اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35412 مورخ:[1397-08-13 17:13:01]
 از افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌ها تا بحث داغ فوتبالی
در جلسه شورای اداری مازندران مطرح شد

از افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌ها تا بحث داغ فوتبالی

جلسه شورای اداری مازندران حاوی مطالب متنوعی بود؛ از سیل و تملیک بانک‌ها و پدافند غیرعامل تا رای اعتماد مجلسی‌ها به محمد اسلامی و شکست پرسپولیس از حریف چشم بادامی.

به گزارش مازند اصناف؛ پنجمین جلسه شورای اداری مازندران به ریاست احمد حسین‌زادگان سرپرست استانداری، عبدالله رضیان و قاسم احمدی‌لاشکی دو تن از نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی، داود رسولی معاون آموزش و پژوهش سازمان پدافندغیرعامل کشور و همچنین نمایندگان دولت در شهرستان‌ها، بخشداران و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی در سالن شماره یک استانداری برگزار شد.

سرپرست استانداری مازندران در سخنانی انتخاب محمد اسلامی که توانست به‌عنوان وزیر راه و شهرسازی از مجلس رای اعتماد بگیرد را به فال نیک گرفت و اینکه اکنون اگرچه خود سرپرست استانداری مازندران شده است اما معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی است و کارهایش را از اتاق معاونت دنبال می‌کند!

احمد حسین‌زادگان در بخشی از سخنان خود از بانک‌ها خواست تا در پرونده‌ها به‌سمت تملیک نروند زیرا در نهایت چیزی عاید بانک نمی‌شود بلکه باید کمک کنیم تا سرمایه‌گذاران و مردم بتوانند معوقات خود را پرداخت کنند.

وی بانک‌هایی را که در این زمینه کوتاهی کرده، استمهال نداده و همکاری نکرده‌اند را مورد انتقاد قرار داد و گفت: اعتبارات دولتی اندک است و بودجه شهرداری‌ها دو تا سه برابر بیشتر از اعتبارات دستگاه‌های اجرایی است؛ لذا باید با منابع دولتی، شهرداری‌ها و بخش خصوصی ظرفیت جدید مالی برای حل مشکلات ایجاد کنیم.

 

 

* بانک‌ها از گزینه تملیک در شرایط خاص استفاده کنند

سرپرست استانداری مازندران بیان کرد: برخی از شرکت‌ها در سخت‌ترین شرایط واحد تولیدی خود را تعطیل نکردند اما برخی‌ها باوجود شرایط مناسب فعالیت خود را متوقف کردند که باید فرقی در اعطای تسهیلات و استمهال بین این شرکت‌ها قائل شد و نباید گزینه تملیک از سوی بانک‌ها برای این شرکت‌ها که جهادی و عاشقانه کار می‌کنند، اعمال شود بلکه تملیک باید برای شرایط خاص باشد.

وی درباره سیل اخیر اظهار کرد: بیش از 50 میلیارد تومان برای بازسازی و زیرساخت‌های مکان‌های آسیب‌دیده، 23 میلیارد تومان بلاعوض، 86 میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره و 40 میلیارد تومان نیز از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به زیرساخت‌های روستایی اختصاص داده شده است.

 

 

* رای اعتماد مجلس به اسلامی و دژپسند حائز اهمیت بود

نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: 13 آبان‌ماه را در پیش داریم و لازم است با شکوه‌تر از همیشه در این حماسه ملی حضور پیدا کنیم.

عبدالله رضیان با اشاره به شیطنت‌های شیطان بزرگ – آمریکا، بیان کرد: نباید از این دشمن غافل شد، همه نهادها خصوصاً دستگاه‌های دولتی باید در حل مشکلات مردم بکوشند.

وی ادامه داد: افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌ها را داریم که باید کنترل شود، سازمان تعزیرات وظیفه مهمی دارد و باید نظارت‌ها را بیشتر کند.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رای اعتماد نمایندگان مجلس به محمد اسلامی استاندار سابق مازندران به‌عنوان وزیر راه و شهرسازی و فرهاد دژپسند از اهالی این استان برای صدارت امور اقتصاد و دارایی اظهار کرد: برای دو وزیر دیگر نیز تلاش شد که رای اعتماد را به‌دست بیاورند اما این‌دو گزینه پیشنهادی برای ما حائز اهمیت بودند چون اعتبار و آبروی مازندران به‌شمار می‌رفتند و باید ثابت می‌کردیم که این همیت برای حمایت از آنها وجود دارد.

وی در پایان با اشاره به سیل اخیر، خواستار توجه بیشتر به زیرساخت‌های استان به‌ویژه غرب مازندران برای پیشگیری از تکرار آسیب‌ها شد.

 

 

* کاهش موکب‌های مازندران سبب صرفه‌جویی 2 میلیارد تومانی شد

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات مازندران نیز با بیان اینکه تعداد موکب‌ها را از 20 عدد در سال 96 به 10 موکب در سال 97 کاهش داده‌ایم، افزود: از این طریق هم به کیفیت کار اضافه شد و ظرفیت پذیرایی را از 22 هزار مورد در هر موکب به 37 هزار مورد رساندیم و هم از این طریق 2 میلیارد تومان صرفه‌جویی شد.

محمدحسن اصغری بیان کرد: هزار نیروی خدماتی و 107 خودروی سنگین نیز با هر کدام دو راننده و کمک‌راننده به کمک زائران آمدند.

وی با اشاره به وقوع طوفان در روز نخست استقرار موکب‌ها، اظهار کرد: موکب‌های ساری، سیمرغ، سوادکوه، نکا و بابل دچار آسیب شدند و در کمترین زمان ممکن، آسیب‌ها را برطرف کردیم.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات مازندران در پایان با بیان اینکه موکب‌ها در تمام طول سال آماده فعالیت هستند، گفت: این آمادگی وجود دارد که در زمان سیل و زلزله نیز موکب‌ها را برای کمک به مردم برپا کنیم چه اینکه در زلزله کرمانشاه 2 تا 3 موکب را در مناطق محروم برپا و خدمات‌رسانی کردیم.

 

 

* توجه بیشتری به حل مشکلات مردم انجام شود

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلسی شورای اسلامی نیز در سخنانی گریزی به روز 13 آبان‌ماه زد و گفت: راهپیمایی 13 آبان‌ماه نماد استکبارستیزی ایران و همه کشورهای آزاده جهان است.

قاسم احمدی‌لاشکی خواستار توجه بیشتر به حل مشکلات مردم شد و زیرساخت‌های موجود در غرب مازندران را نیازمند بازسازی و بازخوانی مجدد برای جلوگیری از وقایعی مانند سیل اخیر دانست که بخش‌های مهمی از غرب استان را دچار آسیب کرده است.

وی مراتب خرسندی خود از انتخاب محمد اسلامی به‌عنوان وزیر راه و شهرسازی و فرهاد دژپسند به‌عنوان وزیر امور اقتصاد و دارایی را اعلام و اظهار امیدواری کرد که مازندران بتواند از این ظرفیت و فرصت مهم برای رفع مشکلات مردم بهره ببرد.

احمدی‌لاشکی همچنین درگذشت علی درویش رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی چالوس در حادثه رانندگی واقع در صلاح‌الدین کلای نوشهر را تسلیت گفت.

 

 

* فرهنگ یک ثروت و ارزش ملی تلقی می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز در سخنانی با اشاره به هفته فرهنگ عمومی، از برنامه‌های متنوع فرهنگی در مازندران خبر داد.

محمود شالویی از برگزاری چهار نشست هماهنگی در این زمینه با مسوولان ارشد حوزه فرهنگ و تبلیغات اسلامی استان خبر داد و گفت: موضوع فرهنگ نیاز به کار بیشتری دارد، در همه حوزه‌ها ناگزیر به رعایت فرهنگ خاص آن هستیم تا جامعه دارای نظم و انضباط و اخلاق‌مداری باشد.

وی لازمه داشتن یک فرهنگ غنی را همکاری همه آحاد جامعه و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان یک استان و شهرستان دانست و اینکه فرهنگ زیربنای یک جامعه سالم و پویا است و به‌عنوان یک ثروت و ارزش ملی و میهنی تلقی می‌شود.

 

 

* درک مشترکی از سوی مردم و مسوولان در پدافند غیرعامل صورت بگیرد

معاون آموزش و پژوهش سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز با حضور در این نشست با گرامی‌داشت 13 آبان‌ماه روز مبارزه با استکبار جهانی، اظهار کرد: امروز تهدیدات دانش‌پایه شده و باید درک مشترکی نسبت به تهدیدها در مردم و مسوولان ایجاد شود.

داود رسولی با بیان اینکه اگر مسوولان پدافند غیرعامل را درک نکنند مشکلات بسیاری خواهیم داشت، افزود: بحث امنیتی، ایمنی و دفاعی در برابر دشمن بسیار مهم است و پدافند غیرعامل در این زمینه‌ها به کمک می‌آید.

وی ادامه داد: پدافند غیرعامل در زمینه‌های زیستی، شیمیایی، پرتوی، سایبری، مباحث اقتصادی و مردمی در حال فعالیت است و برای کمک به دانشجویان مقطع دکتری تا سقف 7 میلیون تومان و برای دانشجویان کارشناسی ارشد که پایان‌نامه‌های آنها با موضوع پدافند غیرعامل باشد، تا 3.5 میلیون تومان حمایت مالی انجام می‌دهیم.

رسولی در پایان از مسوولان استانی خواست تا اقدام جدی در پدافند غیرعامل انجام دهند؛ نیروگاه شهید سلیمی و مکان‌های مهم استان از بهداشت، ایمنی، و محیط زیست(HSE) مناسب برخوردار باشند.

 

 

* 1200 واحد مسکونی و تجاری در سیل مهرماه آسیب دیدند

فرماندار تنکابن نیز با اشاره به سیل اخیر در مازندران که این شهرستان بیشترین خسارت‌ها را متحمل شده است، خواستار نگاه ویژه برای حل مشکلات زیرساختی شهر ساحلی تنکابن شد.

سید امیر حسینی‌جو بیان کرد: در سیل مهرماه 97، هزار و دویست واحد مسکونی و تجاری تنکابن دچار آبگرفتگی و 27 واحد به‌صورت صد درصدی تخریب شد.

وی بیان کرد: برای ایمن‌سازی انهار نیاز به مساعدت داریم، باید بروکراسی‌های اداری کمتر شود، با این وضعیت طرح ساماندهی انهار تا سال آینده نیز تمام نخواهد شد.

فرماندار تنکابن گفت: از سال 92 تاکنون مشکلات ناشی از برف و یخبندان و سیل، مزارع و باغات کشاورزی این شهرستان را دچار آسیب کرده است که به‌طور ویژه باغات کیوی خسارت‌های زیادی را متحمل شدند.

 

 

* مازندران میزبان نمایندگان سازمان اکو است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران نیز در سخنانی روز 13 آبان‌ماه را گرامی‌داشت و گفت: 13 آبان‌ماه در تاریخ ایران دارای سه واقعه مهم است؛ تبعید امام به ترکیه، کشتار دانش‌آموزان و دانشجویان بی‌گناه و تسخیر لانه جاسوسی که به نام روز مبارزه با استکبار جهانی در تقو‌یم کشور به‌ثبت رسیده است.

حسن خیریان‌پور رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به محمد اسلامی استاندار سابق مازندران و فرهاد دژپسند را برای وزارتخانه‌های راه و شهرداری و امور اقتصاد و دارایی تبریک گفت.

حسن خیریان‌پور اعلام کرد که  15 و 14 آبان‌ماه یعنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری نشست شورای نمایندگان دائم سازمان اکو(CPR) از 9 کشور در مازندران برگزار می‌شود.

گفتنی است در آغاز این جلسه، آرزو ولی‌پور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران کتاب «یادت باشه» حاصل روایت همسر شهید مدافع حرم حمید سیاه‌کالی را معرفی کرد.

حدود 20 مدیر و فرماندار منصوب‌شده جدید مازندران نیز توسط حسن خیریان‌پور یک‌به‌یک به حضار معرفی شدند که وقت زیادی را از جلسه گرفت.

بحث داغ فوتبال نیز به جلسه شورای اداری کشیده شد و باخت دو بر صفر پرسپولیس برابر کاشیما آنتلرز ژاپن اوقات پرسپولیسی‌ها را تلخ کرد، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران هر چند از این باخت ناراحت شد اما مشخص شد که طرفدار کدام تیم است!

 

مرجع: فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا