارآفرینی کرد و به اقتصاد مقاومتی و مصرف کالای ایرانی در شهرستان نور معنای تازه‌ای بخشید.

این بانوی هنرمند متولد 1354 است که با علاقه شخصی خود کار بافندگی را از منزل آغاز و به عنوان پشتیبان صنعتی از طرف گردشگری در استان شناخته شد.

پروانه عشقی مهربان در گفت و گو با خبرنگار ما اظهارکرد: با برپایی نمایشگاه در روستاها، زنان روستایی با کارم آشنا شدند و کارهای مختلف هنری را به آن‌ها آموزش دادم.

وی گفت: به طور انفرادی بافندگی، چرم‌دوزی، نمد، جاجیم، مشبک، تابلو، زیورآلات، و ... را آموزش داده و تولید می‌کنیم.

این کارآفرین بسیجی تصریح کرد: از سال 80 تاکنون به 500 بانو کارهای هنری مختلف را آموزش دادم و اکنون در شهرستان نور پس از هشت سال 250 نفر در روستاها و شهرها هنرهای مختلف را آموزش دیده‌اند، در روستاها با مبالغ کمتر آموزش می‌دادم و از کسانی که توان پرداخت مبلغ آموزشی را نداشتند مبلغی دریافت نمی‌کردم اما پس از آموزش در تولیدات به ما کمک می‌کردند و همچنین در روستاها مواد اولیه را برای کسانی که آموزش دیده بودند می‌بردیم و پس از تحویل کار به آن‌ها دستمزد پرداخت می‌کردم.

وی اظهارکرد: بین شاگردانی که در رشته‌های مختلف آموزش دادم، افراد توانمندتر را انتخاب و به عنوان مربی یا استاد به کسانی که خواستار آموزش در آن رشته هستند، معرفی می‌کنم و در حال حاضر 10 نفر در رشته‌های مختلف خودشان نیز به عنوان کارآفرین مشغول به آموزش و تولید هستند.

عشقی مهربان با اشاره به انجمن بانوان خلاق افزود: حدود 250 نفر در نور آموزش دیدند و مشغول به کار هستند که با کارهای هنری مختلف برای خود درآمد کسب می‌کنند و همه این بانوان زیرمجموعه این انجمن هستند و به عنوان یک خانواده بزرگ از بانوان هنرمند شهرستان در کنار هم مشغول به کار هستیم و بسیاری از زنان بدسرپرست و بی سرپرست با این آموزش مخارج زندگی خود را تأمین می‌کنند.

این بانوی کارآفرین افزود: از بسیج سازندگی وامی برای مغازه و کارگاه دریافت کردم و به عنوان پشتیبان از صنایع گردشگری نیز وام دریافت کردم که در مجموع این کارگاه و مغازه علاوه بر آموزش، تولید و اشتغالزایی برای بانوان شهرستان بازار فروش نیز محسوب می‌شود.

این بانوی هنرمند گفت: به دنبال ایجاد شرکت تعاونی برای بانوان هنرمند شهرستان هستیم و در حال حاضر تولیدات ما غیر از شهرستان به چند شهر مازندران فرستاده می‌شود و به دنبال صادرات صنایع دستی شهرستان نیز هستیم و با توجه به حمایت از کالای ایرانی و تولیدات داخلی که با کیفیت بالاتر از برخی کالاهای خارجی تولید می‌شود باید از طرف ارگان‌های مربوطه حمایت شویم تا با ایجاد اشتغال تلاش کنیم تا تولیدات را به خارج از کشورصادر کنیم و در مجموع صنایع دستی از جمله مشاغل خانگی زودبازده و پردرآمد است که کمتر دیده می‌شود.

مسئول مجموعه بانوان خلاق شهرستان نور با اشاره به اینکه شهرستان نور یک شهرستان گردشگرپذیر است که مسافرانی از نقاط مختلف کشور و خارج از کشور به این شهرستان سفر می‌کنند خواستار حمایت مسئولان مربوطه از بانوان شهرستان و ایجاد جایگاه مناسب برای نمایشگاه و اختصاص غرفه‌های رایگان به تولیدات داخلی و کارهای دستی بانوان شهرستان شد.

وی در پایان گفت: با برپایی این نمایشگاه‌ها مردم و گردشگران با صنایع دستی و تولیدات داخلی بیشتر آشنا می‌شوند و نیز سبب ایجاد بازار فروش برای تولید کنندگان شهرستان خواهد شد.

مرجع: بلاغ

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا