اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35459 مورخ:[1397-08-21 15:31:01]
بازارچه‌ سنتی در برخی از شهرهای مازندران ایجاد می‌شود
معاون اداره‌کل گردشگری مازندران:

بازارچه‌ سنتی در برخی از شهرهای مازندران ایجاد می‌شود

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اعلام اینکه استقبال خوبی از جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های صنایع دستی شده است گفت: به دنبال ایجاد بازارچه‌های سنتی در برخی از شهرهای استان هستیم.

به گزارش مازند اصناف؛ حسین ایزدی اظهار کرد: حدود 200 رشته صنایع دستی مصوب در کشور است از این تعداد حدود 80 رشته در مازندران فعال بوده که حدود 15 رشته اصالت‌دار و بومی مازندران است.

وی با اشاره به دریافت پنج مهر اصالت صنایع دستی مازندران، افزود: جاجیم رامسر، نمد تنکابن، سفال جویبار، متکازین بهشهر و لاک‌تراشی نور مهر اصالت را دریافت کرده و درحال انجام سازوکار برای چادرشب رامسر و حصیر مرکز و شرق هستیم تا بتوانیم این برند را دریافت کنیم.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه به دنبال ایجاد بازارچه‌های سنتی در برخی از شهرهای مازندران هستیم، اضافه کرد: قرار شد این بازارچه در رامسر غربی‌ترین شهر،  بوستان ولایت ساری و بهشهر به‌عنوان شرقی‌ترین شهر راه‌اندازی شود و به نوعی سرقفلی برای هنرمندان باشد.

ایزدی با اعلام اینکه استقبال خوبی از جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های صنایع دستی در شهرهای مازندران شده است، تصریح کرد: باتوجه به اینکه غرب استان باتوجه به گردشگرپذیری فروش کالاهای صنایع دستی بیشتر است و در شهرهای شرقی نیز تولیدات صنایع دستی بیشتر است که اگر هم‌پوشانی لازم وجود داشته باشد مشکلی نخواهیم داشت.

وی یادآور شد: در شهرهای رامسر، تنکابن و چالوس و بهشهر تا پایان سال  باید استارت بازارچه دائمی زده شود.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه  یکی از دغدغه‌های هنرمندان در بحث بیمه است، اظهار کرد: بیمه دوسوم از هنرمندان حذف شده که دولت قول مشاهد در این زمینه داده ولی هنوز این موضوع محقق نشده است.

ایزدی با تأکید بر اینکه برخی از رشته‌های صنایع دستی ازجمله حصیربافی، سفال و لاک‌تراشی درحال منسوخ شدن بوده است، افزود: اگر تلاش لازم برای احیای این رشته‌های منسوخ شده صورت نگیرد به فراموشی سپرده می‌شود و احیا کردن آن دچار مشکل خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین در بحث لاک‌تراشی باید چوب جنگلی باشد باتوجه به اینکه در فهرست چوب‌های ممنوعه جنگل‌ها و مراتع هستند مکاتبات لازم انجام شده که به‌صورت رایگان به‌عنوان مواد اولیه در اختیار هنرمندان قرار گیرد.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به اینکه کیفیت آثار هنرمندان بالاتر از اجناس چینی در بازار است، گفت: اگر تعداد نمایشگاه‌های صنایع دستی افزایش یابد مطمئنا در فروش تاثیر گذاشته و قیمت‌ها شکسته می‌شود و هیچ فردی به سمت کالاهای چینی سوق نمی‌یابد.

ایزدی اضافه کرد: همچنین اگر مواد اولیه نیز با قیمت پایین در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد در کاهش قیمت تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی گفت: نمایشگاه صنایع دستی در اداره کل گردشگری مازندران راه‌اندازی شده که برای فروش کالا ثبت سفارش شده که از رشد خوبی برخوردار بوده که این موضوع در شکسته شدن قیمت‌ها اثرگذار خواهد بود.

مرجع: فارس


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا