اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35407 مورخ:[1397-08-12 13:16:01]
از ادامه لجبازی دلار تا سر ناسازگاری سکه و طلا در بازار
بازار با قلدری مهار نمی‌شود!

از ادامه لجبازی دلار تا سر ناسازگاری سکه و طلا در بازار

با رصد بازار طلا و سکه طی هفته‌های اخیر مشاهده خواهید کرد که قیمت سکه تمام بهار آزادی در ابتدای هفته نسبت به پایان هفته اختلاف 300 هزار تومانی و هر گرم طلا اختلاف 30 هزار تومانی داشته است. نوساناتی که تب‌وتاب و حالت کشسانی آن در بازار، دامن بیشتری به تشنج و غیرقابل پیش‌بینی بودن بازار زده که ماحصل آن، افزایش دامنه و زمان سایه رکود بر بازار است.

به گزارش مازند اصناف؛ پس از فروکش قیمت‌ها در بازار طلا در هفته‌های اخیر، قیمت سکه و طلا و در بازار مجددا افزایش پیدا کرد.

گزارش‌های رسیده از بازار حاکی است که قیمت ارز، سکه و طلا بار دیگر سیر صعودی به خود گرفت و طی روزهای گذشته به بالاترین میزان خود طی روزهای اخیر رسید.

بر اساس مبادلات ثبت شده در بازار مبادلات طلا و سکه روز گذشته، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با 100 هزار تومان افزایش نسبت به روز ماقبل خود به مرز 4 میلیون و 900 هزار تومان هم رسید.

آغاز مجدد نوسانات بازار طلا و ارز طی هفته‌ای که گذشت

محمدرضا نصیری فعال صنفی بازار طلا در این باره گفت: طی هفته اخیر شاهد آغاز مجدد نوسانات بازار ارز و طلا بودیم که طی روزهای اخیر با اوج گرفتن این روند صعودی، با برخی تدابیر و اهرم‌های فشار از سوی دولت، این روند صعودی متوقف شد و طی روز جاری قیمت‌ها نسبت به روز گذشته کمی تعدیل شد.

وی افزود: اقتصاد علم خود را دارد و بازار هم از مسیر خود حرکت می‌کند و برای کنترل آن باید علمی و کارشناسانه ورود پیدا کرد.

اقدامات ضربتی چاره‌ساز نیست
عضو هیئت رئیسه اتحادیه طلا و جواهر مرکز مازندران خاطرنشان کرد: باید دولت با برخی تدابیر و راهکارهای موازی این روند صعودی نظیر تنظیم بسته‌های ارزی، بازار را به تعدیل و آرامش هدایت کند و بهره‌گیری از برخی روش‌های چکشی و ضربتی نظیر تعطیلی واحدهای صرافی و بازداشت دلالان، تنها یک اثر کوتاه مدت و مقطعی خواهد داشت.

با قلدری نمی‌شود بازار را مهار کرد

نصیری تصریح کرد: با قلدری نمی‌شود بازار را مهار کرد و این طبیعی است که اقتصاد نیز در برابر قلدری، قلدری می‌کند و در اولین فرصت دوباره قد علم خواهد کرد. امری که بارها و بارها طی یک‌سال اخیر شاهد آن بوده‌ایم.

وی عنوان کرد: قلدری و استفاده از زور سر نیزه برای مهار روند افزایشی، چاره کار نیست و ممکن است چون یک داروی مسکن خیلی ضعیف که اثرش کوتاه و موقتی است، عمل کند که پس از مدتی دوباره درد به سراغ بازار بیاید.

مهدی معلمی دیگر فعال صنفی بازار طلا در مازندران در این باره می‌گوید: در حالی‌که هر مثقال طلا به یک میلیون و 970 هزار تومان هم رسیده بود، روزهای اخیر روند نزولی به خود گرفت و در ساعات پایانی نیز به یک‌میلیون و 907 هزار تومان هم رسید و این نرخ به یک‌میلیون و 830 هزار تومان رسیده است.

عوامل موثر در نوسانات قیمت طلا طی هفته جاری

وی افزود: اگر بخواهیم این نوسانات را رصد کنیم عواملی نظیر مسائل منطقه‌ای، قراردادهای نفتی، روند افزایشی دلار که طی روز گذشته به 15 هزار و 300 تومان هم رسیده بود و اختلاف فاحش نرخ خرید و فروش دلار در این نابسامانی‌های بازار اثرگذار است که در نهایت منجر به نوسانات غیرمنطقی نرخ‌ در بازار ارز و طلا شده است که پیش‌بینی را برای فعالان این عرصه غیرممکن ساخته است.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر مرکز مازندران خاطرنشان کرد: به‌طور مثال افزادی که طی روزهای گذشته اقدام به خرید طلا با نرخ مثقال یک میلیون و 970 هزار تومانی کرده‌اند، نسبت به نرخ امروز متضرر شده‌اند و لذا برای جبران این زیان، نرخ‌های غیر منطقی در خرید و فروش و معاملات اعمال می‌شود.

خواهان ثبات و آرامش بازار هستیم/ کاهش قدرت تصمیم‌گیری در سرکشی بازار
معلمی با بیان اینکه خیلی‌ها معتقدند در این بازار ناآرام، طلافروشان درآمدشان مضاعف شده است؛ بیان کرد: ما به عنوان یک طلافروش، اتفاقا خواستار این نکته هستیم که نوسانات وجود نداشته باشد و بازار تب‌وتاب معقول خود را داشته باشد. نوسانات 5 هزار تومانی در یک مثقال طلا منطقی است اما نوسانات چند ده هزار تومانی موجب می‌شود که وقتی اول صبه کرکره مغازه را بالا می‌دهی با مشاهده نوسانات محسوس، قدرت تصمیم‌گیری چه برای خرید و چه برای فروش نداشته باشی و اگر کسی هم بخواهد طلا بخرد، مجبور است طلا را با قیمت خیلی پایین‌تر از نرخ از خریدار بخرد.

روی میدان مین حرکت می‌کنیم
وی تصریح کرد: فعالیت صنفی طلا فروشان طی نوسانات یک‌سال اخیر به گونه‌است که انگار ما داریم روی میدان مین حرکت می‌کنیم و کوچکترین اشتباه، تبعات جبران ناپذیری خواهد داشت و این شده که طی سال‌جاری، بسیاری از فعالان صنفی مجبور به تعطیلی واحدهای خود شده‌اند که این یک آسیب در حوزه اشتغال و اقتصاد است.

طلا از چرخه اصلی خود خارج شده است
این فعال صنفی در پایان با بیان اینکه متاسفانه ورود خیلی از مردم عادی به بازار خرید و فروش طلا بر تشنج بازار افزود، گفت: خیلی‌ها با فروش مسکن و خودرو اقدام به خرید شمش طلا حتی با قیمت مثقالی بالای دو میلیون تومان کرده‌اند که جدا از زیان فراوان موجب شده‌اند که طلا که باید به چرخه تولید بیاید و مصنوعات آن در بازار معاملات خرید و فروش شود، از مسیر اصلی خود خارج شده و در قفسه‌های منازل جا بگیرد.

نوسان 300 هزار تومانی سکه طی هفته‌ای که گذشت
این گزارش حاکی است با رصد بازار طلا و سکه طی هفته گذشته  مشاهده خواهید کرد که قیمت سکه تمام بهار آزادی در ابتدای هفته نسبت به پایان هفته اختلاف 300 هزار تومانی و هر گرم طلا اختلاف 30 هزار تومانی داشته است.

نوساناتی که تب‌وتاب و حالت کشسانی آن در بازار، دامن بیشتری به تشنج و غیرقابل پیش‌بینی بودن بازار زده که ماحصل آن، افزایش دامنه و زمان سایه رکود بر بازار است.

گزارش‌ها از بازار آزاد ارز و سکه حاکی است که قیمت سکه امامی در طلافروشی‌های استان، 4 میلیون و 650 هزار تومان، نیم سکه دو میلیون و 350 هزار تومان، ربع سکه یک‌میلیون و 280 هزار تومان و هر گرم طلای خام 432 هزار تومان است.

گزارش از مجتبی قربانی

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا