اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35555 مورخ:[1397-09-01 11:39:01]
دست روی دست گذاشتن‌هایی که مردم را از مرگ به تب راضی می‌کند!
جاخوش کردن گرانی در بازار مرغ و تخم‌مرغ/

دست روی دست گذاشتن‌هایی که مردم را از مرگ به تب راضی می‌کند!

هر چند طی سال‌جاری خبری از شیوع بیماری طیور نبود و هنوز سرما هم آن‌چنانی که باید جایش را محکم نکرده اما قیمت‌ها در بازار مرغ و تخم‌مرغ در حال صعود به قله گرانی است و انگار بنا دارد رکورد جدیدی از قیمت در این بازار را به ثبت برساند! از سال گذشته و با شیوه بیماری جدیدی به‌نام نوسانات ارزی در اقتصاد کشور، تمامی اقلام موجود در بازار ناقل این ویروس منحوس در سطح کشور شدند؛ بنحوی که به هر کجا که سرک کشیدیم و خبر از گرانی بود، همه چیز به دلار ختم می‌شد و گویی دلار بهانه مشترک همه مسئولان برای لاپوشانی امهال در مدیریت بازار بود!

به گزارش مازند اصناف؛ طی سال گذشته به‌دلیل شیوع بیماری آنفلوانزا و خسارتی که این بیماری به مرغداری‌ها وارد کرد موجب شد تا میزان تولید تخم‌مرغ در کشور و بالطبع در استان‌ها کاهش یابد و به‌دلیل عدم تناسب عرضه و تقاضا در بازار، قیمت‌ها  افزایش یافته و هر شانه تخم‌مرغ به رقم 20 هزار تومان برسد.
 
با افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ و کمبود عرضه این قلام در بازار که موجب نارضایتی گسترده مردم شده بود دولت تصمیم به واردات تخم‌مرغ از سایر کشور‌ها گرفت تا بتواند تعادل را به بازار برگرداند.
 
هر چند ورود این تخم‌مرغ‌های وارداتی نیز با حرف‌وحدیث‌هایی نظیر تاریخ مصرف کم و عدم توزیع آن در تمامی شهرهای کشور همراه بود اما توانست کمی از تب افزایش قیمت‌ها بکاهد و تعادل نسبی را به بازار آشفته مرغ و تخم مرغ باز گرداند.


*امسال خبری از شیوع آنفولانزا نبود اما بازهم گرانی آمد
بر اساس گزارش میدانی خبرنگار ما از بازار، طی هفته‌های اخیر مجددا قیمت تخم‌مرغ افزایش یافته و به شانه‌ای 20 هزار تومان رسیده است تا دوباره ماجرای افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ به نرخ سال گذشته علیرغم عدم شیوع بیماری آنفولانزا تکرار شود!

هر چند طی سال‌جاری خبری از شیوع بیماری طیور نبود و هنوز سرما هم آن‌چنانی که باید جایش را محکم نکرده اما قیمت‌ها در بازار مرغ و تخم‌مرغ در حال صعود به قله گرانی است و انگار بنا دارد رکورد جدیدی از قیمت در این بازار را به ثبت برساند!

*دلار بهانه مشترک همه مدیران برای لاپوشانی امهال در مدیریت بازار
از سال گذشته و با شیوه بیماری جدیدی به‌نام نوسانات ارزی در اقتصاد کشور، تمامی اقلام موجود در بازار ناقل این ویروس منحوس در سطح کشور شدند؛ بنحوی که به هر کجا که سرک کشیدیم و خبر از گرانی بود، همه چیز به دلار ختم می‌شد و گویی دلار بهانه مشترک همه مسئولان برای لاپوشانی امهال در مدیریت بازار بود!

با وجود اینکه گرانی برخی اقلام نظیر مرغ و تخم‌مرغ یک سوژه تکراری در اواخر پاییز و زمستان هر سال است اما تا داد مردم در نیاید؛ مسئولان از پشت میز و اتاق‌های گرم‌شان دل نمی‌کنند و به گود بازار نمی‌آیند!

مشخص نیست با وجود آنکه خیلی از ماجراهای بازار سوژه جدیدی نیست و اتفاق‌اش به یک روال تبدیل شده است اما چرا تدبیری برای کنترل و مدیریت آن اندیشیده نمی‌شود و آن‌قدر دست روی دست می‌گذارند که مردم از مرگ به تب راضی شوند!


*مرغ 11 هزار تومان/ تخم مرغ 20 هزار تومان
ایمانی یکی از عرضه‌کنندگان مرغ و تخم‌مرغ در استان در خصوص قیمت حال حاضر این اقلام در بازار به خبرنگار ما گفت: قیمت امروز هر کیلو مرغ در بازار 11 هزار تومان و تخم‌مرغ هر شانه 19 الی 20 هزار تومان است.

وی افزود: تخم مرغ به‌صورت دانه‌ای با قیمت 700 تومان در حال عرضه خرده‌فروشی به مشتریان است.

این فعال صنفی با ابراز تعجب و اظهار بی اطلاعی از افزایش بی‌رویه قیمت در بازار این روزهای مرغ و تخم مرغ اظهار کرد: با شرایط فعلی بازار بنظر می‌رسد تا اواسط هفته آینده با افزایش قیمت در این بازار مواجه هستیم و قیمت‌ها از اینی که هست هم گران‌تر شود.

*مرغ و تخم‌مرغ گران‌تر هم می‌شود

کامران هاشمی رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ در مرکز مازندران نیز در این‌باره به ما گفت: با توجه به اینکه علوفه کم شده است، جوجه‌ریزی نیز از سوی مرغداران افول کرده است و با افزایش تقاضا و بر هم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضا، شاهد افزایش قیمت در بازار هستیم.

وی ادامه داد: از سویی دیگر امسال شاهد افزایش چشمگیر نهاده‌های دامی و کشاورزی نیز بوده‌ایم که این عامل نیز در گرانی این روزهای بازار بی تأثیر نیوده است.

به گفته رئیس اتحادیه مرغ و تخم مرکز مازندران، طی روزهای آینده نیز شاهد افزایش قیمت در بازار مرغ و تخم مرغ خواهیم بود.


*مرغداران در یک قدمی ورشکستگی قرار دارند
محمود ابراهیمی رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی مازندران نیز در این‌باره به خبرنگار ما می‌گوید: در حالیکه با افزایش نرخ دلار در کشور تمامی قیمت‌ها، دستخوش تغییرات و تعدیل به نسبت افزایش هزینه‌ها شده است؛ اما تنها چیزی که تغییر نکرده است، قیمت مرغ است.
 
وی افزود: با شرایط فعلی موجود تمامی مرغداران فعال در این برحه از زمان، یک قدم دیگر به ورشکستگی نزدیکتر شده‌اند.

*اختلاف 900 تومانی قیمت مرغ با قیمت تمام شده

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی مازندران با بیان اینکه قیمت حال حاضر مرغ متناسب با قیمت تمام شده آن نیست، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت مرغ در درب مرغداری‌ها 6 هزار و 900 تومان است و این در حالی است که قیمت تمام شده این محصول برای مرغداران، 7 هزار و 800 تومان است.
 
*افزایش 60 درصدی هزینه‌ها در برابر رشد 30 درصدی قیمت
این تولیدکننده در خصوص میزان افزایش هزینه‌های تولیدکنندگان مرغ طی سال‌جاری نسبت به سال گذشته عنوان کرد: با توجه به افزایش قیمت کرایه حمل‌ونقل و نهاده‌های کشاورزی نسبت به سال گذشته، قیمت تمام شده مرغ طی سال‌جاری،   60 درصد افزایش داشته است و این در حالی است که قیمت مرغ در مقایسه با سال قبل تنها با افزایش 30 درصدی مواجه بوده است که حاکی از شرایط زیان‌دهی در این صنعت است.


*افزایش نهاده‌های کشاورزی و نوسانات ارزی عوامل اصلی گرانی

سلیمان حاتم‌نژاد مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار
بلاغ اعلام کرد: افزایش حال حاضر قیمت مرغ و تخم مرغ با توجه به افزایش نهاده‌های کشاورزی نظیر ذرت، جو و همچنین نوسانات قیمت ارز در کشور می‌باشد.

*ترخیص 60 هزار تن نهاده‌های کشاورزی در بنادر مازندران در حال انجام است

وی اضافه کرد: در حال حاضر در بنادر امیرآباد و نوشهر به میزان 60 تا 70 هزار تن ذرت و جو در کشتی‌ها داریم که در حال ترخیص است که این اقلام از سوی واردکنندگان با ارز دولتی 4 هزار و 200 تومان خریداری شده است.

*توزیع نهاده‌های کشاورزی میان مرغداران طی روزهای آینده

مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: با پایان روال اداری ترخیص کالا طی روزهای آتی، این نهاده‌ها در اختیار مرغداران استان قرار می‌گیرد و همین امر باعث کاهش نرخ در بازار خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه کمبود نهاده‌های کشاورزی در استان وجود ندارد؛ تصریح کرد: برخی از افزایش قیمت‌ها متأثر از وجود دلالان و واسطه‌ها در بازار نهاده‌های دامی و کشاورزی است که بر این آشفتگی‌ها دامن می‌زند.

حاتم‌نژاد تأکید کرد: اگر قیمت‌ها طی روزهای آتی از این میزان عبور کرده و به بیش از قیمت فعلی برسد، با هماهنگی با ستاد تنظیم بازار کشور، مرغ‌های منجمد و هم‌چنین تخم‌مرغ‌های تنظیم بازاری را وارد بازار خواهیم کرد.

*خبری از واردات تخم مرغ به کشور نیست
مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران در خصوص اینکه آیا برنامه‌ای برای واردات تخم‌مرغ جهت تعدیل در قیمت‌ها وجود دارد یا خیر، پاسخ داد: تا این لحظه، خبری از واردات تخم‌مرغ به کشور نیست.


*گرانی تخم مرغ تا نگرانی اقشار کم‌درآمد
گفتنی است طی روزهای اخیر، قیمت تخم مرغ به 20 هزار تومان در هر شانه رسیده است که بدون تردید، تأمین این مبلغ برای اقشار و خانوارهای کم درآمد که در قالب دهک‌های پایین و ضعیف جامعه تعریف می‌شوند، سخت و دشوار خواهد بود. به‌ویژه زمانی که این محصول در زمره اقلام اساسی پر مصرف خانوارها قرار می‌گیرد، در نهایت افزایش قیمت این محصولات شرایط سخت‌تری را برای جامعه هدف چنین محصولاتی رقم خواهد زد.

باید منتظر ماند و دید این قطار گرانی، کی و کجا متوقف خواهد شد؛ قطاری که مدت‌ها است ترمز بریده و بدون هدایت لکوموتیوران بی‌هوا در حرکت است!

گزارش از مجتبی قربانی

مرجع: بلاغ

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا